› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Członkowie słynnego Chóru Aleksandrowa zginęli w wypadku lotniczym

› bieżące ponad rok temu    25.12.2016
Maciej Markowski
komentarzy 7 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Dzisiaj (25 grudnia) samolot resortu obrony Rosji Tu-154 lecący z Moskwy do Syrii, po międzylądowaniu na lotnisku Soczi-Adler, zniknął z radarów krótko po starcie. Jak się okazało Tupolew rozbił się nad Morzem Czarnym. Śmierć poniosły 92 osoby, w tym 64 członków znanego na całym świecie Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Wasiljewicza Aleksandrowa, który występował praktycznie pod każdą szerokością geograficzną na świecie, także w Elblągu. Z chóru pozostały tylko 3 osoby.

Oprócz członków chóru na pokładzie znajdowało się także ośmiu wojskowych, m.in. dyrektor chóru gen. Chaliłow, a także znana w Rosji jako "doktor Liza" dyrektor organizacji "Sprawiedliwa Pomoc" Jelizawieta Glinka, dwóch urzędników państwowych, m.in. szef wydziału kultury Ministerstwa Obrony Anton Gubankow oraz kilku dziennikarzy.

Samolot leciał do Syrii, gdzie chór miał wystąpić w koncercie noworocznym dla rosyjskich żołnierzy. Tupolew wystartował z Moskwy i wylądował na lotnisku Soczi-Adler, aby uzupełnić paliwo. Po kilku minutach od startu, kontrola lotów utraciła kontakt z maszyną. Fragmenty maszyny odnaleziono niedaleko wybrzeża Soczi. Nikt nie przeżył.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku, a jego patronem i założycielem jest pierwszy dyrektor Aleksander Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej.

Chór Aleksandrowa składa się z grupy wokalistów, orkiestry i zespołu tanecznego. Zespół prezentuje się nie tylko w salach koncertowych na całym świecie, lecz występuje także przed żołnierzami i marynarzami armii rosyjskiej. Członkowie chóru posiadają stopnie wojskowe.

Ostatnio z wizytą w Elblągu Chór Aleksandrowa był w zeszłym roku, dokładnie 24 listopada. Występ w HSW przy al. Grunwaldzkiej przyciągnął wtedy rzeszę fanów i był ogromnym sukcesem. Przypominamy, jak było podczas tego niezapomnianego koncertu.

GALERIA

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Linda
ponad rok temu 7
Szkoda, bo naprawdę fajnie śpiewali.
~ M200
ponad rok temu 6
Wielka tragedia. Trudno coś więcej powiedzieć, bo płakać się chce. Jaka trauma dla rodzin. W takim okresie... Smutek wielki. Wielcy artyści - spoczywajcie w pokoju. Dla ludzi kultury i sztuki nie ma granic.
~ Anodina
ponad rok temu ocena: 20%  5
pewnie uderzyli w brzozę i piloci byli pijani
~ Sebexs
ponad rok temu 4
Samolot oprócz ludzi przewoził "dary" które zostały załadowane po ciemku przez wojsko na wojskowym lotnisku. Niestety najprawdopodobniej to one się przesunęły i spowodowały tragedię...
~ guz
ponad rok temu ocena: 38%  3
a co to ma do nas i elblaga?
~ X
ponad rok temu ocena: 100%  2
czytaj ze zrozumieniem
~ Czytelniczka
ponad rok temu ocena: 20%  1
To wielka tragedia, ale do autora artykułu- radziłabym zamienić zdjęcie ponieważ solista w białym mundurze przeżył .Vadim Annayev, miał lecieć,ale został bo urodziło mu się trzecie dziecko.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.