› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

komentowane

oceniane

Było mroźno, ale się udało. Relacja z Dnia Otwartych Koszar

› bieżące ponad rok temu    24.01.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Było mroźno, ale się udało. Relacja z Dnia Otwartych Koszar fot. st. chor. Sławomir Tessar

Ferie zimowe w toku. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, a dokładniej 16 Batalion Dowodzenia, włączył się w bogatą ofertę spędzenia wolnego czasu w Elblągu, organizując w dniu 23 stycznia 2013 roku „Zimowy Dzień Otwartych Koszar”. A dzień był rzeczywiście zimowy i mrożony.

Mieliśmy obawy, czy tak ekstremalne warunki nie odstraszą naszych potencjalnych uczestników, ale okazało się że nasze obawy były płonne. Frekwencja dopisała – dzieci, młodzież, grupy zorganizowane, dziadkowie i babcie z wnukami – mamy a głównie tatusiowie z córkami i synami – to uczestnicy tego wojskowego dnia ferii zimowych. I nie bez kozery piszemy o pannach nas odwiedzających – to właśnie dziewczęta były bardzo zainteresowane sprzętem czy budową broni. Jak się okazało, wiele z nich ma zamiar służyć w wojsku i to nie tylko z racji pewnej mody a bardziej z wielkiego zainteresowania, chęci i powołania – przynajmniej tak czują dziś.

Zatem zarówno panie, jak i panowie (bez względu na wiek) mogli zapoznać się z techniką wojskową, będącą na wyposażeniu batalionu oraz przeznaczeniem i wyposażeniem Patrolu Rozminowania – to był najbardziej „zimny” punkt programu, jako że usytuowany na placu apelowym jednostki. Ale nie miało to większego znaczenia dla zwiedzających. Po tych ekstremalnych, zimowych warunkach, pozostałe punkty były już w ogrzewanych pomieszczeniach. A w programie było zwiedzanie jednego z pododdziałów, gdzie można było zapoznać się z budową i danymi technicznymi broni strzeleckiej. W ambulatorium batalionu, służba medyczna jednostki prowadziła krótki kurs udzielania pierwszej pomocy oraz zapoznawała ze sposobami działania i wyposażeniem służby medycznej 16 batalionu. Na zakończenie zwiedzano Salę Tradycji 16 Batalionu Dowodzenia im. Ziemi Elbląskiej, gdzie można było posłuchać i zobaczyć pamiątki, dotyczące zarówno historii jak i współczesności batalionu.

Tak więc nawet ekstremalne warunki nie były w stanie przerwać dobrej i zarazem pouczającej zabawy.
Wielkie słowa podziękowania składamy na ręce Dowództwa i żołnierzy 16 Batalionu Dowodzenia im. Ziemi Elbląskiej za wzorowe i niepowtarzalne przygotowanie programu i przebiegu „Zimowego Dnia Otwartych Koszar”.

Źródło: mjr Zbigniew Tuszyński

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.