› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Czy w Elblągu powstanie cmentarz dla zwierząt?

› bieżące 6 miesięcy temu    12.03.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 9 ocen 1 / 100%
A A A
Czy w Elblągu powstanie cmentarz dla zwierząt?

Cmentarze dla psów, kotów, koni nie są fanaberią. Takich miejsc jest w Polsce coraz więcej. Ocenia się, że obecnie w naszym kraju znajduje się kilkanaście cmentarzy dla zwierząt, a ich liczba powoli rośnie. Czy w Elblągu powstanie takie miejsce?

Dla miłośników czworonogów nie jest to błahy problem. W świetle obowiązującego prawa ciała zmarłych zwierząt domowych są w naszym kraju traktowane jak odpady. Nie mogą się z tym pogodzić osoby, które traktują swoje zwierzęta jak równoprawnych członków rodziny. Po śmierci pupila  jego właściciel nie ma prawa pochować go w przydomowym ogródku lub w pobliskim parku, bądź lesie. Dlaczego? Polskie prawo tego zabrania. Są dwa rozwiązania. Można pozostawić zwłoki zwierzęcia u weterynarza, który ma obowiązek przekazać je do utylizacji. Innnym wyjściem jest pochowanie pupila na cmentarzu dla zwierząt. Jedynym problemem jest fakt, że takich miejsc w Polsce jest ciągle niewiele, co powoduje, że nieraz trzeba przebyć kilkaset kilometrów, aby odwiedzić miejsce pochówku swojego pupila.  

Gorącą zwolenniczką powstania cmentarza dla zwierząt w Elblągu jest pani Maria Kosecka, radna minionej kadencji.

Nie możemy przechodzić wobec tej sprawy obojętnie. Przypomnę, że obowiązujące prawo zabrania pochówku zmarłych zwierząt w miejscach przypadkowych, nieprzystosowanych do tego celu. Co więc się dzieje ze zwłokami domowych ulubieńców?

 

Całkowicie zgadzam się ze stwierdzeniem, że utylizacja zwierząt powinna odbywać się w szacunku dla istoty żywej i że porzucanie czworonogów w śmietnikach czy zakopywanie ich pod przysłowiowym płotem grozi rozprzestrzenianiem się chorób i bakterii. Ponadto zwierzęta domowe wielokrotnie traktowane są, jako domownicy i ich właściciele chcieliby móc dokonać pochówku ukochanego zwierzęcia.

 

Temat nie jest nowy. W przeszłości, również za moim pośrednictwem, do Rady Miejskiej i Prezydenta Miasta docierały sygnały, świadczące o pewnym nim zainteresowaniu. 

 

W większości miast naszego kraju usługa "utylizacji" to w rzeczywistości spalenie w przemysłowym zakładzie (najczęściej przy wysypisku śmieci) razem z odpadami niebezpiecznymi – np. poubojowymi itp. Na świecie w takich zakładach spopielane są wyłącznie ofiary masowych padnięć czy epidemii. Idea cmentarzy zwierząt znajduje w Polsce, z każdym rokiem, coraz większą liczbę zwolenników. 

 

W krajach gdzie każdy pies czy kot ma swojego właściciela, a w miastach nie widać bezpańskich i głodnych zwierząt ludzie dbają o swoich czworonożnych przyjaciół także, gdy skończy się ich czas na Ziemi. Wszystkie One są chowane na cmentarzach albo, coraz częściej, kremowane w specjalnych spopielarniach dla zwierząt w sposób niezagrażający środowisku.

 

Problem jest i należy go w sposób cywilizowany rozwiązać, wzorem miast, które już tego dokonały. Mam nadzieję, że rozwiązanie problemu usatysfakcjonuje wszystkich elblążan, miłośników i posiadaczy zwierząt przede wszystkim. 

– proponuje radna. 

Idea cmentarzy dla zwierząt nie jest nowa. W Polsce sięga 1991 roku, kiedy Witold Wojda założył Cmentarz dla zwierząt „Psi Los” w Koniku Nowym pod Warszawą. Obecnie w naszym kraju mamy już kilkanaście miejsc przystosowanych do pochówku zwierząt. W 2016 roku otwarto grzebowisko dla zwierząt przy ul. Przyrodników w Gdańsku. Miasto przeznaczyło na ten cel działkę o powierzchni 13,5 tys. m2. Niestety, usługa jest bardzo droga. Cena kremacji średniej wielkości psa (10kg - 25kg) wynosi 790 zł. Do tego trzeba doliczyć inne koszty, takie jak wykonanie tablicy nagrobnej. Znacznie niższe ceny pobiera właściciel Cmentarza dla zwierząt „Psi Los” w Koniku Nowym pod Warszawą. Co więcej można tam pochować swojego pupila w sposób klasyczny, podczas gdy w Gdańsku jest to natomiast wyłącznie kremacja i pochówek urnowy.

Warto, aby nasze miasto planując podobną inwestycję i wybierając w przetargu podmiot świadczący usługę w postaci obsługi cemntarza dla zwierząt wzięło pod uwagę wysokość pobieranych opłat oraz gamę oferowanych usług.   

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 6
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ klark
6 miesięcy temu 9
powinien
~ Pick
6 miesięcy temu ocena: 100%  8
Jestem stanowczo za cywilizowanymi grzebowiskami naszych najlepszych przyjaciół , to nam i im się należy ! Tylko "odczłowieczeni" będą temu przeciwni !
~ paranoja
6 miesięcy temu ocena: 14%  7
Od kiedy to zwierzęta umierają ? O ile mi wiadomo to umierają ludzie i wyjątkowo pszczoły i mrówki a zwierzęta zdychają. No i jeszcze jedna kwestia. Czy kościół zezwoli na pochówek katolicki zwierzęcia ?
~ gość
6 miesięcy temu 6
Ty też zdechniesz.
~ reakcja
6 miesięcy temu ocena: 80%  5
Anty jest to prawem zabronione i dobrze .Jestem zadowolony ,że dyskusja na ten temat się rozpoczęła .
~ Anty
6 miesięcy temu ocena: 71%  4
Nie rozumiem w czym jest problem z zakopaniem własnego zwierzęcia na prywatnym ogrodku?
~ Miszkurka2000
6 miesięcy temu ocena: 0%  3
Choroby i zanieczyszczenie wody.
~ jaaaaa
6 miesięcy temu ocena: 56%  2
Bez sensu. Mamy inne, ważniejsze problemy
~ Pick
6 miesięcy temu ocena: 100%  1
Tak z pedofilią w kościele np.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.