› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy panele podłogowe mają jakąkolwiek przewagę nad parkietem z drewna?

› bieżące 10 miesięcy temu    17.08.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy panele podłogowe mają jakąkolwiek przewagę nad parkietem z drewna?

Stojąc przed arcyważnym zadaniem pokrycia podłogi odpowiednim materiałem, często zerkamy do aktualnej oferty producentów. Co rzuca się w oczy, to konkurencyjne ceny i bogactwo wyboru zarówno paneli podłogowych jak i parkietów drewnianych. Różni je oczywiście koszt jednostkowy, parametry mechaniczne i zasada montażu. Ale czy panele podłogowe w jakiejkolwiek kategorii zyskują nad parkietem z desek drewnianych? Spróbujmy wspólnie znaleźć na ten temat odpowiedź!

Różnica w cenie pomiędzy panelami podłogowymi a parkietem drewnianym

Pierwszym, zdecydowanie najbardziej oczywistym faktorem, na podstawie którego panele podłogowe wydadzą nam się atrakcyjniejsze, to oczywiście ich cena. Jeśli nie zagłębimy się w projekt pokrycia podłogowego zbyt szczegółowo, to może paść pytanie: po co płacić za drewniany parkiet, jeśli cena paneli podłogowych jest taka niska? Cena przekłada się oczywiście na jakość i żywotność podłogi. Jak dowiadujemy się od ekspertów w dziedzinie drewnianych paneli podłogowych (www.podlogi-naturalne.pl), tanie panele są wprawdzie opcją na szybki remont, to jednak są one zdecydowanie mniej odporne na zużycie. Warto jednocześnie dodać, że nie da się ich cyklinować, tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznego parkietu.

Oszczędność to nie tylko zakup paneli podłogowych po niskiej cenie, ale również mniejszy nakład na robociznę i materiały do montażu. W przypadku paneli, wystarczy nam dwie pary rąk do pracy i folia izolacyjna. Z reguły kleje i inne łączenia są tutaj zbędne, gdyż panele podłogowe montuje się metodą pióro i wpust, wciskając jeden w drugi. To tylko pozorna oszczędność czasu, gdyby patrzeć na podłogę bardziej długofalowo. Jednorazowy szybki montaż paneli podłogowych to jedno, ale po kilku latach będą one wymagać remontu, a więc zakupu kolejnych produktów.

Fot. Realizacja firmy Nowex (www.podlogi-naturalne.pl)

Duża wszechstronność paneli podłogowych wynika z powierzchni laminatu

Kolejną, mniej oczywistą przewagą naturalnych paneli podłogowych nad deskami z drewna, jest bardzo duży wybór modeli pod względem estetyki. Wchodząc do dedykowanego sklepu, lub przeglądając oferty internetowe na pewno naszą uwagę zwróci bogactwo wzorów. Wynika ono z tego, że pod względem budowy panele podłogowe to płyta HDF. Aby przykryć nieestetyczny materiał, górna powierzchnia zostaje pokryta laminatem. Z reguły panele podłogowe imitują drewno w różnych odcieniach. To najpopularniejszy z modeli.

To jednak nie koniec oferty producentów paneli podłogowych laminowanych. W rzeczywistości można liczyć na wzory, które przypominają inne materiały, takie jak cegła, marmur, kamień, płytki ceramiczne, są też całkowicie gładkie, lub w nowoczesnych wzorach, które doskonale wpasowują się w aranżacje skandynawskie – oszczędne, minimalistyczne i stylowe.

Przy wyborze odpowiedniego wzornictwa paneli podłogowych laminowanych trzeba zawsze pamiętać, że powierzchnia ta, mimo wielowarstwowego lakieru, z czasem ulega przetarciu. Zwłaszcza, jeśli w pomieszczeniu jest częsty ruch, domownicy poruszają się w nim w ciężkim obuwiu, lub przesuwa się tam meble (krzesła, stoły itd.).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.