› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Czy Elbląg zerwie współpracę z Tarnopolem na Ukrainie?

› bieżące 5 miesięcy temu    7.04.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Czy Elbląg zerwie współpracę z Tarnopolem na Ukrainie? fot. UM Elbląg

Władze Elbląga wyrażają poważne zaniepokojenie faktem, że w partnerskim mieście Tarnopol na Ukrainie miejscowy stadion otrzymał nazwę Romana Szuchewycza– głównodowodzącego tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) odpowiedzialnemu za ludobójstwo Polaków. Grupa elblążan chce natomiast zmiany nazwy Ronda Tarnopol w naszym mieście.

Prezydent Witold Wróblewski, wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Antonim Czyżykiem wystosowali list do władz ukraińskiego Tarnopola. Przedstawiciele władz Elbląga zaznaczyli m.in, że decyzja władz Tarnopola o nazwaniu tamtejszego stadionu imieniem Romana Szuchewycza „staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców” miasta.

W liście do mera Tarnopola, Serhija Nadała przedstawiciele władz Elbląga napisali, że decyzja ukraińskich partnerów może wpłynąć na dotychczasowe relacje między oboma miastami.

„Decyzja władz Tarnopola daleka jest od założeń, które były bliskie w naszych 29-letnich kontaktach. Powoduje bolesny dyskomfort w relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość” – napisali samorządowcy z Elbląga.

Elbląg jest miastem partnerskim Tarnopola od 29 lat. W mieście znajduje się też Rondo Tarnopol, oficjalnie otwarte w październiku 2017 roku.

Jak udało nam się ustalić, grupa mieszkańców Elbląga złożyła już do biura Rady Miasta projekt zmiany nazwy ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia. Pod petycją podpisało sie 200 osób.

Wcześniej podobne listy wysłali do Tarnopola m.in. samorządowcy z Chorzowa. Zamość zawiesił stosunki partnerskie z Tarnopolem rezygnując z realizacji wspólnego projektu, a zerwaniem takich stosunków zagroziła Nysa. Radom usunął ze swojej strony internetowej informację o tym, że jego miastem partnerskim jest ukraiński Tarnopol.

Przypomnijmy, że 5 marca br. Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD. W czasie II wojny światowej Szuchewycz kolaborował z III Rzeszą – w 1941 roku był oficerem podporządkowanego Abwehrze batalionu Nachtigall (który dokonał co najmniej jednego pogromu Żydów), a w 1942 roku w szeregach podległej SS policji pacyfikował wioski na Białorusi. Od 1943 roku był głównodowodzącym tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich.

Mer Tarnopola Serhij Nadał informuje, że władze miasta nie cofną swojej decyzji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kumaty
5 miesięcy temu 3
o widze ze Miron Sycz jest na zdjęciu ten rezun chwalił swojego tatusia który mordował polaków nawet po wojnie i on był z tego dumny a teraz menda jest w PO jego tatuś z którego jest dumny mordował polaków będąc w kureniu mściciele .Tatuś dostał karę śmierci ale mu zamienili na karę więzienia Sycz rządzi w Górowie Iłowieckim tam nikt inny nie powiesi plakatu,baneru innej partii niż PO ,ludzie się boją albo nie chcą bo ich zareza jak mówili
~ WOŁYNIAK
5 miesięcy temu 2
zmienic nazwe na rondo Ofiar Wołynia i zerwać współprace z rezunami NATYCHMIAST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ Miki
5 miesięcy temu 1
Po co komu te nazwy.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.