› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy opłaca się konsolidować kredyt?

› bieżące 17 dni temu    24.05.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy opłaca się konsolidować kredyt?

Zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego jest szczególnie polecane w momencie, gdy comiesięczny koszt zobowiązań staje się problematyczny do regularnego spłacania. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to forma pożyczki, która łączy dotychczasowe zobowiązania w jedno. Dzięki temu spłaca się jeden dług z niższą ratą. Na czym dokładniej to polega? Korzystając z różnych opcji finansowań, zyskuje się kilka kredytów. Ich spłaty często odbywają się w innych terminach, a każda rata może być inaczej oprocentowana. 

Jednak przez ich mnogość czasem dochodzi do sytuacji, w której regularne zwracanie gotówki będzie utrudnione, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Dlaczego? Wszystko zależy od przychodów kredytobiorcy, liczby pożyczek i rat, a także ich wysokości. Klient banku jest również narażony na zmiany oprocentowania i te dotyczące rynku finansowego.

Co zrobić w takiej sytuacji? Można zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym. Dzięki temu reguluje się jedną ratę, która jest zdecydowanie niższa niż suma wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Instytucja, w której zaciągnęło się ten rodzaj finansowania, jest wtedy jedynym wierzycielem.

Kiedy warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym?

Nad tym rodzajem finansowania warto zastanowić się w momencie, gdy stabilność finansowa zostaje zaburzona. Powodem są np. narastające wydatki związane z opłacaniem innych zobowiązań. Spłacanie kilku rat z różnych pożyczek może być szczególnie utrudnione, gdy zmieniło się ich np. oprocentowanie, a raty nie są już stałe.

Decyzję o wzięciu takiego kredytu podejmuje się, kiedy posiada się stabilność finansową. Może się jednak ona zmienić na przestrzeni czasu, a jeśli tak się stanie, późniejsze spłacanie zobowiązań będzie trudniejsze. Dodatkowo mogą wystąpić opóźnienia w opłaceniu rat.

Chęć podreperowania budżetu to kolejny powód przemawiający za wzięciem kredytu konsolidacyjnego. Wiele zobowiązań poważnie narusza domowe finanse. Wtedy taki kredyt pomaga przywrócić ich równowagę.

Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o zaciągnięciu konsolidacji kredytu, w momencie, gdy opłaty zaczynają się nawarstwiać, powodując powstanie długów. W takim przypadku może być ciężko otrzymać konsolidację. Dlaczego? Bank przed podjęciem decyzji sprawdza zdolność kredytową klienta. Nie ma znaczenia, że aby otrzymać dotychczasowe zobowiązania, osoba wnioskująca musiała przejść przez ten proces. W przypadku kredytu konsolidacyjnego odbywa się to ponownie. 

Dopiero po udanej procedurze i zaakceptowaniu podania o świadczenie zostaje przyznana pożyczka. Uzyskane środki nie trafiają jednak na konto kredytobiorcy, a zostają od razu przekazane przez bank do spłaty zadłużeń.

Jak otrzymać konsolidację?

Na samym początku warto sprawdzić poszczególne oferty tego typu świadczeń. Na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/kredyty-konsolidacyjne dostępne są opcje kredytowania z czołowych banków w Polsce. Wystarczy podać kwotę, która jest potrzebna, a także czas jej spłaty. Po wybraniu odpowiednich filtrów pojawia się lista najkorzystniejszych propozycji.

Przy każdej ofercie podane są informacje dotyczące:

  • wysokości rat,
  • RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania,
  • prowizji,
  • oprocentowania,
  • okresu kredytowania,
  • całkowitej sumy do spłaty.

Po wybraniu opcji, która najbardziej odpowiada kredytobiorcy, można udać się do wybranej placówki, aby złożyć podanie. Da się też skorzystać z opcji wnioskowania online albo połączyć się z pracownikiem banku telefonicznie.

Do podania potrzebny będzie dokument tożsamości, informacja o przychodach (umowa związana ze świadczeniem pracy albo wyciąg z konta), a także dokumenty, który świadczą o ilości posiadanych pożyczek.

Co zrobić, aby polepszyć swoje szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego? Najważniejsza jest spłata innych zobowiązań w terminie. Podczas weryfikowania wniosku placówka sprawdza nie tylko zdolność kredytową, ale i status zadłużeń.

Czy można otrzymać kredyt konsolidacyjny, jeśli ma się małą zdolność kredytową?

Są niskie szanse na uzyskanie takiej pożyczki, jeśli bank zobaczy, że pojawiały się w przeszłości problemy ze spłatą zobowiązań, a możliwości finansowe mogą nie zezwalać na otrzymanie kredytu. Co zrobić w takiej sytuacji? Można skorzystać z pomocy osoby, która zajmuje się tego rodzaju usługami. Doradca kredytowy pomoże wybrać najkorzystniejszą opcję, a także przeprowadzi przez cały proces ubiegania się o świadczenie.

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Jak każde zobowiązanie finansowe, kredyt konsolidacyjny ma swoje wady i zalety. Do jego atutów należą:

  • Uporządkowanie swoich obligacji. Posiadanie wielu kredytów o różnych kwotach i terminach może wprowadzić zamęt w codziennych wydatkach.
  • Niższa rata miesięczna i często również lepsze warunki do spłaty. Połączenie zadłużeń sprawia, że ostatecznie łatwiej jest spłacać jedną ratę zamiast kilku, ponieważ jest niższa od sumy dotychczasowych zobowiązań.
  • Kredyt konsolidacyjny pozwoli na uniknięcie wpadnięcia w spiralę zadłużeń, gdzie koszt kolejnych zobowiązań przekracza dochód, a ich spłacanie staje się niemożliwe.
  • W momencie, gdy kredytobiorca ma wysoką zdolność kredytową, otrzymuje szansę na uzyskanie gotówki na dowolny cel. Jak to możliwe? Zdarza się, że bank przyznaje większą sumę niż ta wymagana na spłatę zadłużeń. Po przekazaniu odpowiedniej kwoty wierzycielom dodatkowe środki trafią na konto biorcy.

Wady konsolidacji to wydłużenie okresu spłaty. Poprzez zaciągnięcie nowego zobowiązania na poczet spłaty innych zadłużeń trzeba spodziewać się dłuższego kredytowania. Spowodowane jest to m.in. niższymi ratami miesięcznymi. Zwiększy się również prawdopodobnie koszt całego kredytu. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami za prowadzenie pożyczki. Wchodzą w to, m.in. odsetki, różne stopy procentowe czy rodzaje kredytów konsolidacyjnych (gotówkowy lub hipoteczny).

Konsolidacja kredytów zapewnia odzyskanie stabilności pieniężnej, co jest szczególnie istotne dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Z tym rodzajem kredytowania nie warto zwlekać. Wcześniej warto też przeanalizować swoją sytuację finansową, aby uniknąć konsekwencji jak niemożność uzyskania pożyczki lub wpadnięcie w długi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.