› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Cuda z latryn. O archeologicznym dziedzictwie

› bieżące 10 miesięcy temu    23.11.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Cuda z latryn. O archeologicznym dziedzictwie fot. Nadesłane

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Polskie Towarzystwo-Historyczne, Oddział w Elblągu zaprasza miłośników tajemnic przeszłości na spotkanie w Kawiarence Clio, które odbędzie się w muzealnym budynku zw. Gimnazjum we wtorek 29. listopada o godz. 17.30.

Gościem specjalnym będzie Agnieszka Krzemińska, dziennikarka naukowa „Polityki”, autorka książek popularnonaukowych, laureatka nagrody Złota Róża za ostatnią publikację „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”.

Wspomniana pozycja stanowi przegląd najnowszych teorii i odkryć archeologicznych i dowodzi, że tereny Polski wciąż kryją wiele sekretów. Podczas wtorkowego spotkania Agnieszka Krzemińska z pewnością przybliży przynajmniej niektóre z nich. Opowie o życiu codziennym naszych praprzodków i wskaże, w jaki sposób czerpiemy o nim wiedzę. Zainteresowani historycznymi ciekawostkami posłuchają o DNA Piastów, polskich świętych jeziorach czy wznoszonych przez rolników megalitach. Z pewnością usłyszą także o tym, „dlaczego dla archeologów smród starych odchodów to dobry znak, co kryje się w średniowiecznych i nowożytnych dołach kloacznych oraz co potrafimy z nich wyczytać o żyjących setki lat temu użytkownikach”.

Agnieszka Krzemińska jest absolwentką archeologii na Uniwersytecie Warszawskim i berlińskim Freie Universität, dziennikarką działu naukowego w tygodniku „Polityka” i autorką książek popularnonaukowych. Publikowała m.in. w „Świecie Nauki” czy „Wiedzy i Życiu”. Była zastępczynią redaktora naczelnego kwartalnika „Archeologia Żywa” oraz szefową działu naukowego w redakcji internetowej Polskiego Radia. Jej ostatnie wydawnictwo, „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”, zostało wyróżnione przez Festiwal Nauki w Warszawie, Instytut Książki i miesięcznik „Nowe Książki” Złotą Różą dla najlepszej napisanej po polsku publikacji popularnonaukowej.

Udział we wtorkowym spotkaniu jest bezpłatny. Przy tej okazji można nabyć w muzealnym sklepiku najnowszą książkę Agnieszki Krzemińskiej. Serdecznie zapraszamy.

Agnieszka Sławińska
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.