› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy w Elblągu da się żyć?

› bieżące ponad rok temu    3.02.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 18 ocen 23 / 70%
A A A
Czy w Elblągu da się żyć? fot. Konrad Kosacz

Miasto tworzą ludzie, budynki i drogi. Jak ważny w budowie miasta jest człowiek i jego potrzeby? Przeciętny elblążanin ma dziś około 60 lat, mieszkanie i emeryturę. W Elblągu żyje od zawsze, i na starość nie przykłada większej uwagi co do przyszłości naszego miasta. A co z młodzieżą, co z zwykłymi ludźmi pragnącymi się rozwijać?

Pierwszą przeszkodą jest brak pracy, drugą przeszkodą brak miejsc, gdzie można by zrobić większe zakupy oraz brak lokali, gdzie można by się spotkać. Czy wybudowanie nowych miejsc nie ciągnie za sobą podwójnych korzyści? Jeżeli przykładowo powstałoby centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia, i nie mam tu na myśli rozbudowy „CH Ogrody”, to czy mieszkańcy naszego miasta nie znaleźliby tam pracy, choćby na stanowisku kasjerki? Czy nie byłoby to również z korzyścią dla elblążan, którzy mieliby większy wybór w doborze produktów oraz miejsce, gdzie można by miło spędzić sobotnie popołudnie?

Elbląg to piękne miasto, od lat zapisane w karty historii. Najstarsze w województwie warmińsko-mazurskim, jedno z najstarszych w Polsce. Dlaczego potencjał naszego miasta nie jest wykorzystywany? Legenda Piekarczyka powinna być rozsławiana na cały świat, a muzeum z unikatowymi eksponatami powinno tętnić życiem. Przepiękna starówka, cud natury – bażantarnia, Góra Chrobrego to kolejne elementy promujące i przynoszące chwałę naszemu miastu. Czemu jest jak jest? Jeśli napiszę, że władza nic nie robi, zaraz dostanę reprymendę. Ale nie zamierzam kłamać. Będąc na kilkunastu sesjach rady miasta, przysłuchując się interpelacją czy wnioskom, nie było tam nic, co mogłoby ewidentnie pomóc Elblągowi. Na pytania skierowane do Prezydenta Jerzego Wilka dotyczące bezrobocia, ten zwraca uwagę na to, iż nasze miasto przestało być miastem wojewódzkim. Owszem, jest to jeden z problemów, ale czy jest to powód żeby nie robić nic? Serce mi się kraję patrząc jak wiele moich rówieśników opuszcza to miasto.

Tyle mówi się o współpracy z Rosjanami. Podkreślę mówi, bo na razie nic w tym kierunku nie ruszyło. Ostatnio na topie jest Strategia Rozwoju Elbląg 2020+ i konsultacje dotyczące tego dokumentu. Pojawia się pytanie, czemu mieszkańcy nie uczęszczają na takie spotkania? Przecież to ich miasto, ich lokalna ojczyzna? Ludzie boją się ludzi, a co dopiero władzy, która jak mówi może wszystko. Dzisiejsze społeczeństwo dzieli się na klasy, grupy. Dziś ludzi się szufladkuje. Ten kto ma czarnego mercedesa i kupę kasy bez problemu będzie wiódł życie w Elblągu. A ten, kto nie ma pracy, pieniędzy a nawet mieszkania skazany jest na ulicę. Kiedy do urzędu miasta przyjdzie człowiek chcący coś zrobić, mający pomysł na przywrócenie dawnej chwały Elbląga biorą go za wariata. A kiedy zacznie działać na własną rękę, szybko podstawią mu nogę i będą czekać na jego porażkę.

Nie piszę by krytykować, piszę żeby coś zmienić. Jako młoda elblążanka chcę aby nasze miasto było znane i lubiane wśród innych, czy to źle? Zwracam się do nas wszystkich, do władzy, do mieszkańców nie dajmy się ogłupić. Zadbajmy o nasz wspólny dom. O nasz Elbląg.

