› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Czy i kiedy Elbląg może znaleźć się pod wodą?

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    14.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
Czy i kiedy Elbląg może znaleźć się pod wodą? fot. skutki podniesienia się poziomu morza o 1 metr, źródło: http://flood.firetree.net

Właśnie mija 20 lat od jednej z największych klęsk żywiołowych, które dotknęły Polskę. W lipcu 1997 roku setki tysięcy mieszkańców naszego kraju zmagało się z żywiołem. Kilkadziesiąt osób straciło życie. Zalanych zostało tysiące miejscowości, przy czym szczególnie ucierpiała południowa i zachodnia część Polski. Pod wodą znalazły się m.in. Racibórz, Opole, Rybnik, Nowa Sól, Kłodzko. Bardzo mocno ucierpiał Wrocław. Pomimo, że ułożono tam od 300 do 480 tysięcy worków z piaskiem, znaczna część miasta została zalana. W niektórych miejscach poziom wody sięgał wysokości pierwszego piętra. Przez kilka dni żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby były dostarczane przez wojskowe śmigłowce. Produkty żywnościowe były zrzucane na dachy budynków lub spuszczane na linach. Czy podobny scenariusz może powtórzyć się w naszym mieście?

Elbląg to najniżej położone miasto w Polsce, przy czym obszar na którym jest umiejscowiony wykazuje duże zróżnicowanie geograficzne. Jedna część miasta znajduje się na granicy Żuław Wiślanych, podczas gdy znaczna część drugiej - północno-wschodniej - graniczy z Wysoczyzną Elbląską, w związku z czym jest położona na znacznie wyższej wysokości. Umowna granica pomiędzy tymi dwoma mezoregionami Pobrzeża Gdańskiego przebiega aleją Armii Krajowej, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Planty. Warto pamiętać, że Elbląg jest przede wszystkim kojarzony z Żuławami Wiślanymi, które zaczynają się nieopodal zachodnich granic miasta. Obszar ten charakteryzuje się tym, że aż 26,5% jego powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza (450 km² z około 1700 km²).

Największy obszar depresyjny rozpościera się wokół jeziora Druzno, głównie po jego zachodniej i północno-zachodniej stronie. Zajmuje on powierzchnię 181 km² (22 km długości i 13 km szerokości). Na tym terenie, w Raczkach Elbląskich, znajduje się najniżej położony punkt depresyjny Polski (1,8 m p.p.m.). Drugi co do wielkości obszar depresyjny, obejmujący 152 km², rozprzestrzenia się w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego. Znaczne obszary tego typu znajdują się również w okolicach podelbląskich miejscowości Marzęcino i Kępiny Małe. 

Czy w związku z obserwowanym od lat podnoszeniem się poziomu mórz i oceanów Elblągowi grozi to, że znajdzie się pod wodą?

Odpowiadając na to pytanie na wstępie należy podkreślić, że znaczna część naszego miasta oraz jego najbliższa okolica, położona po stronie zachodniej, w przypadku znacznego podniesienia się poziomu morza należą do obszarów, które są najbardziej zagrożone w Polsce. W przypadku poniesienia się poziomu wód o 1 metr oprócz Elbląga i terenów leżących w sąsiedztwie, realne niebezpieczeństwo znalezienia się pod wodą dotyczy także m.in. znacznej części Gdańska i Szczecina, jak również Polic, Rewy, czy też Mierzei Helskiej. Co ciekawe, według obecnych symulacji, Mierzeja Wiślana nie byłaby zagrożona nawet w przypadku gdyby poziom wody podniósł się o 3-4 metry.

Czy i kiedy to zagrożenie może być realne? Prace naukowców badających zagadnienie nie pozostawiają złudzeń. Wszystkie wskazują na to, że zjawisko podnoszenia się poziomu mórz i oceanów przyśpiesza. Pojawiają się jedynie różnice dotyczące tego, o ile obecnie podnosi się poziom wody – rozpiętość wynosi od 3,1 do 3,4 mm rocznie, przy tendencji wzrostowej. Wydaje się, że aby realnie zagrozić Elblągowi i okolicznym terenom, poziom wody musiałby podnieść się trwale co najmniej pomiędzy 0,5 a 1 m. Przy obecnej dynamice zmian czas potrzebny, aby dokonała się taka zmiana wyniósłby co najmniej około 100 lat. Problem w tym, że dynamika może się zmienić, a wtedy okres ten może ulec znacznemu skróceniu...

Skutki podniesienia się poziomu morza o 1 metr. Źródło: http://flood.firetree.net

Prace wskazujące na przyspieszenie zjawiska podnoszenia się powierzchni mórz i oceanów na świecie:

Reassessment of 20th century global mean sea level rise, pnas.org

The increasing rate of global mean sea-level rise during 1993–2014, nature.com

Is the detection of accelerated sea level rise imminent?, nature.com

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 9
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 4
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Li
ponad rok temu ocena: 67%  3
Bardzo ciekawy artykuł i pożyteczny.
~ pop
ponad rok temu ocena: 43%  2
jak WILK zostanie prezydentem Elbląga to na pewno Elbląg zostanie zatopiony
~ Olo
ponad rok temu ocena: 40%  1
Typowy troll peowski, zwolennicy PO mają amputowane mózgi
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.