› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Cięcie plazmą Kraków – kiedy warto wykorzystać cięcie plazmowe?

› biznes ponad rok temu    20.01.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Cięcie plazmą Kraków – kiedy warto wykorzystać cięcie plazmowe?

Precyzyjna obróbka metalu zalicza się do kluczowych procesów dla wielu dziedzin przemysłu. Elementy stalowe wykorzystuje się bowiem powszechnie w rozmaitych branżach. Jak powinno zatem przebiegać cięcie metali, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty? Jedną z popularniejszych metod jest cięcie plazmą Kraków. Na czym polega ten proces i czy rzeczywiście jest to rozwiązanie godne polecenia? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Metody cięcia metalu – cięcie plazmą mazowieckie

Sposobów na skuteczne przecinanie metali jest wiele. Wybór odpowiedniej metody zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest oczywiście rodzaj materiału oraz jego podstawowe parametry, na przykład grubość i wielkość elementu do obróbki.

Równie ważne są też kwestie związane z samym procesem, czyli jego dokładność, szybkość cięcia oraz koszty. To od nich w dużej mierze zależy dobór odpowiednich narzędzi oraz procesu cięcia.

Istnieje wiele, mocno zróżnicowanych technik cięcia powierzchni metalowych. Za najpopularniejsze uznaje się cięcie:

  • skrawające, inaczej nazywane przecinaniem,
  • plastyczne,
  • strumieniem wodnym,
  • termiczne (w tym m.in. plazmowe lub laserowe).

W pierwszym z wymienionych rozwiązań do cięcia stosuje się piły, co sprawdza się zwłaszcza przy cięciu bloków, rur i prętów, głównie przy wyrobach hutniczych.

Cięcie plastyczne, nazywane inaczej tłoczeniem, przeprowadza się przy pomocy nożyc lub pras. Chętnie stosuje się to rozwiązanie do cięcia taśm lub blach niewielkiej grubości.

Cięcie strumieniem wodnym przeprowadza się na zimno, przy użyciu sprężonego strumienia wody o niewielkiej średnicy. Cząsteczki metalu są usuwane ze szczeliny na skutek zmęczenia ścinającego oraz erozji. Jest to jedno z bardziej ekologicznych rozwiązań, gdyż nie pojawiają się w tym przypadku odpady oraz nie wydzielają się szkodliwe zanieczyszczenia.

Najbardziej zróżnicowane rozwiązania dają jednak metody cięcia termicznego. Jedną z kategorii jest cięcie łukowe, które może się odbywać choćby przy pomocy popularnego lasera lub plazmy, która zyskuje coraz szersze grono zwolenników.

Na czym polega cięcie plazmą Kraków?

Metoda cięcia laserowego jest już dość dobrze znana i opisana w wielu opracowaniach. A na czym polega cięcie plazmą mazowieckie? W tym przypadku dochodzi do wycinania elementów przy pomocy plazmy, czyli strumienia gazu (tlen, argon lub azot), przez który przepuszczono prąd elektryczny, co prowadzi do wysokiej jonizacji cząstek.

Silnie skoncentrowany łuk plazmowy doprowadza do stopienia cząsteczek metalu oraz wydmuchiwania ich ze szczeliny cięcia.

Takie rozwiązanie pozwala zatem na uzyskanie precyzyjnych cięć, nawet na niewielkich elementach. Nie dochodzi też do silnego nagrzewania całej powierzchni metalu, co minimalizuje ryzyko nadpalenia lub odkształceń cieplnych. Jeśli wykorzysta się cięcie plazmą Kraków, uzyskuje się produkt wysokiej jakości, wykonany w krótszym czasie niż przy metodzie wodnej oraz przy znacznie niższych kosztach niż generuje cięcie laserowe.

Warto wspomnieć, że elementy, które mają być poddane cięciu plazmą nie muszą być wcześniej przygotowywane. Metoda nie wymaga precyzyjnego oczyszczania powierzchni metalu z warstw farby lub korozji. Dzięki temu przyspiesza się proces obróbki oraz znacząco obniża jego koszty, co przekonuje wielu przedsiębiorców do wykorzystania właśnie tego rozwiązania w swoich firmach.

Z tych też względów cięcie plazmowe chętnie stosuje się w przypadku elementów metalowych, produkowanych dla przemysłu, a zwłaszcza dla branży budowlanej lub magazynowej.

Cięcie plazmą mazowieckie – efektywna i profesjonalna obróbka metalu

Cięcie plazmą wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. System musi się składać ze źródła plazmy, dostarczającego gaz, palnika oraz przewodów uziemiających. Od klasy każdego z elementów zależy oczywiście precyzja cięcia oraz jakość gotowych elementów metalowych.

W tej kwestii warto zatem zwrócić się do doświadczonych ekspertów w obróbce metalu, którzy dysponują wykwalifikowaną kadrą oraz odpowiednim sprzętem, pozwalającym na cięcie zarówno niewielkich elementów z metalu, jak i wielkogabarytowych konstrukcji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.