› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Byłeś grzeczny w tym roku? Dziś Mikołajki. Święto uwielbiane nie tylko przez dzieci

› bieżące ponad rok temu    6.12.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Byłeś grzeczny w tym roku? Dziś Mikołajki. Święto uwielbiane nie tylko przez dzieci

Sanie, renifery, czerwona peleryna i długa biała broda... Nawet małe dzieci nie mają problemu z rozpoznaniem postaci Świętego Mikołaja. Świetnie wiedzą jak wygląda, kim jest i czym się zajmuje. Dziś Mikołajki. Na super klocki i domki dla lalek trzeba będzie poczekać jednak do Wigilii Bożego Narodzenia. Zwyczajowo 6 grudnia Święty Mikołaj przynosi tylko małe, symboliczne podarunki.

Dzień Świętego Mikołaja potocznie określany jako Mikołajki (6 grudnia) jest dniem, w którym składamy najbliższym podarunki w formie niespodzianek. Obecnie zwyczaj Mikołajek jest często łączony z baśniową postacią Świętego Mikołaja, który to w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.
 
Postać Świętego Mikołaja przedstawianego współcześnie jako grubasek w czerwonym kożuchu, z długą białą brodą, w saniach zaprzęgniętych w renifery, powstała w latach 20-tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola. Prawdziwy Św. Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około 280 roku. Niestety, dokumenty związane z jego życiem są szczątkowe, większość dzisiejszej wiedzy pochodzi z niepewnych przekazów ustnych. Kojarzymy go głównie z wielką dobrocią i miłością do wszystkich biednych oraz pokrzywdzonych. To człowiek pełen cnót, który dobro bliźnich przekładał nad własne. Rodzice Mikołaja zmarli ok. 300 roku podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licję. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda, dary podsuwał anonimowo, stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów. Święty Mikołaj mimo wyświęcenia na biskupa Miry, pozostał człowiekiem niezwykle skromnym. Zmarł 6 grudnia około 345 roku.
 
Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań...
 
Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami: Mikołajki (Polska), Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania). Dzień Świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości przede wszystkim dla dzieci, dorośli również lubią obdarowywać się tego dnia drobnymi prezentami. Aby uczcić pamięć tego świętego, stajemy się więc podobni do niego i „uszczęśliwiamy" swoich najbliższych różnymi drobiazgami. Najczęściej upominki podkładane są w nocy z 5 na 6 grudnia pod poduszkę, do buta, bądź w skarpetę zawieszoną przy kominku.
 
A wy? Co otrzymaliście dziś od Świętego Mikołaja?
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mariusz005
ponad rok temu 2
Kocham przedświąteczny klimat
~ abrakadarbra
ponad rok temu 1
Ja nic nie dostałam. Chyba byłam niegrzeczna:(
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.