› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Bursztynowy Port - projekt nawet na skalę światową

› bieżące ponad rok temu    16.02.2015
Mirosław Kacprzak
komentarzy 6 ocen 21 / 71%
A A A
Bursztynowy Port - projekt nawet na skalę światową

W Elblągu we wrześniu 2013 roku ruszył projekt Stowarzyszenia Elbląg Europa pn. „Bursztynowy Port”, który jak zapewniali projektanci -”ma szansę stać się elbląskim produktem turystycznym nawet na skalę światową”. Szansą na ożywienie turystyki zgodnie z jedną z osi priorytetowych Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Zrównoważony rozwój potencjału turystycznego opartego o warunki naturalne.

Właśnie w ramach w/w projektu trwa budowa dwóch łodzi wczesnosłowiańskich, które powstają dzięki międzynarodowemu projektowi Cross Roads, finansowanego ze środków programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja. Budowa ruszyła pod koniec 2013 roku. Kwota budowy łodzi to ok. 80 tys. euro. Jedna z nich ma trafić do Kaliningradu zgodnie z przyjętymi założeniami projektu, druga zostanie w Elblągu i będzie nazywała się „Kormak”.

W zamyśle twórców miałby to być Alternatywny Ośrodek Kultury, w którym można realizować działania z zakresu animacji kulturalnej(wystawy,ogniska, koncerty), działania edukacyjne(lekcje żywej historii, warsztaty tematyczne) oraz historyczne(rekonstrukcja życia Wikingów i Prusów, Akademia Rzemiosł Dawnych).

Nazywając swój projekt „Bursztynowym Portem” realizatorzy jego chcą połączyć wczesnośredniowieczną tradycję osady Truso, czyli portu Wikingów, którzy trudnili się obróbką i handlem bursztynem z tradycją miasta hanzeatyckiego. Miasto Elbląg jest członkiem Nowej Hanzy co również może pomóc zrealizować koncepcję „Bursztynowego Portu”.

Dzięki temu projektowi według jednego z członków Stowarzyszenia Elbląg Europa Elbląg ma okazję dołączyć do dwóch światowych marek: Wikingowie, Międzynarodowy Szlak Bursztynowy. Wieloetapowa koncepcja „Bursztynowego Portu”zakłada zagospodarowanie południowego narożnika Wyspy Spichrzów. Wpisania do kalendarza imprez i realizowania wymaga związanego z tradycją hanzeatycką Święto Hanzy(Nowej Hanzy). W strategii rozwoju Elbląga 2020+ branża turystyczna jest jedną z ważniejszych branż usługowych miasta.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elblązanin
ponad rok temu ocena: 0%  6
kacapy za nasze i Unii pieniądze bedą miały łódkę
~ df
ponad rok temu ocena: 33%  5
To nie są łodzie wczesnosłowiańskie a ich budowa nie kosztuje ok 80 tys. euro. Skąd ty człowieku bierzesz takie informacje?
~ Niech pan nie pisze zdań złożonych, błagam
ponad rok temu ocena: 67%  4
Szansą na ożywienie turystyki zgodnie z jedną z osi priorytetowych Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Zrównoważony rozwój potencjału turystycznego opartego o warunki naturalne.Właśnie w ramach w/w projektu trwa budowa dwóch łodzi wczesnosłowiańskich, które powstają dzięki międzynarodowemu projektowi Cross Roads, finansowanego ze środków programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja.Wpisania do kalendarza imprez i realizowania wymaga związanego z tradycją hanzeatycką Święto Hanzy
~ przeciw
ponad rok temu ocena: 42%  3
projekt na skalę światową - włażenie w d-pę ruskim. gelertowa wydała nasze pieniądze na dyrdymały z robieniem wspólnego pogotowia z ruskimi( a w Eląblągu zlikwidowano dyspozytornię ) teraz te popaprańce wydają naszą kasę rozumiem zabawa to zabawa ale niech to robią za SWOJE a nie za NASZE
~ pytanie
ponad rok temu ocena: 42%  2
a czemu za nasze pieniadze bolszewicy maja dostac lodz - co to lizanie rowa ruskim
~ df
ponad rok temu ocena: 20%  1
A gdzie jest napisane, że za wasze pieniądze?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.