› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy łatwo jest dostać mieszkanie komunalne lub socjalne?

› bieżące ponad rok temu    8.04.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 16 ocen 8 / 50%
A A A
Czy łatwo jest dostać mieszkanie komunalne lub socjalne?

W naszym kraju istnieje ogromny problem z mieszkaniami. Co prawda, deweloperzy wciąż realizują kolejne inwestycje, budując nowoczesne osiedla mieszkaniowe, ale niewiele rodzin może sobie pozwolić na zakup nieruchomości, nawet przy wsparciu kredytem.

Jeśli nie posiada się zdolności kredytowej, a mieszkanie z rodzicami nie wchodzi w grę, można ubiegać się o mieszkanie komunalne lub socjalne. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać mieszkanie od gminy? Czy długo oczekuje się w kolejce? Czy takie mieszkanie można w przyszłości wykupić na własność?

Mieszkania komunalne, a mieszkania socjalne - czym się różnią?

Wiele osób, ubiegając się o przyznanie lokalu mieszkalnego z gminy, nie zdaje sobie początkowo sprawy z różnicy pomiędzy mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi. Warto wiedzieć, że tak naprawdę ubiegać można się jedynie o mieszkanie komunalne. Taki lokal przysługuje osobom o niskich dochodach, nie posiadającym praw do innej nieruchomości mieszkalnej, jednak szczegółowe warunki przyznania lokalu komunalnego ustalane są przez władze gmin i mogą się od siebie różnić w poszczególnych miastach. Tym, co pozostaje niezmienne, bez względu na to, w jakiej miejscowości staramy się o przyznanie mieszkania, jest procedura, przez którą trzeba przejść.

Ubieganie się o przyznanie mieszkania komunalnego składa się z następujących etapów:

  • złożenie wniosku o przyznanie lokalu, wraz z oświadczeniem o wysokości dochodów i dokumentami, które tę wysokość potwierdzają,
  • ocena sytuacji majątkowej, finansowej i rodzinnej wnioskodawcy oraz osób, zgłoszonych do wspólnego zamieszkania,
  • ocena wniosku przez specjalną komisję mieszkaniową,
  • po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku: wpisanie na listę oczekujących na przyznanie lokalu,
  • przedstawienie przez gminę propozycji lokalowej,
  • podpisanie umowy najmu.

Oczekiwanie na przyznanie mieszkania komunalnego - w zależności od gminy i jej zasobów lokalowych - może wynosić od kilku miesięcy, nawet do kilku lat.

Mieszkanie socjalne przysługuje natomiast najbiedniejszej części społeczeństwa i może być przyznane tylko na mocy orzeczenia sądu. Lokale socjalne przyznawane są osobom, którym grozi eksmisja z mieszkań komunalnych, spółdzielczych lub należących do TBS. Osoby, którym przysługuje pierwszeństwo do mieszkania socjalnego, to kobiety ciężarne, osoby niepełnosprawne lub obłożnie chore, bezrobotni, osoby małoletnie. Lokal socjalny charakteryzuje się tym, iż czynsz nie może być wyższy niż 50% najniższego czynszu, obowiązującego w mieszkaniach komunalnych w danej gminie.

 

Czy można wykupić mieszkanie komunalne od gminy?

 

Wiele osób, którym przyznany został lokal mieszkalny od miasta, zastanawia się, czy kiedykolwiek będzie można ubiegać się o prawo własności do tego lokalu. Mieszkania komunalne można wykupić, ale żeby zaistniała taka możliwość, musi być spełnionych kilka warunków: budynek musi znajdować się na terenie należącym do gminy, lokal musi być w dobrym stanie technicznym, a najemca powinien zajmować go od dłuższego czasu. Jak wykupić mieszkanie komunalne? Możliwości są dwie: albo gmina sama ogłasza chęć sprzedaży lokalu (a wtedy najemca ma pierwszeństwo wykupu, o ile umowa najmu została podpisana na czas nieoznaczony), albo najemca składa w gminie wniosek, w którym wyraża chęć wykupienia lokalu.

 

Mieszkanie komunalne wykupisz z bonifikatą

 

Jeśli gmina zechce sprzedać mieszkanie najemcy, pierwszym krokiem jest oszacowanie wartości rynkowej nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Następnie miasto może udzielić nabywcy znacznej bonifikaty, która zwykle uzależniona jest od czasu wynajmowania lokalu. W Warszawie na przykład, można uzyskać 80% bonifikaty, jeśli zajmuje się lokal co najmniej od 5 lat, lub 90% - gdy zamieszkujemy lokal od co najmniej 10 lat. Ważną informacją jest fakt, że mieszkania komunalnego nie można przekazać do dalszej sprzedaży, bo w takiej sytuacji gmina może zażądać wyrównania ceny kupna do ceny rynkowej.

Mieszkania socjalnego nie można kupić. W chwili, gdy dochód najemcy wzrasta, przekraczając ustalony próg, musi on zwolnić mieszkanie. Lokal, zajmowany po ustaniu najmu, zostaje obciążony odszkodowaniem za zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego.

 

Zobacz jak dostać mieszkanie socjalne i komunalne na mieszkaniakomunalne.com.pl.

