› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czterdzieści lat minęło... w elbląskiej Wolności

› prezentacje ponad rok temu    27.10.2012
Ewa Bielińska
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Czterdzieści lat minęło... w elbląskiej  Wolności fot. Czesław Misiuk

"Kobiety, niech wasza ofiarność i pracowitość coraz lepiej służy socjalistycznej Ojczyźnie." Takie oto hasło czterdzieści lat temu wzywało pracownice elbląskiej spółdzielni „Wolność” do wytężonej pracy.

Spółdzielnia Inwalidów Przemysłu Cukierniczego „Wolność”, a dziś Wolność Sp. z o.o. to firma istniejąca na elbląskim rynku już od ponad 60 lat. Wraz z zakładami odzieżowymi „Truso” i „Renoma” jest chyba jednym z symboli powojennego, socjalistycznego Elbląga. Część zabudowań Spółdzielni mieści się na terenie dawnego kompleksu Fabryki Cygar Loeser & Wolff. Powstała ona w 1874 roku w miejsce dawnej Kohlwerk & Company. Dawała pracę tysiącom elblążan (zwłaszcza elblążanek), a produkowane tu cygara trafiały nie tylko do krajów europejskich, ale też do dalekiej Azji. Z czasem powstały jej filie w Berlinie, Braniewie, Malborku i Starogardzie Gdańskim, dzięki czemu urosła do rangi największego ośrodka produkcji cygar w Europie. Po wojnie wyroby tytoniowe zastąpiły słodycze – chyba każdy z nas próbował cukierków z „Wolności” i z łatwością mógłby wymienić kilka ich rodzajów.

Fabryka, z której do dziś przetrwała 1/3 budynków położona była w rejonie współczesnych ulic: Osińskiego, Królewieckiej  i Odzieżowej. Adres omawianej dziś „Wolności” to ul. Księdza Osińskiego 4a. Co ciekawe, tradycja „religijnych” nazw tej ulicy pielęgnowana jest już od czasów średniowiecza. W 1430 nazywała się bowiem „Poppengasse” czyli „uliczką Popa”, w latach 1830-1945 zaś nosiła miano „Predigerstrasse”- a zatem ulicy Kaznodziei. Współczesne imię tej niewielkiej ulicy upamiętnia polskiego duchownego i działacza polonijnego w Niemczech – Wacława Osińskiego.

Budynek Spółdzielni „Wolność” widoczny na archiwalnym zdjęciu Czesława Misiuka wybudowany został w roku 1960. Przez czterdzieści lat elbląska fabryka została zabudowana tak, że dziś już nie widzimy ściany noszącej niegdyś szyld zakładu i wspomniane na wstępie hasło mobilizujące do służby na rzecz Polski Ludowej. Choć zmienił się ustrój, w Elblągu niezmiennie produkuje się cukierki, podtrzymując tradycję sięgającą kilkadziesiąt lat wstecz.



 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.