› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Czy elbląska branża turystyczna zarobi na zbliżającym się mundialu?

› sport ponad rok temu    24.01.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Stadion Baltic Arena w Kaliningradzie – wizualizacja,Stadion Baltic Arena w Kaliningradzie – wizualizacja, fot. materiały promocyjne

Cztery spotkania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 odbędą się tuż przy granicy z Polską, a mianowicie w Kaliningradzie. Na przyjeździe dziesiątek tysięcy fanów piłki nożnej może skorzystać elbląska branża turystyczna, jak również hotelarze i restauratorzy całej Warmii i Mazur oraz Pomorza. Nie tylko oni, bo możliwości zarabiania na fanach piłki nożnej nie ograniczają się do jednej, czy dwóch branż. 

W tym miejscu przypomnijmy, że już za niecałe półtora roku, w dniach od 14 czerwca do 15 lipca 2018 roku, w Rosji odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Na budowanym jeszcze stadionie w Kaliningradzie ma zasiąść ponad 35 tys. kibiców, którzy obejrzą z trybun cztery spotkania. Na stadionie odbędą się mecze uczestników grupy "D", "E", "W" i "G", zaplanowane na 16 czerwca o godzinie 21: 00 oraz 22, 25 i 28 czerwca - o godz. 20.00. Sprawą oczywistą jest, że kibice oprócz części sportowej, bo po to przyjeżdżają, będą chcieli w jakiś sposób zagospodarować czas wolny. W pobliżu jest granica z Polską, a za nią wiele atrakcji. Od odpowiedniej promocji oferty turystycznej zależy ilu kibiców odwiedzi Elbląg i inne ośrodki oraz na jak długo tutaj zostanie. Potencjał jest z pewnością duży. Wystarczy wymienić choćby Kanał Elbląski i unikalne w skali świata pochylnie, Frombork - czyli miejsce, gdzie przez wiele lat żył i tworzył Mikołaj Kopernik, czy też zamek w Malborku, będący największą tego typu bodowlą z cegły w Europie.W sposób naturalny Elbląg – jako punkt położony blisko granicy a jednocześnie pośrodku wymienionych wyżej atrakcji – stanowi doskonałą bazę hotelarsko-gastronomiczną.

O plany Ministerstwa Sportu i Turystyki związane z promocją oferty przygranicznych regionów Obwodu Kaliningradzkiego, będącego jednym ze współgospodarzy mistrzostw, pytał wielokrotnie poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Protas.

Powinniśmy wykorzystać bliskość jednej z aren Mundialu do promocji Polski i naszych regionów, a także dalszego wsparcia branży turystycznej. Kibice, którzy przyjadą z różnych stron świata, będą przecież korzystać z hoteli i restauracji, a także  poszukiwać ciekawych miejsc do odwiedzenia i wypoczynku. Ministerstwo sportu i turystyki wspólnie z regionami powinno zbudować spójną kampanię promocyjną, aby ściągnąć jak najwięcej turystów do Polski. Warmia i Mazury posiadają świetną bazę rekreacyjną i hotelową, ciekawą ofertę turystyczną, a także nowoczesny port lotniczy Olsztyn-Mazury. Mamy wiele walorów, których nie ma Obwód Kaliningradzki.

– zauważył parlamentarzysta. 

Poseł zwrócił się do ministra sportu i turystyki Witolda Bańki z pytaniem, jakie działania w tej kwestii podjęło ministerstwo w II półroczu 2016 roku i czy w budżecie resortu na 2017 roku zabezpieczono środki na przygotowanie koncepcji kampanii promocyjnej.

Już w czerwcu ubiegłego roku Jacek Protas złożył na ręce ministra interpelację poselską w tej istotnej dla całego regionu sprawie:

W czerwcu 2018 roku miastem – gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej będzie Kaliningrad położony około 50 km od granicy z Polską. Na budowanym stadionie w Obwodzie Kaliningradzkim przewidziane jest rozegranie czterech meczy mistrzostw. Organizacja spotkań Mundialu przez region sąsiadujący z Warmią i Mazurami otwiera przed województwem szansę na szeroką promocję oraz przyciągnięcia do regionu tysięcy kibiców, którzy uczestniczyć będą w wydarzeniu. Bogata oferta regionu, znane w Europie atrakcje turystyczne, takie jak Kanał Elbląski, Wielkie Jeziora Mazurskie oraz zabytki, a także rozbudowana w ostatnich latach baza rekreacyjna oraz hotelowa, czynią z Warmii i Mazur ciekawą destynację dla gości z zagranicy którzy odwiedzą Obwód Kaliningradzki. Walorem regionu jest także nowoczesny port lotniczy Olsztyn-Mazury. W okresie letnim region jest areną kilku międzynarodowych wydarzeń, w tym zawodów w siatkówce plażowej Grand Slam oraz Rajdu Polski, eliminacji Mistrzostw Świata, co może stanowić dodatkową atrakcję dla fanów sportu.

