› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Członkowie Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni na I Festiwalu „Bulwa” w Jerutkach

› relacje ponad rok temu    20.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Członkowie Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni na I Festiwalu „Bulwa” w Jerutkach fot. EKSK

Członkowie Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni nie próżnują, a wręcz przeciwnie – są bardzo aktywni. Niedawno zaangażowali się w organizację XIII Elbląskiego Święta Chleba, za co podziękował im osobiście prezydent Elbląga Witold Wróblewski, natomiast w minioną sobotę (15 września) dali pokaz kulinarnego profesjonalizmu na I Festiwalu „Bulwa” w Jerutkach pod Szczytnem. 

I Festiwal Kulinarny „Bulwa” 2018 został zorganizowany w ramach projektu dofinasowanego przez zarząd województwa warmińsko-mazurskiego. Organizatorem imprezy była Spółdzielnia Socjalna Bulwar w Jerutkach.

Festiwal Kulinarny „Bulwa” 2018 to przedsięwzięcie, które ma celu przede wsystkim kultywować dziedzictwo kulinarne naszego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji ziemniaka w jadłospisach mieszkańców północno-wschodniej Polski. Wydarzenie ma również na celu uświadamiać społeczność regionu w temacie dużej wartości odżywczej bulw ziemniaka, które w ostatnich kilkudziesięciu latach straciły na swej popularności. Nic zatem dziwnego, że głównym bohaterem festiwalu był ziemniak, podany na „tysiąc jeden” sposobów.

W organizację festiwalu zaangażowali się członkowie Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni: Remigiusz Jasiński, Kamil Misiak, Szymon Słomkowski, Cezary Ambrożko i Michał Denesiuk (przedstawiciele branży gastronomicznej i kucharze z elbląskich restauracji Studnia Smaków, Strzecha i Gospody Bulwar w Jerutkach).

Kucharze poprowadzili prelekcję na temat historii ziemniaka i jego roli w kuchni mazurskiej oraz znaczenia dietetycznego, jak również wykonali pokaz kulinarny, w ramach którego przygotowali menu degustacyjne (od zakąski aż po deser) z potraw opartych na ziemniaku. Przygotowali m.in. panierowane kąski ziemniaczane z wątróbką na sosie musztardowo-pietruszkowym, krem ziemniaczano-chrzanowy z porem na palonym maśle i rozmarynowym pesto, fondant z kozim serem i czosnkiem na salsie pomidorowej; ziemniaczane „risotto” z masłem orzechowym, olejem kokosowym gorzką czekoladą i miętą.

Zorganizowano także konkurs kulinarny na najlepszą regionalną potrawę z ziemniaków, w którym udział wzięły osoby indywidualne, koła gospodyń wiejskich oraz uczestnicy pracowni gastronomicznych ośrodków terapeutycznych i opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych z powiatu szczycieńskiego. Jury złożone z członków EKSK oraz smakosza wybranego spośród publiczności uhonorowało trzy najlepsze potrawy. Zwyciężyły kartacze przygotowane przez Teresę Mątwicką, drugie miejsce zajęła Barbara Przemowska, która przygotowała pysznego kartoflaka, natomiast „brąz” przypadł Katarzynie Zawadzie, która przygotowała ciasto z batatów. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary, a dodatkowym wyróżnieniem było fakt, że ich potrawy przez najbliższy rok będą gościły w karcie menu Gospody Bulwar.

Wszyscy odwiedzający festiwal mogli, przy muzyce na żywo, poczęstować się regionalnymi – przede wszystkim ziemniaczanymi specjałami – przygotowanymi przez pracowników spółdzielni socjalnej i Gospody Bulwar, tj. kartoflanką, kopytkami, pączkami ziemniaczanymi, czy też domowym smalcem z kiszonym ogórkiem.

W ramach festiwalu odbyła się również giełda płodów rolnych, na której można było zakupić ziemniaki od miejscowych rolników, jak również posłuchać wygłoszonych przez nich prelekcji na temat ich uprawy. Kolejne spotkanie z ziemniakiem za rok. Już dzisiaj organizatorzy zapraszają na II Festiwal „Bulwa”! 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.