› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Czy powstanie restauracja przy szkole gastronomicznej? Drugie spotkanie EKSK (+ zdjęcia)

› relacje 9 miesięcy temu    13.03.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 5 / 100%
A A A
Drugie spotkanie Elbląskiego Klubu Szefów KuchniDrugie spotkanie Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni fot. Marcin Mongiałło

12 marca wieczorem w "Restauracji & Pizzerii MammaMia" w centrum Elbląga odbyło się drugie spotkanie Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni. Kilkanaście osób z naszego miasta i okolic, związanych z lokalną branżą gastronomiczną, podejmował Cezary Ambrożko – szef kuchni. Ślimaki do przystawki przyrządzonej na sposób po burgundzku dostarczyła lokalna firma Snails Garden.

W spotkaniu wzięli udział członkowie zarządu Euro-Toques Polska* – wiceprezes Robert Zochowski  i sekretarz Krzysztof Malinowski.  Warto dodać, że członkami Euro-Toques Polska jest kilku członków EKSK, m.in. Grzegorz Skalmowski ("Eko Snails Garden") oraz Remigiusz Jasiński (przedsiębiorstwo "ELQuchnia", zajmujące się profesjonalnym wyposażeniem lokali gastronomicznych).

Spotkanie zaszczyciła wizyta Beaty i Piotra Grzeszczuków – przedstawicieli elbląskiego oddziału Chrześcijańskiej Misji Społeczna "Teen Challenge". Wszyscy członkowie EKSK otrzymali podziękowanie za pomoc potrzebującym, którą świadczyli w postaci cotygodniowego przygotowywania ciepłego posiłku.

Mamy obecnie 10 ekip, które będą gotowały zupę dla bezdomnych. Być może przyłączy się jeszcze "gastronomik" (Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu – przyp. red.) – o ile wyrażą na to zgodę. Sprawa produktów. Świeże warzywa może dać hurtownia Kinga (FHU "Kinga" Sławomir Juśkiewicz) oraz pan Rafał Jezierski z Nowakowa. Raz w miesiącu produkty możemy otrzymać od sklepu mięsnego Jaga (Przedsiębiorstwo Handlowe “Jaga” Mariusz Kurs - przyp. red.) oraz od sklepu Rzeźnik (sklep Mięsny "Rzeźnik" Magdalena Król - przyp. red.).

– poinformował prezes EKSK Bartosz Majchrzak.  

Było to ostatnie spotkanie otwarte. O przyjęciu do EKSK kolejnych członków będzie decydować zarząd stowarzyszenia. W dniu 12 marca przyjęto nowych członków:

 • Marta Makowska Złota Kura
 • Michał Książek  Restauracja "Przy Bramie" 
 • Tomasz Kusy "Food & Fit Catering Dietetyczny"
 • Łukasz Szczęsnowicz  "Folwark Żuławski"
 • Krzysztof Kowalczyk restauracja "Zmysły"
 • Bogumił Redlicki "Złota Arka"

Zadecydowano ponadto o wyborze sądu koleżeńskiego. W jego skład weszli:

 • Agnieszka Robaczek z "Tamago Sushi Bar"
 • Marco Cocchieri z "Restauracji Amore Mio"
 • Cezary Ambrożko z "Restauracji & Pizzerii MammaMia"

Na spotkanie przybyli przedstawiciele Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. EKSK zainicjował współpracę z tą placówką. Ustalono podjęcie działań nad wspólnymi konkursami kulinarnymi, które mają promować region, ale zarazem motywować młodzież do zawodów związanych z gastronomią. Ponadto przedstawiciele EKSK zobowiązali się do pomocy w organizacji dni otwartych szkoły, które odbędą się w dniach 24-25 kwietnia bieżącego roku.

Jedną z interesujących propozycji – zgłoszoną przez Remigiusza Jasińskiego – był pomysł otworzenia w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół Gospodarczych restauracji, w której będą sprzedawane produkty przygotowane przez uczniów tej placówki, przy czym pomoc w jej organizacji i prowadzeniu spoczęłaby na barkach członków EKSK.

Podczas Elbląskiego Świeta Chleba szkoła gastronomiczna zaproponowała, żebyśmy się wystawiali razem z nimi. oni nie mają siły przebicia.  

 – zakomunikował skarbnik EKSK Szymon Słomkowski

Remigiusz Jasiński zaproponował przygotowywanie produktu regionalnego – czegoś na kształt hiszpańskich tapasów. 

Elbląski Klub Szefów Kuchni podjął wspólpracę z marką Oliwa Kaszubska. Przedsiębiorstwo zajmuje się wytwarzaniem najwyższyej klasy olejów: rzepakowego, lnianego i kokosowego. Na bazie tych produktów kucharze EKSK będą przygotowywali autorskie potrawy, a przepisy – łącznie z czynnościami składającymi się na ich przygotowanie – będą umieszczali w Internecie w postaci przypisów i filmików. 

Róbmy coś, czego jeszcze nie było. Wtedy będziemy zauważani

– zaproponował podczas spotkania Grzegorz Skalmowski. Miejmy nadzieję, że działania EKSK pójdą w tym właśnie kierunku. Wielu członków zwróciło uwagę, że szczególnie obiecująca wydaje się współpraca z Zespołem Szkół Gospodarczych w Elblągu.

Logo Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, które przygotował Kamil Misiak

--

* Euro-Toques International to : "Kucharska Wspólnota Europejska, którą tworzy ponad 7000 kucharzy i szefów kuchni w Zjednoczonej Europie. Rok 1986 r. zapoczątkował powstanie tej mocnej i stabilnej organizacji, a zaczęło się od dwóch "wielkich nazwisk", Romeyer Pierre i Paul Bocuse, wizjonerów, którzy postanowili wprowadzić nową jakość produktów do produkcji żywności."

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

  • 8
   ZADOWOLONY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (4)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Beata
  9 miesięcy temu ocena: 100%  4
  Dobrze że coś robią fajni kucharze i ludzie na poziomie . Pracodawcy powinni być dumni ze maja takich pracowników . Szacun
  ~ #gastro
  9 miesięcy temu ocena: 100%  3
  Gratulacje za pomysł, gratulacjrr za pasję i zaangażowanie. Elbląg i okolice!-Brawo Wy! #gastro
  ~ Nat
  9 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Super inicjatywa
  ~ Anka
  9 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Super Brawo Panowie
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.