 

Zwracam się do Pana o podjęcie prac w Ministerstwie Sportu i Turystyki, których efektem będzie stworzenie spójnej kampanii promocyjnej Polski podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018, która w szczególny sposób będzie uwzględniała potencjał turystyczny Warmii i Mazur, regionu graniczącego z Obwodem Kaliningradzkim. Działania te wymagają zabezpieczenia przez Pana resort środków finansowych gwarantujących przygotowanie koncepcyjne kampanii promocyjnej oraz jego realizację przed mistrzostwami oraz w ich trakcie. Zwróciłem się do Pana Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, o stworzenie specjalnego zespołu roboczego. Z pismami w tej sprawie zwróciłem się także do lokalnych samorządów, organizacji turystycznych oraz przedstawicieli branży. Zwracam się także o podjęcie ścisłej współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

 

Warmia i Mazury, jako region położony peryferyjnie w Polsce oraz Unii Europejskiej, musi wykorzystywać każdą szansę na promocję, budowanie silnej marki i rozpoznawalności wśród zagranicznych gości i inwestorów, a także pozyskiwanie nowych turystów. Liczę, że Ministerstwo Sportu i Turystyki zaangażuję się w pomoc regionowi w przygotowaniu do wielkiego, międzynarodowego wydarzenia jakim są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Szczególne korzyści z organizacji wydarzenia tej rangi w Obwodzie Kaliningradzkim mogą odnieść miejscowości przygraniczne, miasta regionalne Elbląg oraz Olsztyn, a także regionalny port lotniczy Olsztyn-Mazury.

W odpowiedzi na tę interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dawid Lasek 6 lipca ubiegłego roku napisał:

Stworzenie spójnej kampanii promocyjnej Polski podczas XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 11 miastach Federacji Rosyjskiej (w tym w Kaliningradzie) w terminie od 14 czerwca do 15 lipca 2018 r. jest bardzo istotnym zadaniem, również z punktu widzenia polskiej turystyki. Organizacja spotkań Mundialu 2018 przez region sąsiadujący z Polską, a konkretnie z Warmią i Mazurami, otwiera przed tym województwem posiadającym wiele atrakcji turystycznych, dużą szansę na szeroką promocję oraz przyciągnięcie do regionu tysięcy kibiców, którzy będą uczestniczyć w tym wydarzeniu.
W tym miejscu pragnę przypomnieć, że analogiczna sytuacja dotyczyła województw zachodniopomorskiego oraz lubuskiego podczas piłkarskich mistrzostw świata, które były rozgrywane w Niemczech (w tym w Berlinie) w 2006 r.

 

Minister Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyczna deklarują gotowość do wydelegowania ekspertów do specjalnego zespołu roboczego, który ma powstać pod przewodnictwem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wspomniani eksperci mają wiedzę i doświadczenie w zakresie realizacji działań o charakterze promocyjnym, zdobyte podczas organizacji turnieju finałowego Piłkarskich Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™ (Polska-Ukraina) oraz EURO 2016 (Francja). Pragnę przypomnieć, że w przypadku organizacji Euro 2012 zadaniem ekspertów była promocja polskich miast gospodarzy turnieju, nie zaś promocja samej imprezy sportowej. Polska Organizacja Turystyczna od lat prowadzi kampanie promocyjne, wykorzystujące duże wydarzenia sportowe jako kotwice medialne, w celu zwiększenia efektywności przekazu promocyjnego.

 

Wyniki efektywności realizowanych na rynkach zagranicznych oraz rynku krajowym, działań promocyjnych, poparte badaniami, potwierdzają trafność tych działań i pozwalają na ich pomyślną kontynuację.

 

Jestem przekonany, że wiedza pracowników Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej oraz pracowników centrali POT w Warszawie, jako ekspertów w zakresie działań promujących Polskę, będzie doskonałym wparciem i zostanie skutecznie wykorzystana przy opracowaniu spójnej koncepcji kampanii promocyjnej podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018.

