› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy w Elblągu powstanie grzebalisko dla zwierząt? Jak Miasto podchodzi do tego pomysłu?

› bieżące ponad rok temu    27.02.2014
Małgorzata Łuczak
komentarzy 5 ocen 13 / 85%
A A A
Czy w Elblągu powstanie grzebalisko dla zwierząt? Jak Miasto podchodzi do tego pomysłu? fot. Bartłomiej Ryś

Dla większości z nas śmierć psa jest porównywalne do odejścia kogoś bliskiego. Gdy zwierze umiera, możemy poczuć się tak jak po stracie przyjaciela. Tylko, że gdy odchodzi ktoś bliski możemy go spokojnie pożegnać, a później pielęgnować o nim pamięć. Niestety, kiedy umiera zwierzę powinniśmy je zutylizować. 

Utylizację martwych zwierząt wymusza ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz rozporządzenia ministra rolnictwa. Zgodnie z prawem po uśpieniu zwierzaka należy go przechować w zamrażarce, gdzie czeka na przewóz do spalarni. Ceny zależą od wagi zwierzaka.


Sławomir Sobieszczuk z Elbląskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości stara się zebrać podpisy pod petycją w sprawie zorganizowania w Elblągu grzebaliska dla zwierząt.

- Aktualnie prowadzę rozmowy z wolontariuszami oraz portalami elbląskimi na temat wsparcia akcji. Wszyscy pozytywnie podchodzą do pomysłu. Za około dwa tygodnie chcemy złożyć petycję do władz Miasta Elbląga – informuje Sławomir Sobieszczuk z Elbląskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Z racji tego, że prawo nie narzuca obowiązku organizowania cmentarzy dla zwierząt, władze Elbląga sceptycznie podchodzą do tego pomysłu.

- Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie przewiduje zorganizowania takiego miejsca w mieście. Prezydent do tej pory nie wskazał także propozycji takiego terenu – dodaje Sławomir Sobieszczuk.

Lokalizowanie ewentualnego cmentarza dla zwierząt musiałaby się odbyć na takich zasadach, jak wysypisko śmieci. Należałoby wziąć pod uwagę między innymi odległość od miasta.

- W tym momencie utylizacją zwierząt zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Martwe zwierzęta zostają poddawane specjalnej obróbce, po której powstaje z nich mączka. Dodawana jest ona do pasz dla zwierząt – mówi Sławomir Sobieszczuk.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pasażer
ponad rok temu ocena: 67%  5
http://sjp.pwn.pl/szukaj/grzeb... Skąd wy bierzecie te nazwy? Grzebalisko znaczy zupełnie co innego! Rozumiem, że będzie to miejsce gdzie zwierzęta będą mogły sobie pogrzebać, ot tak dla ruchu?
~ język polski
ponad rok temu ocena: 38%  4
Do czego to doszło. Zwierzęta umierają ? Pewnie niedługo rozmowa dwóch osób będzie przebiegała następująco: " Cześć, co u Ciebie ? Nic dobrego, umarł mój pies. A co u Ciebie ? Też nic dobrego. Zdechł mój ojciec."
~ aga
ponad rok temu ocena: 42%  3
popieram gorąco ,mam wspaniałą sunie i nie wyobrażam sobie by po jej odejściu potraktowano Ją jak śmieci z wysypiska
~ piesczylikot
ponad rok temu ocena: 58%  2
Jestem miłośnikiem zwierząt. Mam trzy koty. W przeszłości miałem kilka psów. Dbam o swoje zwierzęta, gdy chorują prowadzę do weterynarza i postępuje zgodnie z jego zaleceniami. Za każdym razem gdy zdychały (słowo umierały jest zarezerwowany w j. polskim dla ludzi) bardzo cierpiałem Jednak uważam, że cmentarz dla zwierząt nie jest potrzebny. Wystarczy utylizacja. Co więcej należy raczej myśleć w jaki sposób ograniczyć przerażające tempo rozrastania się naszych ludzkich cmentarzy, np. przez upowszechnianie kremacji.
~ Next
ponad rok temu ocena: 52%  1
Bardzo, bardzo słuszna inicjatywa ;)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.