› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Co dalej z Gimnazjum nr 5 w Elblągu?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    4.09.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Co dalej z Gimnazjum nr 5 w Elblągu? fot. archiwum elblag.net

W myśl jednej z pięciu zasad wprowadzanej w życie w naszym mieście reformy oświaty gimnazja wygaszane będą naturalnie, czyli wszyscy uczniowie gimnazjum skończą proces nauczania w tym samym obiekcie, w którym rozpoczęli naukę (wyjątek ma stanowić przypadek Gimnazjum nr 7, o czym pisaliśmy). Nie inaczej będzie z Gimnazjum nr 5, mieszczącym się przy ul Agrykola.

Przypomnijmy pokrótce, za Encyklopedią Warmii i Mazur, historię placówki edukacyjnej położonej przy tejże ulicy:

Gimnazjum nr 5 w Elblągu mieści się w budynku, który powstał w 1929 roku na potrzeby Jahnschule, szkoły dla chłopców. Był to budynek o nowoczesnej formie, zakończonej iglicą, do którego prowadziły schody rozłożone na trzech tarasach. Szkoła od strony zachodniej otoczona była ogrodem botanicznym, którego niektóre rzadkie gatunki drzew przetrwały do naszych czasów. Szkoła posiadała także stadion z bieżnią i boisko do piłki nożnej.

 

Od 1943 do 1945 roku w obiekcie funkcjonował szpital. Po wojnie w budynku utworzono Szkołę Podstawową nr 3, do której uczęszczało 140 uczniów. Pracowało w niej 4 nauczycieli. Pierwszym dyrektorem szkoły został Andrzej Sowa. W 1969 roku szkoła otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. W 1976 roku nadano jej status szkoły sportowej i rozpoczęto budowę nowoczesnego kompleksu sportowego.

 

W 1999 roku budynek stał się siedzibą dwóch szkół, to jest Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 5. Od 2004 roku w budynku mieści się tylko Gimnazjum nr 5, które w zakresie działalności sportowej czerpie z dorobku Jahnschule i SP 3

W myśl uchwały Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 26 stycznia 2017 roku (NR XXIII/442/2017) Gimnazjum nr 5 zakończy swoją działalność dopiero w dniu 31 sierpnia 2018 r. – następnie zostanie przekształcone w Sportową Szkołę Podstawową nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu. Do 31 sierpnia 2019 roku będą w niej prowadzone klasy Gimnazjum nr 5 w Elblągu.

Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu przy ul. Agrykola 6 rozpocznie działalność w dniu 1 września 2018 r., przy czym kształcenie uczniów w I klasie rozpocznie się dopiero w roku szkolnym 2019/2020.

Jak mówiła ponad pół roku temu temu  Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Elblągu:

Ta szkoła ma być wizytówką elbląskiej edukacji. Chcemy by tworzona była we współpracy z Ministerstwem Sportu i związkami sportowymi. Można tu stworzyć prawdziwy kompleks sportowy.

Jak wskazywał jeszcze w styczniu bieżącego roku elbląski radny Rafał Traks:

Utworzenie szkoły sportowej na poziomie szkoły średniej przyczyniłoby się do stworzenia piramidy, czyli ośmiu klas szkoły podstawowej i następny etap szkoły sportowej, czyli 4 lata szkoły średniej. W IV LO są utworzone dwa oddziały, ale warto byłoby się zastanowić, żeby ten cykl był dalej rozszerzany. W oparciu oczywiście o system szkolenia opracowany przez związki sportowe i Ministerstwo Sportu.

Szkoła będzie potrzebowała opracowania koncepcji działalności oraz wypracowania kierunków kształcenia sportowego młodzieży. Planuje się, że w tym celu prezydent Elbląga powoła specjalny zespół złożony z ekspertów.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Powrót do tradycji a nie nowe nazwy
ponad rok temu ocena: 100%  1
A czemu nie powrót do tradycji SP3 im. Tadeusza Kościuszki Tadeusza tylko Polskich Olimpijczyków? Zmiana nazwy na nijaką. A co,Kościuszki już nie będzie patronem? To według urzedasów nie nasz narodowy sławny Polak?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.