› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy prawo dopuszcza wysyłanie leków na receptę na trasie Polska - Anglia?

› bieżące miesiąc temu    23.10.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy prawo dopuszcza wysyłanie leków na receptę na trasie Polska - Anglia?

Czasami zdarza się, że osoba przyjmująca konkretny lek na receptę nie może kupić go w swoim kraju. Wówczas jedynym rozwiązaniem okazuje się sprowadzenie go z zagranicy, co niekiedy okazuje się dosyć problematyczne. Czy wysyłka leków na receptę kurierem jest legalna? Jak ta kwestia wygląda w przypadku przesyłek do Anglii realizowanych za pośrednictwem znanych przewoźników?

Wysyłanie leków do Anglii

Kwestia wysyłki leków jeszcze nie jest do końca uregulowana. W przypadku sprowadzania takich produktów z państw, w których funkcjonuje kontrola celna, sprawa jest dosyć prosta. Zamówione leki na receptę są zatrzymywane na granicy, a następnie odsyłane z powrotem do nadawcy. W takich sytuacjach można starać się przedstawić swoje racje w sądzie, ale zazwyczaj jest to mało skuteczne rozwiązanie.

Kwestia wysyłki leków na receptę w paczkach wygląda nieco inaczej w przypadku państw z obrębu Unii Europejskiej. Bardzo często przewoźnicy nie wymagają deklarowania dokładnej zawartości takich paczek, co pozwala na ,,przypadkowe” zatajenie, że znajdują się w nich zakazane substancje. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo ryzykowne, a w przypadku odkrycia prawdziwej zawartości przesyłki nadawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej i finansowej.

Wysyłka leków na własną odpowiedzialność

Istnieją firmy kurierskie, które umożliwiają nadanie leków na receptę w przesyłce Anglia – Polska. W takim przypadku odpowiedzialność za towar spoczywa wyłącznie na nadawcy, dlatego paczka nie podlega ubezpieczeniu, a w razie jej uszkodzenia lub zaginięcia nie jest możliwe wypłacenie odszkodowania. Korzystając z usług kurierów lub operatorów logistycznych, takich jak Euro-Paka.pl, warto pamiętać również o tym, że samochody transportujące paczki do Polski lub Anglii nie są przystosowane do przewozu substancji medycznych. Oznacza to, że leki wymagające zachowania odpowiedniej temperatury mogą nie przetrwać podróży.

Dlaczego wysyłka leków na receptę poza Unię Europejską może być problemem?

Wielka Brytania do końca 2020 roku pozostaje w okresie przejściowym, w którego trakcie możliwe jest wysyłanie leków na receptę na własną odpowiedzialność. Sytuacja prawdopodobnie zmieni się na początku stycznia, kiedy to praktykowane będą kontrole celne na granicach. Wówczas kwestia wysyłki leków stanie się nieco bardziej skomplikowana, a w wielu przypadkach zupełnie niemożliwa. Z tego powodu osoby, które chcą umieszczać takie substancje w przesyłkach Anglia – Polska, powinny być na bieżąco z nowymi przepisami.

Wszystko zależy od przewoźnika

Kwestia wysyłki leków na receptę za granicę jest bardzo indywidualna. Istnieje wielu przewoźników, którzy umożliwiają nadanie takich produktów na własną odpowiedzialność, ale na rynku znaleźć można także firmy przewożące paczki Polska – Anglia, których regulamin kategorycznie zabrania wysyłki leków. Z tego powodu przed nadaniem przesyłki warto zorientować się w aktualnych wymaganiach danego kuriera i sprawdzić, czy substancje na receptę nie są zakazane.

Leki na receptę, bez recepty i suplementy diety

Wiele firm kurierskich świadczących usługi z zakresu wysyłki paczek z Polski do Anglii rozdziela poszczególne leki na te na receptę, bez niej i suplementy diety. W regulaminach przewoźników powinno być wskazane, czy konkretne typy substancji mogą być wysyłane do Wielkiej Brytanii lub Polski. W czasie pandemii obowiązujące zasady stały się jednak bardziej restrykcyjne, zabraniając także nadawania artykułów medycznych, takich jak maseczki czy rękawiczki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.