 

Tym samym, raz jeszcze deklaruję wsparcie merytoryczne ze strony resortu i Polskiej Organizacji Turystycznej przy pracach nad ww. koncepcją, spójnej promocji Polski jako atrakcyjnego kierunku turystycznego na rynku rosyjskim.

Od tego czasu niestety niewiele w sprawie się zmieniło. Piłkarskie mistrzostwa świata zbliżają się wielkimi krokami, a jak dotąd nie są wykonwane żadne konkretne, zadowalające działania w celu koordynacji działań promocyjnych mających na celu odwiedzenie naszego miasta i regionu przez jak największą liczbę kibiców uczestniczących w mundialu. Co prawda, jak udało nam się ustalić, w deparatmentach urzędu marszałkowskiego trwają prace nad przedstawieniem koncepcji dla marszałka i pracownicy samorządowi będą występowali doń z prośbą o koordynację i wsparcie działań, zauważyć jednak należy, że podjęte działania są dopiero w fazie początkowej a do rozpoczęcia mundialu pozostało już niewiele czasu. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie zajęło jeszcze stanowiska w sprawie.

Przygotowanie do działań promocyjnych podczas tak wielkiej imprezy sportowej, wymaga czasu oraz odpowiednich nakładów finansowych ze strony ministerstwa, w innym przypadku informacja o ofercie polskich regionów przepadnie wśród natłoku informacji o Mundialu.

– słusznie zauważył poseł Jacek Protas

Mając na uwadze opieszałość działań 10 stycznia poseł złożył już po raz drugi w przedmiotowej sprawie interpelację do ministra sportu i turystyki:

W nawiązaniu do interpelacji nr 4062 w sprawie stworzenia spójnej kampanii promocyjnej Polski podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018, zwracam się o informacje, jakie działania w tej kwestii podjęło Pana ministerstwo w II półroczu 2016 roku i czy w budżecie resortu na rok 2017 zabezpieczono środki na przygotowanie koncepcji kampanii promocyjnej.

 

Organizacja spotkań Mundialu 2018 tuż przy granicy z Polską tj. w Obwodzie Kaliningradzkim, otwiera przed naszym krajem, w szczególności województwem warmińsko-mazurskim, szansę na skuteczną promocję walorów turystycznych i zainteresowanie ofertą turystyczną tysięcy zagranicznych kibiców. Bogata oferta regionu, znane w Europie atrakcje turystyczne, takie jak Kanał Elbląski, Wielkie Jeziora Mazurskie oraz zabytki, a także rozbudowana w ostatnich latach baza rekreacyjna oraz hotelowa, czynią z regionu ciekawą destynację dla gości z zagranicy. Walorem regionu jest także nowoczesny port lotniczy Olsztyn - Mazury. W okresie letnim odbywają się także zawody siatkarskie Grand Slam oraz Rajd Polski, eliminacja rajdowych Mistrzostw Świata, co może stanowić dodatkową zachętę dla fanów sportu do przyjazdu do regionu.

 

Wielkie imprezy sportowe to doskonały nośnik promocji państw i regionów oraz motor rozwoju wielu form turystyki, dlatego apeluję o odpowiednie przygotowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki do tego wydarzenia oraz wsparcie finansowe samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w prowadzeniu działań promocyjnych. Szczególne korzyści z organizacji wydarzenia tej rangi w Obwodzie Kaliningradzkim, mogą odnieść miejscowości przygraniczne oraz miasta Elbląg oraz Olsztyn. Mundial może także przynieść impuls rozwojowy dla regionalnego portu lotniczego Olsztyn - Mazury, z uwagi na odległości dzielące Kaliningrad od innych, rosyjskich miast goszczących mecze Mundialu.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w okresie letnim w regionie odbywają się także zawody siatkarskie Grand Slam oraz Rajd Polski, eliminacja rajdowych Mistrzostw Świata. Wszystkie te impezy mogą z powodzeniem stanowić dodatkową zachętę dla fanów sportu, aby odwiedzili nasz region. Potrzebna jest kropka nad "i", którą stanowią spójne, skoordynowane działania na polu ministerstwo – województwo – urząd marszalkowski.

Poniżej film przedstawiający postęp prac budowlanych (listopad 2016 r.) związanych z konstrukcją stadionu piłkarskiego w Kaliningradzie:

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ joe
  ponad rok temu ocena: 100%  1
  "...już za niecałe pół roku, w dniach od 14 czerwca do 15 lipca 2018 roku..."
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.