› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Bursztyn do Chin. Przemyt przez granicę

› bieżące ponad rok temu    21.10.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 4 / 50%
A A A
Bursztyn do Chin. Przemyt przez granicę fot. portalbraniewo.pl

Chińczyk próbował przewieźć przez rosyjsko-polską granicę w Grzechotkach ponad ponad 44 kilogramy bursztynu. Mężczyzna przewoził jantar w walizkach.

- Informacje o tym, że w Chinach występuje duże zainteresowanie bursztynem docierały do nas już wcześniej - mówi Ryszard Chudy, rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie. - Nie przypuszczaliśmy jednak, że potwierdzimy ten fakt tak wręcz namacalnie.

Na przejściu w Grzechotkach (gm. Braniewo) do odprawy celnej zgłosił się obywatel Chin. Mężczyzna podróżował w towarzystwie swoich rosyjskich teściów.

- Chińczyk poinformował celników, że jedzie do Gdańska, aby tam wsiąść do samolotu - mówi Chudy. - W trakcie oględzin samochodu celnik poprosił podróżnego o otwarcie bagażu. Wtedy okazało się, że ten przewozi w walizkach znaczne ilości bursztynu.

Samochód został skierowany do budynku kontroli szczegółowej. Tam, w trakcie przeszukania, znaleziono niemal 44 kg bursztynu nieobrobionego i nieco ponad pół kilograma bursztynu obrobionego.

- Podróżny przyznał się do przemytu i wyjaśnił, że bursztyn, w ramach koleżeńskiej przysługi, miał przewieźć do Hongkongu - mówi Chudy. - Wobec mężczyzny wszczęto sprawę karną. W ramach dobrowolnego poddania się odpowiedzialności karnej wpłacił on do kasy Oddziału Celnego 25 tys. złotych.

Bursztyn trafił do magazynu. Po orzeczeniu sądu zostanie on wystawiony na przetarg, z którego zyski zasilą budżet państwa.

W tym roku celnicy z Warmii i Mazur zatrzymali już ponad 300 kg bursztynu (przy 140 kg przez cały rok 2013).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wjeżdżając z bursztynem do Polski trzeba go zgłosić do odprawy celnej i wnieść wymagane należności. W przypadku bursztynu surowego jest to podatek VAT (23 proc. wartości surowca), a gdy wiezie się bursztyn przetworzony trzeba opłacić VAT (23 proc.) i cło (2,2 proc. wartości). Przemyt, poza tym, że to przestępstwo, jest nieuczciwą konkurencją wobec przedsiębiorców legalnie sprowadzających surowiec i płacących podatki. Uderza to także w budżet państwa.

źródło: portalbraniewo.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.