› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Cofka może przyjść w każdej chwili. Strażacy walczyli z zagrożeniem (+ zdjęcia)

› relacje ponad rok temu    15.10.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Cofka może przyjść w każdej chwili. Strażacy walczyli z zagrożeniem (+ zdjęcia) fot. Marcin Mongiałło

Strażacy muszą być zawsze profesjonalnie przygotowani do stawiania czoła ekstremalnym wydarzeniom, takim jak te z 18 września bieżącego roku, kiedy wiele miejsc w Elblągu z godziny na godzinę znalazło się pod wodą. Wczoraj, 14 października walczyli z wielką wodą. Zagrożona zalaniem była fabryka mebli Wójcik na ul. Mazurskiej. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.  

Przećwiczeniu różnych wariantów reagowania na zagrożenia służą akcje takie jak ta, która miała miejsce 14 października w godzinach przedpołudniowych na wale rzeki Elbląg równoległym do ulicy Mazurskiej. Wzięlo w niej udział około stu strażaków ze wszystkich 14 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu elbląskiego, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, m.in. Zielonki Pasłęckiej, Milejewa, Tolkmicka, Pogrodzia, Rychlik, Godkowa, Gronowa Elbląskiego, Krzewska, Jelonek, Młynar, Markus... Dowódcą akcji był st. kpt. Przemysław Siagło.

W ćwiczeniach wzięło udział również pięcioro uczniów klasy pożarniczej (właściwie technik logistyk z edukacją pożarniczą) z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Jak poinformowała nas ich wychowawca – Anna Nowocień (dyrektor zarządu wykonawczego Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Elblągu) – młodzież z klas pożarniczych ZSTI w Elblągu brała udział w zakończonej powodzeniem akcji strażackiej, która odbyła się 18 września bieżącego roku, polegającej na zabezpieczeniu przed zalaniem Szpitala położonego przy ul. Związku Jaszczurczego.

Strażacy ćwiczyli m.in. rozstawianie i napełnianie wodą rękawów przeciwpowodziowych. Sens tego typu ćwiczeń polega na wyrobieniu pewnego rodzaju automatyzmu wykonywanych czynności, co skutkuje szybkością i bezbłędnością dziań podejmowanych w sytuacji prawdziwego zagrożenia. 

Cofka to zjawisko, które co jakiś czas powtarza się na Żuławach, przychodząc z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Strażacy muszą być zawsze przygotowani. Przy wysokim stanie morza wiatr z kierunku północnego wtłacza wodę w głąb lądu, powodując, że woda cofając, niejednokrotnie wylewa się z koryt i podtapia okoliczne tereny, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla życia oraz mienia wielu ludzi. 

Na zakończenie ćwiczeń Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu  kpt. mgr inż. Łukasz Kochan przeczytał podzękowania od wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego dla wszystkich jednostek, które brały udział w akcjach strażackich związanych z wylaniem Kumieli oraz innych rzek powiatu elbląskiego w dniu 18 września oraz w dniach kolejnych. Komendant PSP w Elblągu wręczył również podziękowania dla wszystkich jednostek OSP.  

Zapraszamy do objerzenia naszej obszernej fotogalerii z ćwiczeń.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 5
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.