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 32

    • 4
      ZADOWOLONY
    • 5
      ZASKOCZONY
    • 10
      POINFORMOWANY
    • 4
      OBOJĘTNY
    • 3
      SMUTNY
    • 2
      WKURZONY
    • 4
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (16)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ 18 latek
    ponad rok temu ocena: 0%  16
    Witam wszystkich, jeżeli mam taką sytuację - jestem 18 latkiem, bez szkoly, bez pracy, bez meldunku, i mieszkam z siostrą i jej dwojką dziećmi i mężem w kawalerce no i chciałbym juz prowadzic wlasne życie, i chciałbym kontynuować szkołę, zacząć pracować. Czy w takiej sytułacj mogę się starać o mieszkanie, jeśli tak czy długo bym musiał czekać? I które mieszkanie jest lepsze "socjalne" czy "komunalne" ?
    ~ myszzz
    ponad rok temu ocena: 0%  15
    moja mama czeka na mieszkanie socjalne 17 lat nikt nie bral pod uwage tego ze miala male dziecko a tera 500 plus i jeszcze malo macie. Za chwile bedzie bezdomna i nikogo to nie interesuje
    ~ Ciekawa
    ponad rok temu ocena: 0%  14
    Witam, a jeśli jestem po rozwodzie, bez możliwości wzięcia kredytu hipotecznego na własne "m", wyprowadziłam się z rodzinnego miasta, mieszkam na wynajętym mieszkaniu, to czy mam jakieś szanse starania się o mieszkanie komunalne? Pozdrawiam
    ~ dajna
    ponad rok temu ocena: 0%  13
    Witam. Mam 20 lat i 9 miesięczną córeczkę. Narzeczony od lutego idzie na staż. Wcześniej pracował na umowe śmieciową jakoś dawaliśmy radę. U rodziców nie możemy już mieszkać i stąd moje pytanie. Czy możemy się starać o mieszkanie ? Mam nadzieje ze po stażu dostanie umowę o prace, a ja zacznę coś robić gdy córka pójdzie do przeczkola.
    ~ rok
    ponad rok temu ocena: 0%  12
    Witam. Mam 20lat nie pracuje i nie posiadam żadnych dochodów jestem w ciąży 4mies. Czy mogę się starać o mieszkanie i ile bym musiała czekac
    ~ magda
    ponad rok temu ocena: 0%  11
    Myślicie, że ktoś zatrudni osobę w ciąży do jakiejkolwiek pracy? Osobą, która dopiero skończyła szkołę, nie jest zatrudniona nigdzie i oczekuje dziecka nie może liczyć na żadną pomoc. Sama jestem w takiej sytuacji. obecnie, kończy się 4 miesiąc, przez 2 miesiące starałam się o jakiekolwiek zatrudnienie , niestety jak tylko wspomniałam o ciąży, zostałam odesłana do domu. n
    ~ Ewa
    ponad rok temu ocena: 40%  10
    To idz do pracy
    ~ pABLO
    ponad rok temu ocena: 56%  9
    idź do roboty .Tacy ludzie myślą że mają dzieci to wszystko się należy za free . Człowiek zarabiający 1500zł nie może liczyć na żadną pomoc bo jest bogaty , a ci co na pracę mają wysr..ne dostają wszystko .
    ~ aneczka
    ponad rok temu ocena: 0%  8
    aneczka • za kilka sekund witam jestem samotnie wychowujaca matka obecnie mieszkam we francji ale musz wrocic do polski nie pracuje i nie mam dochodow zeny wynajac sobie mieszkanie czy w takiej sytuacji moge sie starac o mieszkanie socjalne???
    ~ kasia
    ponad rok temu ocena: 25%  7
    I jak tam sytuacja, udało się z tym mieszkaniem???
    ~ zbk-owiec
    ponad rok temu ocena: 73%  6
    a czemu zilustrowano artykuł pięknie odremontowanym budynkiem Wspólnoty Mieszkaniowej, która za ciężkie kredyty zrobiła remonty - niech zrobią fotkę ruinie ZBK-owskiej. To będzie bardziej adekwatne do opisu w artykule.
    ~ NIE
    ponad rok temu ocena: 33%  5
    odpowiedź na fascynujące pytanie zadane w tytule
    ~ obywatel
    ponad rok temu ocena: 58%  4
    a nie powinni sprzedawać komunalnych tylko jesli się komuś poprawiła sytuacja i ma juz wiekszą kase, dostaje termin na opuszczenie i niech kupi jak inni po normalnej cenie na wolnym rynku
    ~ bigi
    ponad rok temu ocena: 63%  3
    skoro będzie zarabiał więcej, będzie również na tyle sprytny by ukryć dochody i się na pewno nie wyprowadzi ze "swojego" lokum :)
    ~ bigi
    ponad rok temu ocena: 77%  2
    Prezydent Nowej Soli ostatnio pokazał całej Polsce czym się kończy życie na czyjś rachunek - wpędzaniem biednych w jeszcze większą biedę i obniżaniem standardów życia tym lepiej prosperującym. Widać do niektórych żadne argumenty nie docierają, tylko brną dalej w swoją socjalistyczną utopię.
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.