› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Co wziąć pod uwagę, kupując ziemię pod inwestycję?

› poradnik ponad rok temu    29.12.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Co wziąć pod uwagę, kupując ziemię pod inwestycję?

Powierzchnia i cena to dwa podstawowe parametry, które klienci biorą pod uwagę, kupując ziemię pod inwestycję. Oprócz tego, aby być zadowolonym z zakupu, warto obejrzeć działkę o różnych porach dnia – a najlepiej także roku i ocenić usytuowanie działki z różnych perspektyw. Istotne jest sprawdzenie gruntu pod inwestycję pod względem formalnym.

1. Dokładne oględziny i weryfikacja

Jeśli decydujemy się na zakup gruntu inwestycyjnego, należy zdecydować, co jest dla nas priorytetem. Jeżeli zależy nam na zazielenieniu, dobrze jest ocenić teren latem, wiosną i jesienią, gdy sprawdzimy podmokłość gruntu, a zimą i jesienią - stan dróg. O poziom wód gruntowych warto również zapytać okolicznych mieszkańców, a klasę gruntów zweryfikować w ewidencji gruntów i budynków.

2. Lokalizacja

Innym, niezwykle istotnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę jest lokalizacja. Jej wybór jest ściśle powiązany z rodzajem branży – jeśli np. planujemy otworzyć firmę logistyczną, dobrze, by znajdowała się, ona w bliskiej odległości głównych szlaków transportowych. Przedsiębiorstwo zajmujące się recyklingiem odpadów powinno szukać działki oddalonej od centrum. Należy sprawdzić, czy w pobliżu miejsca pod działalność gospodarczą znajdują się sieci: wodociągowa, energetyczna, gazowa, kanalizacyjna. Dobrze jest zorientować się, jakie obiekty znajdują się w pobliżu i porozmawiać z właścicielami o planowanej inwestycji. Powierzchnie magazynowe i biurowe powinny być ulokowane w miejscu z bezpośrednim dostępem do drogi publicznej.

3. Inne czynniki

Kupując ziemię, warto sprawdzić czystość powietrza i jakość wody. Jeśli chcemy być pewni jakości gruntu, można zlecić badanie ziemi geologowi – taka usługa kosztuje kilkaset złotych. Bardzo ważne jest sprawdzenie formalne działki – zweryfikowanie, czy dotychczasowy właściciel ma pełne prawa do gruntu (nie wziął np. pożyczki w zastaw za ziemię). W celu sprawdzenia, jakie są plany zagospodarowania okolicy, warto odwiedzić odpowiedni urząd.

Zobacz tez: "Grunt to dobra inwestycja"

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.