› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Coraz więcej studentów PWSZ wyjeżdża za granicę. Co to daje?

› bieżące ponad rok temu    17.10.2013
Joanna Siudak
komentarzy 3 ocen 12 / 67%
A A A
 Coraz więcej studentów PWSZ wyjeżdża za granicę. Co to daje? fot. Konrad Kosacz

Tylko w tym roku 64 studentów i pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu podjęło współpracę z zagranicznymi uczelniami. Hiszpania, Węgry i Niemcy to kraje, które cieszą się największym zainteresowaniem elbląskich studentów. Oprócz nich, PWSZ w ramach programu Erasmus, podpisała współpracę z piętnastoma innymi szkołami. Jakie zalety daje studiowania za granicą?

Od 2005 r. PWSZ w Elblągu posiada Kartę Erasmusa, która upoważnia do pozyskiwania funduszy europejskich z Programu „Uczenie się przez całe życie”. W ramach tego projektu, studenci mają możliwość wyjechać na część studiów lub praktyki do zagranicznych uczelni. Nauczyciele i inni pracownicy współpracują ze szkołami na zasadzie uczestnictwa w szkoleniach i prowadzenia zajęć dla obcokrajowców. W latach 2005-2013 z oferty zagranicznych uczelni skorzystało 225 uczniów z Elbląga, z czego 99 kontynuowało studia, a 126 podjęło praktyki.

Z roku na rok oferta zagranicznych uczelni zwiększa się. Obecnie PWSZ w Elblągu realizuje program wymiany z uczelnią z Turcji (Pammukale University w Denizli) na kierunku filologia angielska oraz z litewską Mykolas Romeris University w Wilnie na wydziale pedagogiki.

Większość studentów jest zadowolonych z doświadczeń jakie niosą zaganiczne wyjazdy. Możliwość szlifowania języka i poznanie obcej kultury to dwie zdecydowanie największe zalety studiów - Wyjazd na Erasmusa był dla mnie nie tylko możliwością zdobycia doświadczenia zawodowego, ale też przygodą życia. Zwiedziłem wiele pięknych miejsc i poznałem wielu uzdolnionych i ciekawych ludzi z całego świata. Udział w licznych kursach, szkoleniach i konferencjach naukowych umożliwił mi podniesienie swoich kwalifikacji. Dzięki wsparciu finansowemu PWSZ w Elblągu oraz Elbląskiej Fundacji Akademickiej miałem możliwość rozwijania swoich zainteresowań związanych z technologią ogniw wodorowych (czyt. więcej http://www.pwsz.elblag.pl/2739.html).

Co ważne, elbląska uczelnia od 2011 roku również sama przyjmuje zagranicznych studentów. 21 uczniów z Hiszpanii, Węgier i Łotwy studiowało na PWSZ: mechanikę, budownictwo, elektrotechnikę, budowę maszyn I ekonomię dając świadectwo na to, że uczelnia spełnia wymagi europejskie a do tego jest placówką atrakcyjną dla studentów.

Z programu Erasmus na całym świecie skorzystało już 2 miliony studentów. Nie tylko wymiar akademicki, ale również kulturowy zachęca uczniów do wychodzenia poza standardowe ramy studiowania. Stypendyści, którzy skorzystali z możliwości wyjazdu, mają większą szansę na rynku pracy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ NickNick
ponad rok temu ocena: 0%  3
Erasmus to rewelacyjna sprawa, każdy student spróbować!
~ Gifas
ponad rok temu ocena: 63%  2
Hehehe:D erasmus to jedna wielka sciema:p Hiszpanie zeby dostac 5 w elblagu musieli tylko jakis z dopy referat napisac (albo poprostu z neta gotowca jakiegos dorwac i to wszystko - skrazyli sie na to :P ). Co do wyjazdow na erasmusa to po za tym ze kolezanki znalazly niemieckich chlopakow to niewiele z tego wyniklo bo ledwo ledwo po angielsku umialy rozmawiac wiec z wykladow nic nie wyniosly. Tak wyglada nasz PWSZ ktory nie kladzie nacisku na nauke jezyka angielskiego (zeby zaliczyc przedmiot wystarczy wykuc slowka - fail). Pozdrawiam i radze wypytac studentow zwlaszcza z zagranicy ktorzy przyjechali do nas:>
~ ajur
ponad rok temu ocena: 0%  1
"Jakie zalety daje studiowania za granicą?" - znowu literówka :/
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.