› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    1.04.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 13 ocen 3 / 100%
A A A
Czarny, duszący dym z komina elektrociepłowni. Energa wyjaśnia fot. Bartłomiej Ryś

29 marca około godziny 19:00 zauważyliśmy czarny, gęsty i duszący dym wydobywający się z komina elbląskiej elektrociepłowni. Następnego dnia sytuacja się powtórzyła – zanieczyszczenie na niebie było widoczne nawet Nad Jarem. Sprawę niezwłocznie zgłosiliśmy do Grupy Energa. Ta twierdzi, że uwieczniona przez naszego fotoreportera sytuacja jest przewidziana w przepisach środowiskowych i była zgłoszona do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Czarny, gęsty dym wydobywający się z komina elbląskiej elektrociepłowni to niecodzienny widok. Od wielu lat w całej Unii Europejskiej funkcjonują restrykcyjne przepisy dot. ochrony środowiska. Na kominach fabryk, zakładów i elektrociepłowni zamontowano filtry, które mają ograniczać ilość niebezpiecznych i szkodliwych związków trafiających do powietrza.

Niestety, sytuacja zaprezentowana na zdjęciach naszego fotoreportera miała miejsce 29 i 30 marca br. W różnych godzinach z komina elbląskiej elektrociepłowni wydobywał się czarny, gęsty dym. Zgodnie z kierunkiem wiatru, trafiał on najczęściej na pobliskie zabudowania. Był wyczuwalny nawet na ulicy Robotniczej i w okolicy targowiska miejskiego.

Niezwłocznie skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Grupy ENERGA, która zarządza elektrociepłownią. Na nasze pytania odpowiadał Jakub Dusza.

Zapewniam, że Energa w swojej działalności polegającej na produkcji ciepła i energii elektrycznej dokłada wszelkich starań, aby nie powodować niepotrzebnych uciążliwości dla mieszkańców miast oraz środowiska naturalnego. Praca urządzeń w Elektrociepłowni Elbląg realizowana jest zgodnie z posiadanym pozwoleniem zintegrowanym, które ściśle określa zasady dotrzymania standardów emisyjnych do powietrza oraz uwzględnia okresowe odstępstwa od tych standardów w przypadku eksploatacji instalacji w warunkach odbiegających od normalnej pracy.

29 marca, podczas wykonywania powyższego zdjęcia, odbywało się przełączenie kotłów. Jeden z nich będzie odstawiony do remontu.

Jest to sytuacja przewidziana w przepisach środowiskowych i wiąże się z okresowym zwiększeniem emisji do powietrza do momentu uzyskania parametrów normalnej pracy urządzeń. O planowanych w tym dniu przełączeniach kotłów powiadomiony został Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - Delegatura w Elblągu.

Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska skierowaliśmy osobne zapytanie. Przesłaliśmy je w tym samym czasie, kiedy kontaktowaliśmy się z Energą. Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Rozruchy i wyłączenia kotłów prowadzone były w możliwie krótkim czasie. Jednocześnie podkreślamy, że dotrzymanie surowych standardów emisyjnych zapewnione jest w Elektrociepłowni Elbląg miedzy innymi dzięki utrzymywaniu systemu ciągłego pomiaru emisji do powietrza.

W naszym zapytaniu przesłanym do Energi zapytaliśmy wprost o to, czy dym był w jakimkolwiek stopniu zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców pobliskich zabudowań. W związku z tym, że w przesłanej odpowiedzi zabrakło jasnej i klarownej deklaracji, przesłaliśmy dodatkowe zapytanie.

Do tematu powrócimy.

 

    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

    Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

    • 0
      ZADOWOLONY
    • 1
      ZASKOCZONY
    • 1
      POINFORMOWANY
    • 0
      OBOJĘTNY
    • 1
      SMUTNY
    • 1
      WKURZONY
    • 7
      BRAK SŁÓW
    Komentarze (13)

    Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

    dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
    ~ Janos
    ponad rok temu ocena: 57%  13
    Skąd wiadomo, że dym był duszący, skoro unosił się do góry?
    ~ Nh
    ponad rok temu ocena: 60%  12
    Ale ten komin wygląda okropnie. Mogli by go w końcu odmalować.
    ~ lobo51
    ponad rok temu ocena: 0%  11
    Konklawe się nie udało.
    ~ Bardzo coekawy fan rysia pysia
    ponad rok temu ocena: 50%  10
    Mam pytanko jak można zauważyć duszący dym?!
    ~ czczczczcz
    ponad rok temu ocena: 60%  9
    takie rzeczy tylko u rysia ;)
    ~ Ja
    ponad rok temu ocena: 39%  8
    Prymitywnych artykułów taniej sensacji też
    ~ robotnicza
    ponad rok temu ocena: 58%  7
    dla ciebie dbanie o srodowisko jest tania sensacja? zal, moze tobie po prostu pod nosem nie smierdzi - nam tak!!
    ~ miki
    ponad rok temu ocena: 30%  6
    Brawo panie bartku:)
    ~ czczczczczc
    ponad rok temu ocena: 44%  5
    ja pitolę, kolejny głupi "sensacyjny" artykuł rysia. Człowieku skończ pisać.
    ~ _kirli_
    ponad rok temu ocena: 33%  4
    do You: http://www.giodo.gov.pl/319/id... fragment: (cytuję) To samo odnosi się do dostawców usług internetowych, którzy prowadzą rejestr (logbook) na serwerze HTTP. Nie ma wątpliwości, że w takich przypadkach można mówić o danych osobowych, w rozumieniu art. 2 Dyrektywy". W związku z powyższym należy uznać, że w przypadkach, gdy adres IP jest na stałe lub na dłuższy okres czasu przypisany do konkretnego urządzenia, które przypisane jest z kolei konkretnemu użytkownikowi, należy uznać, że stanowi on daną osobową.
    ~ You
    ponad rok temu ocena: 0%  3
    Do kitli: od kiedy to adres IP jest daną wrażliwą? Poczytaj uodo zanim coś napiszesz.
    ~ _kirli_
    ponad rok temu ocena: 50%  2
    Ryś. Dziennikarz śledczy. Pytanie. Dlaczego zwykły dziennikarz ma dostęp do danych wrażliwych przechowywanych na serwerze wydawcy np. do adresu IP.
    ~ Bartłomiej Ryś
    ponad rok temu ocena: 44%  1
    Nie dość, że zaakceptowałem artykuł, to jeszcze dałem łapkę w górę. Takich prymitywnych hejtów już coraz mniej :(
    Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
    Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.