› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Co się stało z pięknymi wierzbami na bulwarze? Nasz Czytelnik alarmuje

› daj znać 10 miesięcy temu    9.08.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 8 ocen 5 / 100%
A A A
Co się stało z pięknymi wierzbami na bulwarze? Nasz Czytelnik alarmuje fot. Piotr Górski

Problem okaleczania drzew dotyczy całej Polski. Niestety ma miejsce także w Elblągu, o czym możemy się przekonać choćby idąc na spacer nad rzekę Elbląg. Nierzadko „cięcia pielęgnacyjne” mają tyle wspólnego z pielęgnacją i chirurgią drzew, co amputacja z chirurgią plastyczną. Przypadek, o którym poinformował nasz Czytelnik nie jest może szczególnie drastyczny (niestety są znacznie gorsze), ale pokazuje pewien istotny problem. 

Pan Piotr Górski zwrócił nam uwagę, że coś bardzo niepokojącego stało się z wierzbami nad rzeką Elbląg. Poprzez przycinkę drzewa te straciły nie tylko swój urok, ale także walor użytkowy. Nie dają już cienia w upalne dni. Inną kwestią na którą zwrócił uwagę pan Piotr jest problem, który jest często sygnalizowany przez mieszkańców Starego Miasta, a mianowicie niepodlewanie drzew w donicach na bulwarze. O tym wszystkim napisał do nas w mailu, którego treść publikujemy poniżej:

Dzien dobry! Piszę, bo być może zainteresuje też Państwa banalny, ale jednak irytujący fakt przycinania drzew w naszym mieście. Dziś po południu szedłem z rodziną na spacer wzdłuż Bulwaru licząc na to, że będziemy mogli wypocząć nad wodą w cieniu drzew. Niestety, jak się okazało wierzby zostały ogolone ze swoich konarów, dających upragniony cień w upalne dni. Zupełnie tego nie potrafię zrozumieć. Każdego dnia widywałem tam osoby siedzące na ławkach lub trawie pod drzewami. Dziś było tam pusto. Słońce i brak cienia powodowały że nikt nie miał ochoty tam przysiąść. Dla porównania przesyłam zdjęcia. Na jednym z nich widać jak wygląda to miejsce, gdy prace nie zostały jeszcze wykonane. Bujne i piękne drzewa dające cień. Na drugim zdjęciu widoczne są oskubane pnie, ani ładne, ani logiczne. Kolejna kwestia to brak podlanych drzew w donicach. Wygląda to tak, jakby ktoś o nich zapomniał. I tu właśnie ten paradoks, wykonywane są prace, które nikomu nie służą, a ignorowane te konieczne. Pozdrowienia! Piotr Górski

Przypomnijmy, że przycinkę drzew reguluje ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z nowelizacją prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, chyba że mają na celu: usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa, wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa (na podstawie dokumentacji, w tym dokumentacji fotograficznej, wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu). 

Zgodnie z wiedzą dendrologiczną ogólną zasadą pielęgnacji drzew jest usuwanie jak najmniejszej części korony (optymalna wielkość wynosi do 15%) i możliwie cienkich gałęzi. W ten sposób zabieg będzie miał nieznaczny wpływ na stan drzewa.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Rozległe cięcia, wykonywane w okresie letnim – bardzo nieodpowiednim dla drzew – powodują narażenie ich na poważne infekcje.

Zobaczcie zdjęcia w galerii przesłane przez naszego Czytelnika.

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   SMUTNY
  • 2
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (8)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ kajak
  9 miesięcy temu ocena: 100%  8
  Były ogólnopolskie zawody wędkarskie to zniszczyli drzewa
  ~ otto
  9 miesięcy temu ocena: 100%  7
  W Elblągu drzewa się wycina , stare domy sie rozbiera , a sadzi glownie kwiatki . A Starówka to betonowa pustynia z kilkoma jedynie drzewami przy katedrze
  ~ Corleone
  9 miesięcy temu ocena: 100%  6
  Najlepiej wyciąć wszystko, żeby znajomy królika miał czym palić w kominku.
  ~ nors
  10 miesięcy temu ocena: 67%  5
  mogli przyciac ale raczej pozna jesienia, a nie teraz w srodku lata, bezmozgi. konserwato przyrody pozwolil? jakim prawem?
  ~ żuławiak
  10 miesięcy temu ocena: 57%  4
  Akurat wierzbom ostra przycinka nie zaszkodzi. Wierzby przycięte niemal do pnia są wręcz charakterystycznym elementem krajobrazu Żuław.
  ~ Nati
  10 miesięcy temu ocena: 80%  3
  Ale tu jest miasto. Te wierzby dawały cień i były piękne, a teraz to miejsce jest bez duszy.
  ~ Kanal
  10 miesięcy temu ocena: 57%  2
  Ludzie przecież wierzby az wody dotykaly,trzeba bylo je podciąć możliwe ze troche za duzo, ale odrosna
  ~ Ola
  10 miesięcy temu ocena: 78%  1
  Wszędzie to robią. Banda kret..now. Zupełny brak szacunku dla przyrody obraca się zawsze przeciwko człowiekowi. Mieszkam na starówce i serce boli jak na to patrzę. Ludzie powinni pisać skargi na takie zachowania.
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.