Powyższa grafika to nasza propozycja zmian. Dziś pamiątkowe tablice już mają naniesione poprawki fot. Bartłomiej Ryś
Logo „Solidarności” w tablicach pamiątkowych umieszczonych na rondzie na zbiegu Browarnej i Trasy Unii Europejskiej wreszcie zyskało poprawną, biało-czerwoną flagę naszego kraju. Pozostaje jednak kwestia wyglądu samych tablic – jeden z radnych deklaruje, że złoży interpelację w tej sprawie.
Rondo na zbiegu Browarnej i Trasy Unii Europejskiej. Oficjalne uroczystości nadania rondu imienia „NSZZ Solidarność”. Obecni wszyscy: politycy, samorządowcy, działacze, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. I nagle... szok. Na czterech pamiątkowych „tablicach”, które zostały zamontowane na rondzie, widnieje flaga Monako. Drobny aczkolwiek znaczący błąd projektowy spowodował, że biało-czerwona flaga Polski przeistoczyła się we flagę czerwono-białą.
Błąd, co oczywiste, niedopuszczalny. Nie dziwi więc szybka interwencja Jana Fiodorowicza, przewodniczącego Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność. Stwierdził on, że to „kardynalny błąd, do którego nigdy nie powinno dojść” i trzeba go „jak najszybciej poprawić”.
Nie wiadomo co zostało zrobione, ponieważ dziś nie mogliśmy skontaktować się z Fiodorowiczem, który przebywa na jednodniowym urlopie. Faktem jest jednak to, że na tablicach błąd już poprawiono zgodnie z sugestią naszego grafika. Logo „Solidarności” to dziś już prawidłowa, biało-czerwona flaga.
Błąd poprawiony, ale co z wyglądem samych tablic? Ten, mówiąc delikatnie, nie zachwyca. Poseł Wilk (PiS) nazwał je „bublem”. Radny Turlej (PO) stwierdził, że „delikatnie mówiąc są słabe”. To właśnie ten ostatni zapowiedział interpelację w tej sprawie. Po pierwsze, chce on się dowiedzieć kto jest odpowiedzialny za projekt z błędnym logiem. Po drugie radny chce wnioskować o ustawienie nowej tablicy, której „NSZZ Solidarność” nie będzie musiało się wstydzić”.
W naszej poprzedniej publikacji zwróciliśmy uwagę na to, że miasto, znakując pozostałe ronda nazwami miast partnerskich, zdecydowanie się bardziej do tego „przykłada” co widać na pierwszy rzut oka. Zwrócił na to uwagę również radny Turlej, który pyta: dlaczego tak, jak oznaczono rondo Ronneby przy ul. Żeromskiego, nie można oznaczyć ronda przy Brzeskiej?
Odpowiedzi na te pytania poznamy zapewne na najbliższej sesji Rady Miejskiej.