› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy?

› bieżące ponad rok temu    21.04.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 8 ocen 5 / 80%
A A A
Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? fot. Bartłomiej Ryś

Pomału kończy się długi, świąteczny weekend. Jak zwykle w czasie Świąt Wielkanocnych powraca pytanie – czy Wielki Piątek powinien być również dniem wolnym od pracy? W niektórych krajach chrześcijańskich tak właśnie jest.

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla setek milionów chrześcijan na całym świecie. Mimo to nie wszędzie – w tym w Polsce – jest to dzień wolny od pracy. Granice świata wolnego i roboczego Wielkiego Piątku przebiegają czasem dość niespodziewanie. Drugi dzień Triduum Paschalnego jest wolny od pracy nie tylko w krajach o silnych korzeniach protestanckich.

Poza Niemcami, Wielką Brytanią, Szwecją, Kanadą czy Australią, na liście państw, w których Wielki Piątek jest wolny, znajdują się także m.in. Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Peru, Ekwador, Wenezuela, Hiszpania, Filipin czy Malta. Stany Zjednoczone są wewnętrznie podzielone – do pracy nie pójdą dziś mieszkańcy Delaware, Connecticut, Florydy, Hawajów, Indiany, Kentucky, Luizjany, New Jersey, Północnej Karoliny, Północnej Dakoty, Tennesee czy Teksasu. W Wielki Piątek wolne mają także powszechnie niepodejrzewane o religijność rynki finansowe. Oprócz giełd w wymienionych już krajach, wolne mają dziś także rynki akcji we Włoszech i w naszym kraju.

Co więcej, w 2012 r. nawet rządzący Kubą Raul Castro – w odpowiedzi na apel papieża Benedykta XVI – tymczasowo ustanowił ten dzień dniem wolnym od pracy na wyspie. W Polsce debata o wpisaniu Wielkiego Piątku na listę dni wolnych od pracy powraca niczym bumerang. Po raz ostatni głośno debatowano na ten temat, gdy Sejm zwolnił Polaków od pracy w święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie świętem Trzech Króli. Z debaty, póki co, nic nie wyszło. Status dnia ustawowo wolnego od pracy Wielki Piątek ma dla wąskiej grupy Polaków.

Dziś dzień wolny – choć bez prawa do wynagrodzenia lub za odpracowaniem w inny dzień wolny od pracy - przysługuje wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, zielonoświątkowcom oraz baptystom.

źródło: bankier.pl 
 

Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy?

ankieta dodana 21.04.2014, ilość wszystkich głosów: 29
Tak (55%)
Nie (45%)
Nie mam zdania (0%)
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Giza
ponad rok temu ocena: 0%  8
uważam, że nie powinnien być dniem wolnym
~ Serwacy
ponad rok temu ocena: 0%  7
Dni, w których są popularne imieniny też powinny być wolne !
~ ALA
ponad rok temu ocena: 33%  6
A może najlepiej w tej biedzie w ogóle nie pracować?
~ Kowalski
ponad rok temu ocena: 60%  5
dla nie których to by pasowały dni wolne w niedziele święta i dni powszednie.
~ planner
ponad rok temu ocena: 50%  4
Powinien być wolny. A skoro Wielki Piątek, to i Wielki Czwartek. Wieczerza itd. Całe triduum. Potem po Poniedziałku Wielkanocnym jest Oktawa Wielkanocna i ona cała też powinna być wolna. W tym roku wypada blisko świąt majowych 1-3, więc dni poprzedzające i następne również powinny być wolne. Jakby się udało, to do czerwca i Bożego Ciała. A potem już praktycznie wakacje. Tak więc do września, a studenci do października, wolne. Źle wymyśliłem?
~ AmoneXar
ponad rok temu ocena: 60%  3
Zarobki i tak są niskie bez tego dnia wolnego. :(
~ szefin
ponad rok temu ocena: 44%  2
NIEEEEEEEEEEEEEEE
~ szef
ponad rok temu ocena: 56%  1
jasne, wszystko wolne i nieroby później pensje większe tylko chcą, premie, podwyżki a pracować nie ma komu. Jeden z drugim za 1200 robić nie będzie, zasiłek za 700 lepszy.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.