› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Co z tym bezrobociem?

› bieżące ponad rok temu    9.02.2015
Mirosław Kacprzak
komentarzy 3 ocen 7 / 57%
A A A
Co z tym bezrobociem? fot. elblag.net

Jednym z najbardziej dotkliwych zjawisk społecznych, które istnieje w Elblągu jest zjawisko bezrobocia. Bezrobocie stało się jednym z najtrudniejszych wyzwań dla ludzi decydujących o sytuacji społeczno-gospodarczej w Elblągu, ze względu na swój rozmiar, strukturę i czas trwania bierności zawodowej.

Problem bezrobocia od 1998 roku w Elblągu stał się przedmiotem dyskusji publicznej w ramach Elbląskiego Forum Społecznego, a mimo to zasadnicze tematy dyskusji o tym zjawisku społecznym pozostały nadal aktualne. Powstał dokument „Program Łagodzenia Poziomu Bezrobocia w Elblągu” uchwalony przez Radę Miasta w grudniu 1999 roku, który był weryfikowany i aktualizowany w 2003 roku.

Począwszy od 2000 roku podstawowym podmiotem odpowiedzialnym za wszelkie działania na rzecz osób bezrobotnych po przekształceniu formalno-prawnym stał się Urząd Pracy stając się instytucją samorządu terytorialnego, od szczebla wojewódzkiego do powiatowego. Ale jakość usług społecznych elbląskiego PUP niewiele się zmieniła mimo postępu czasu i tworzenia kolejnych dokumentów za publiczne pieniądze. W 2009 roku na miejsce w/w programu przygotowano „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych 2009-2020”, która zawiera podstawowe wytyczne działań lokalnych władz wobec problemu ubóstwa rodzin, osób bezrobotnych oraz młodzieży zagrożonej bezrobociem i wykluczeniem społecznym.

W 2014 roku ukazała się „Strategia Rozwoju Elbląga 2020 +”, w której jako główny cel przyjęto: „Rozwój społeczno-gospodarczy Elbląga i jego obszaru funkcjonalnego, bazujący na wysokiej jakości kapitale ludzkim i innowacyjności firm”. Jednak działania PUP przy wykorzystaniu przyznanych im środków nie zmierzają do wysokiej jakości kapitału ludzkiego.

Nadal nie ma w Elblągu Klubu Pracy z prawdziwego zdarzenia, a kiedy powstanie Centrum Integracji Społecznej wpisane do "Strategii Rozwoju Elbląga 2020+" nie wiadomo. Zostało zlikwidowane Gminne Centrum Informacji będące zalążkiem Klubu Pracy . Zlikwidowano Centrum Pracy i Pomocy. W kwietniu 2014 roku 8124 osoby pozostawały bez zatrudnienia. Od maja 2014 roku obowiązuje nowy sposób pracy z osobami bezrobotnymi , polegający na profilowaniu (ładniejsza forma selekcjonowania) każdej osoby bezrobotnej. Wydłużony jest też okres tzw.potwierdzania dyspozycyjności do pracy z 1 miesiąca do 3 miesięcy. Dotacje też są nie dla każdego bezrobotnego tylko według profilowania i posiadania żyrantów.

Czy te działania sprawią, że spadnie bezrobocie?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Joanna
ponad rok temu ocena: 64%  3
To jest właśnie skutek tego, że pracodawca nie zatrudni młodego po szkole, tylko ludzi na rentach bo ma korzyści z PFRON'u lub z 5-cio letnim stażem, bo wiedzą co i jak. Rozumiem, że każdy pracodawca chce wyjść jak najkorzystniej na swojej firmie i pracownikach zatrudniając osoby obeznane w fachu, ale jak młody ma ten fach zdobyć skoro nigdzie go nie chcą bo, o ironio nigdy w tym fachu nie robił? To jest właśnie błędne koło bezrobocia.
~ Marcin
ponad rok temu ocena: 38%  2
Tak jak napisałem wcześniej - to nie jest problem bezrobocia, tylko braku pieniądza na rynku. Gwarantuję Tobie, że każdy pracodawca chętnie zatrudniły 1000 osób, które mogą się uczuć zawodu - tylko go na to nie stać.
~ Marcin
ponad rok temu ocena: 42%  1
Nie ma na świecie BEZROBOCIA! W Elblągu też nie ma BEZROBOCIA! Jest za to brak pieniądza w obrocie - dzięki patologicznym regulacjom systemu monetarnego, który pozwala na kumulację 95 % wartości pieniędzy (tych oficjalnych) w obrocie - w rękach 5 % społeczeństwa. "Dajcie mi rządzić pieniędzmi danego kraju, a nie będzie mnie obchodzić, kto i jakie stanowi w nim prawo" - Rockefeler.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.