› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Budżet Obywatelski. Zobacz jak zmienił się okręg 5

› bieżące ponad rok temu    12.12.2013
Małgorzata Łuczak
komentarzy 2 ocen 8 / 100%
A A A
Budżet Obywatelski. Zobacz jak zmienił się okręg 5 fot. Bartłomiej Ryś

Dobiega koniec roku 2013. W związku z tym postanowiliśmy sprawdzić czy zadania przewidziane do realizacji z Budżetu Obywatelskiego zostały już skończone. Jak przebiegały prace w okręgu nr 5?

Okręg 5 jest największym powierzchniowo okręgiem w Elblągu. Ówczesny prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zaproponował 2 miliony złotych, z podziałem na 5 okręgów. Każdy otrzymał 400 tysięcy złotych.

Aby zgłosić swoją propozycję należało wypełnić odpowiedni wniosek. Wszystkie wnioski były analizowane przez urzędników pod kontem formalno-prawnym, finansowym i technicznym. Pozytywnie zaopiniowane dokumenty znalazły się w ankietach, które zostały rozesłane do mieszkańców w konkretnych okręgach wyborczych.

Mieszkańcy wiele pomysłów. Były to głównie remonty chodników, dróg, budowa miejsc parkingowych, placów zabaw, rewitalizacja terenów zieleni.

23 października 2012 rozpoczęło się głosowanie na propozycje do Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec mający czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej w Elblągu mógł oddać głos wybierając maksymalnie 5 propozycji. W sumie oddano 5164 głosy.

W okręgu nr 5 mieszkańcy wybrali:

1. Oświetlenie na obszarze zielonym między ul. Mickiewicza a ul. Żeromskiego
Wykonanie oświetlenia to koszt prawie 100.000 zł. Na terenie parku ustawiono 34 lampy. Przy kilku z nich zamontowany będzie monitoring. –Gdy wracam z pracy jest już ciemno. Teraz gdy przechodzę przez ten park czuję się bezpieczniej. Na pewno zmniejszy to przestępczość – informuje jedna z elblążanek. Rzeczywiście, teren przez lata nie był oświetlony. –Czasami specjalnie omijałam to miejsce idąc okrężną drogą – dodaje.

2. Siłownia na powietrzu przy ul. Mickiewicza
Siłownia to koszt 37.023 zł. Przyrządy są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz próby zniszczenia. Są bezpieczne oraz łatwe w korzystaniu. Jest to doskonały sposób spędzania czasu na wolnym powietrzu. –Myślę, że wiosną będzie tu coraz więcej osób, sam chętnie przyjdę gdy zrobi się cieplej – mówi jeden ze spacerowiczów. W Elblągu jest tylko kilka takich miejsc.

3. Park rekreacyjny dla osób starszych pomiędzy ul. Mickiewicza a Żeromskiego
Park rekreacyjny składa się z urządzeń przeznaczonych specjalnie dla osób starszych. Znajduje się tu między innymi stół to gry w szachy. Cały sprzęt jest dostosowany tak, aby nikt nie miał trudności z korzystaniem. Ćwiczenia są łatwe i przyjemne. Koszt wykonania tego zadania to 28 905 zł.

4. Taras widokowy na Gęsiej Górze przy ul. Podchorążych
Gęsia Góra to jeden z najlepszych punktów widokowych w Elblągu. Niegdyś mieścił się tu pomnik Bismarcka. W latach 60 usunięto znaczną część pomnika, a zachowane szczątki kamiennego kręgu zaczęły niszczeć. W ramach budżetu obywatelskiego wykonano w tym miejscu taras widokowy. Znajdują się tu ławki, kosze na śmieci, alejki oraz miejsce na ognisko. Całość jest zadaszona. Niestety brakuje jeszcze dobrego dojazdu lub chodnika. Koszt prac wyniósł 142 234 zł.

5. Wykonanie chodnika od Osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej
Chodnik został wykonany z kostki betonowej kostki brukowej. Długość chodnika to 394 metry. Szerokość wynosi 1,50 m. Utwardzono również pobocza. –Często chodziłam tą ścieżką na działki, zawsze było tu błoto, zwłaszcza w porach deszczowych. Odkąd jest chodnik nie ma żadnego problemu – informuje jedna ze spacerowiczek. Wykonanie chodnika kosztowała 61 470 zł.

6. Renowacja Gęsiej Góry

W zakres prac renowacyjnych wchodziły prace porządkowe przeprowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Usunięto, trawę, krzewy oraz odpady. -Jeszcze do niedawna było to miejsce spotkań elbląskiej młodzieży. Czasami zostawiali tu dużo śmieci. Dobrze, że w końcu to posprzątano – opowiada jedna z mieszkanek okolicy. Koszt wyniósł 50 000zł.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ dzd
ponad rok temu 2
Na Gęsiej Górze nie było nigdy pomnika Bismarcka. Było tam mauzoleum Ludendorfa.
~ toster
ponad rok temu 1
Renowacja Gęsiej Góry się zakończyła, ale gdyby fotograf podszedł bliżej to by zauważył że dachy na 2 wiatach popękały od wichury. Słaba jakość. Czy jest jakaś gwarancja i kto to powinien naprawić?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.