› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy w Elblągu jest wielu czechofilów?

› rozrywka ponad rok temu    12.01.2013
Joanna Siudak
komentarzy 1 ocen 16 / 94%
A A A
Czy w Elblągu jest wielu czechofilów? fot. Dominik Żyłowski/Bilioteka Elbląska

 - Czechofil to słowo, które niedawno pojawiło się w języku polskim. Wylansował je Mariusz Szczygieł  w książce „Zrób sobie raj”. Jak pokazało Euro 2012 fraternizacja polskich i czeskich kibiców była ogromna – mówi Andrzej Kasperek – pisarz,  gość specjalny Czeskiego wieczoru w Bibliotece Elbląskiej.

Podczas czwartkowego wernisażu, wszystkie miejsca na sali Biblioteki Elbląskiej były zajęte. Można więc powiedzieć – tak, zainteresowanie czeską kulturą jest i to spore. Kuratorka wystawy Bogumiła Bruniecka z entuzjazmem rozpoczęła spotkanie: - Cieszę się, że mimo konkurencyjnych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, jest nas tu dziś tak wielu. Serce się raduje. Dziś inauguracja roku czeskiego. Możemy wzbogacić się nie tracąc tożsamości – mówiła zebranym.

Najwięcej utworów Hrabala powstało w czeskich piwiarniach

W pierwszej części wieczoru głos zabrał Andrzej Kasperek, znawca twórczości Bohumila Hrabala, wybitnego czeskiego pisarza, twórcy światowej literatury XX wieku. Dzieła Hrabala przetłumaczono na 25 języków.

- W Polsce wydano wszystkie utwory Hrabala – zupełnie niepotrzebnie. Tych ostatnich książek nie przeczytałbym drugi raz, bo są słabe. Ale Hrabal jest popularny i jest zapotrzebowanie – mówił Andrzej Kasperek.

Jedni znają Hrabala dzięki jego książkom, inni natomiast kojarzą go z piwem. Dlaczego? Hrabal znalazł się na etykietach butelek. W roku 1919 ojczym artysty był administratorem browaru w Nymburku. W trakcie przemówienia Kasperek pokazał kolekcję etykiet na butelki piwa z wciąż istniejącego browaru. Wśród piw znalazł się m.in. słynny Bogan – na cześć ulubionego wujka Hrabala.

Jak mówi pisarz: „Ulubioną piwiarnią Hrabala była knajpa „Pod Złotym Tygrysem”. Gdy zatankował odpowiednią ilość piwa jechał do Kerska. W tamtejszym domu miał około 20 kotów. Może stąd moja miłość do Hrabala – też jestem kociarzem”.

Hrabal był ignorantem, indywidualistą. Mówił co chciał i tak samo się zachowywał.
- Nawet jak Clinton przyjechał do Pragi, spotkał się z Hrabalem. Ale Hrabal obcałowywał cygankę. Co mu tam Prezydent - wspomina Andrzej Kasperek.

My Polacy piękni tacy – Czesi to pepiczki

Po wykładzie Kasperka, widzowie przeszli do oglądania wystawy karykatur. Zabrakło kilku słów wstępu, opisu kolekcji i twórców. Ale sam zbiór karykatur był bardzo różnorodny i równie ciekawy.
- Poczucie humoru Czechów i Polaków różni się. Z przekąsem mówi się, że Czesi to pepiczki, czasem szydzimy z ich języka, cech narodowych. Lubimy śmiać się z kogoś, nie bardzo z siebie. Przyszedłem więc, żeby zobaczyć jak czescy artyści „przerysowują” na papierze to, co chcieliby skrytykować – powiedział nam jeden z gości zapytany o to, co zachęciło go do przyjścia na wystawę.

Wśród autorów karykatur znaleźli się tacy artyści jak: Zdeněk Hofman, Lubomír Lichý, Miroslav Barták i Radek Steska. Przedstawiono 68 karykatur, m.in. obraz psychiatry, pisarza, próżnej kobiety.

Kiedy jedyną zasadą, jest brak zasad

Na zakończenie wieczoru czeskiego pokazano film „Opera żebracza” w reżyserii Jiříego Menzela.  Film jest opowieścią o intrygach szefa miejscowej policji. Świat prostytutek, porachunki przestępców – wszystko  pokazane z dużą dozą humoru.

- Oni (Czesi – przyp. red.) o wiele bardziej niż my potrafią cieszyć się życiem. Kuflem piwa, obiadem. A my Smoleńsk, Somosierra… Jak się człowiek uchleje w Czersku, to też jest Kilimandżaro - podsumował spotkanie Andrzej Kasperek. - Mamy więc szansę nie tylko pośmiać się, ale i czerpać to co najlepsze z  kultury naszych sąsiadów.

Co miesiąc w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się emisja jednego czeskiego filmu. Już teraz można obejrzeć wystawę karykatur w Sali „U Świętego Ducha”. Ekspozycja będzie dostępna przez miesiąc.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ewaewcia
ponad rok temu ocena: 0%  1
to fantastyczne, że po tak udanym roku z filmem rosyjskim wybór padła na filmy południowego sąsiada...... zastanawia mnie gdzie po drodze zagubiono tak kojarzącą się z działalnością biblioteki nazwę "Gotycka.pl" a co to za nazwa "U Świętego Ducha" .....
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.