› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Czy ketchup powinien być składnikiem codziennej diety?

› region 7 miesięcy temu    4.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy ketchup powinien być składnikiem codziennej diety?

Wiele osób miewa wątpliwości co do niektórych produktów spożywczych – czy na pewno ich obecność w naszym codziennym jadłospisie nie jest szkodliwa dla zdrowia? Jednym z takich produktów jest z pewnością ketchup – niby na bazie pomidorów, niby nie zajadamy go na kilogramy, ale niepewność jednak się pojawia... Czy słusznie? Pod lupę weźmiemy dzisiaj jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków ketchupów – ketchup Pudliszki – i sprawdzimy, czy bez obaw można nim na co dzień ozdabiać kanapki i przyprawiać frytki.

Ketchup Pudliszki – co ma w swoim składzie?

Sosy do makaronu i ryżu, koncentrat i przecier pomidorowy, dania gotowe takie jak fasolka po bretońsku... Pudliszki już od dawna znane są nie tylko jako producent ketchupu. Okazuje się, że polityka wielkopolskiej firmy opiera się na minimalizmie, jeśli chodzi o skład produkowanych przez siebie artykułów spożywczych. Im mniej i im bardziej naturalnie, tym lepiej. Ketchup Pudliszki stanowi tu idealny przykład.

Najważniejszym składnikiem ketchupu są oczywiście pomidory. Te firma Pudliszki pozyskuje od lokalnych producentów, których pomidorowe plantacje zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie jej zakładów produkcyjnych. Dzięki temu pomidory, które trafiają do przetwórni Pudliszek, są zawsze świeże i najlepszej jakości. Co więcej, 80% wykorzystywanych w produkcji warzyw to pomidory zbierane ręcznie, z najwyższą dbałością. Jaka ilość pomidorów jest potrzebna do wyprodukowania 100 g ketchupu? W Pudliszkach minimum zostało określone na 198 g. To doskonały wynik na tle krajowej i światowej konkurencji. Esencjonalny smak pomidorów to zresztą znak rozpoznawczy także innych produktów wielkopolskiej firmy (w tym dań gotowych, takich jak gołąbki czy fasolka po bretońsku). Pudliszki – całkiem słusznie – szczycą się tym i chwalą na każdym kroku.

Poza pomidorami lista składników ketchupu Pudliszki jest bardzo skromna. Znajdują się na niej występujące w roli naturalnych konserwantów sól, ocet i cukier (w racjonalnych ilościach) oraz skrobia ziemniaczana, która nadaje ketchupowi pożądaną konsystencję. I to wszystko! Żadnych sztucznych konserwantów, barwników i innych ulepszaczy. Prawda, że proste?

Czy ketchup jest zdrowy?

Jak już wspomnieliśmy, ketchup powstaje na naturalnej, obfitej pomidorowej bazie. To zaś oznacza, że w dużym stopniu zachowuje zdrowotne właściwości surowego warzywa. Substancją, na którą warto zwrócić uwagę, jest likopen – naturalnie występujący w miąższu pomidorów przeciwutleniacz, który skutecznie zapobiega chorobom serca i chorobom nowotworowym. Co ciekawe, zachowuje on swoje właściwości nawet po obróbce termicznej. To zaś oznacza, że ketchup Pudliszki można uznać za pełnowartościowe źródło likopenu. Jeśli chodzi o inne produkty – jak sosy do spaghetti czy fasolka po bretońsku Pudliszki – ze względu na niższą zawartość pomidorów i obecność innych składników dostarczają one znikome ilości tego zbawiennego dla zdrowia składniku.

Oczywiście nie oznacza to, że należy nagle zacząć jeść ketchup łyżkami. Takiego rozwiązania, ze względu na zawartość w tym produkcie soli i cukru, zdecydowanie nie polecamy. Warto jednak włączać go do swojej diety jako smaczny dodatek, który dostarcza organizmowi likopenu – szczególnie wtedy, kiedy nie można liczyć na świeże pomidory.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.