Weronika Wójcik, wiceprzewodnicząca MRM Elbląg

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (18)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ felicjan
ponad rok temu ocena: 67%  18
z wiki "Po wojnie rodowici elblążanie stanowili tylko 2% mieszkańców" To odpowiedz na pytanie o problemy tego miasta. Ludzie ktorzy w wiekszosci nie sa stad a sa tu bo ktos im cos kiedys obiecal. Postawa wiekszosci elblazan jest bardzo roszczeniowa i malo kto ma tu ochote zrobic cos wiecej niz zadbac tylko o swoj interes. Efekt koncowy jest jaki widac.
~ EuPi
ponad rok temu ocena: 75%  17
Ktoś miał problemy z matematyką pisząc, że przeciętny elblążanin ma 60 lat. Pani Wójcik, dokształcić się w rachunkach! Nie pisać bzdur.
~ otto
ponad rok temu ocena: 55%  16
gratuluję Weronice odwagi i zapału . Elbląg to niestety dobre do mieszkania miasto tylko dla mlodzieży do 18 lat i dla osób 55 +
~ as.
ponad rok temu ocena: 64%  15
O matko, jakie błędy...więcej pieniędzy powinno być na naukę j.polskiego, żeby takowe byki nie miały racji bytu...
~ zurafff
ponad rok temu ocena: 50%  14
Smutne,że taka młoda osoba pisze w ciemnmych barwach, o tym co widzi jako złe,beznadziejne...proponuję mniej filmów,gier komputerowych,praca w ogródku,wolontariat...wtedy może ta młoda osoba zobaczy,że ważniejsze jest nie to,co się dostaje, tylko to,co się daje innym.Głowa do góry!nie jest aż tak źle!
~ Alojzy
ponad rok temu ocena: 71%  13
Nie wiem, czy da się żyć,. Wiem jak obnżyć rachunki za gaz i za prąd. Wystarczy złożyć aneks do w/w umów w ENERGA i PGNiG o rozliczenie rzeczywiste. Ołacisz wtedy za to co faktycznie zużywasz, a nie żadne tam rachunki prognozowe. U mnie rachunki "poleciały na łeb, na szyję ", aż energetycy i gazownia "się zainteresowali", czemu mało płacę. No i w Biedronce jest już za drogo. Mam porównanie, będąc w TESCO n Śląsku za 35 zł zakupów narobiłem dwie duże siatki na dwa tygodnie.
~ Mieszczuch
ponad rok temu ocena: 78%  12
Nie prawda, że w PGNiG jest taniej gdy przejdziesz na rozliczenie rzeczywiste! Przede wszystkim PGNiG to komusza firma kierujaca się komuszymi zasadami! Ustalają sobie sami taryfy i sami sobie segregują klientów uszczęśliwiając ich na siłe tymi taryfami. Np. ja, żeby zaoszczedzić zamontowałem sobie kocioł gazowy kondensacyjny. Zużycie spadło o 250-300m3 rocznie, a rachunki za gaz płacę wyższe. Jak to możliwe. Ano możliwe wpadłem do niższej taryfy G1 czy coś takiego gdzie spowodu niskiego zużycia gazu automatycznie wzrasta abonament i 1m3 gazu. Teraz podkreciłem kocioł na maksa i wietrze regularnie mieszkanie żeby wpasc w 2 taryfę bo jest po prostu taniej! Pomyśleć ze Prezes PGNiG za takie świetne pomysły bierze kilkadziesiąt jak nie kilkaset tysięcy zl miesiecznie! Takie rzeczy tylko w Polsce!
~ jerzyk
ponad rok temu ocena: 67%  11
Przepraszam, ale ten tekst brzmi jak bełkot gimnazjalisty, słabiutkiego jeśli chodzi o znajomość ojczystego języka
~ bigi
ponad rok temu ocena: 67%  10
Znowu lewackie dziecię doszło do głosu
~ bigi
ponad rok temu ocena: 57%  9
"ednak" prezentujesz ten sam poziom, gimnazjalnego frustraty. Żal mi się po prostu robi nauczycieli tego dziecka, którzy to czytają i nie wierzą w to co widzą.
~ Do @bigi
ponad rok temu ocena: 50%  8
Weronika ednak ma odwagę, Ty @bigi, przy kompie robisz tylko podrygi. A publicznie wystąpić to byś narobił w galoty ze strachu, trema by Cię zżarła:)
~ Rocwald Glassfenster
ponad rok temu ocena: 87%  7
Przeciętny elblążanin ma dziś 50 lat, mieszkanie i emeryturę. Pani Weroniko Wójcik, młoda elblążanko, skoro głosi Pani taką informację to znaczy, że przeciętny mieszkaniec Elbląga to emerytowany wysoki funkcjonariusz państwowy, milicjant, policjant, wojskowy, strażnik więzienny, strażak, celnik, sędzia i prokurator. Wymienieni od dawna mogą mieć emerytury i mieszkanie oraz na życiowym liczniku 50 lat. Otwórz oczy elblążanko. Szerzej, szerzej.
~ EBramis
ponad rok temu ocena: 82%  6
póki elblążanie będą tylko narzekać to się nic nie zmieni
~ fgnh
ponad rok temu ocena: 69%  5
"Przeciętny elblążanin ma dziś 50 lat, mieszkanie i emeryturę"-ranuy,o co kaman?ja mam 50 lat(prawie),ale jeszcze nie emeryturę!Autorze!Autorko!dziś na emeryturę się idzie w wieku około 67 lat!
~ Do pomorskiewo!
ponad rok temu ocena: 76%  4
Póki Elbląg jest w województwie szuwarowo-bagiennym ciężko będzie tu żyć mieszkańcom.
~ nick carter
ponad rok temu ocena: 50%  3
Nie da się.Tylko urzędasy maja dobrze w tym miescie...Reszta na bruk i niepewnosc jutra.
~ urzędas
ponad rok temu ocena: 40%  2
wiesz ile zarabia przeciętny urzędas? z pewnością nie wiesz jak się dowiesz to dopiero gadaj
~ nick carter
ponad rok temu ocena: 57%  1
Nie da się.Tylko urzędasy maja dobrze w tym miescie...Reszta na bruk i niepewnosc jutra.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.