Braniewscy żołnierze ratowali życie ofiarom wypadku
› bieżące |
ponad rok temu
9.11.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |


Żołnierze 9 brygady z Braniewa pomogli ofiarom wypadku drogowego. Sami byli właśnie w drodze na poligon, gdy natknęli się na wypadek, do którego doszło na drodze krajowej nr 22 niedaleko Wałcza. Natychmiast przystąpili do pomocy poszkodowanym.
Na wypadek natknęła się kolumna wojskowa z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej przemieszczająca się na poligon CSWL Drawsko. W tragicznie wyglądającym zdarzeniu drogowym brały udział trzy osoby, w tym dwie pochodzenia rosyjskiego, które podróżowały samochodem osobowym Opel Corsa. Samochód ten wjechał pod naczepę samochodu ciężarowego, wcześniej kilkakrotnie koziołkował.
Żołnierze 9 brygady (mł. chor. Andrzej Kaluta, kpr. Dawid Smołka oraz szer. Radosław Glama ), którzy byli najbliżej zdarzenia natychmiast ruszyli na pomoc poszkodowanym, uwięzionym w osobówce. Wkrótce do akcji ratunkowej przyłączyli się ratownicy (kpr. Aleksandra Polinkiewicz i st. szer. Paweł Żołądź ) z sanitarki, która wchodziła w skład kolumny wojskowej. Ratujący zmagali się nie tylko z czasem, ale także wielkimi trudnościami z wydostaniem poszkodowanych ze zmiażdżonego auta.
Pani, która siedziała za kierownicą co chwilę traciła przytomność i nie było z nią kontaktu. Gdy spod maski pojazdu zaczął wydobywać się dym, zapadła decyzja o wydostaniu poszkodowanych przez tylną szybę zmiażdżonego Opla
– opowiada kpr. Aleksandra Polinkiewicz.
Kolejnym etapem akcji ratunkowej było zatrzymanie krwotoku oraz przeprowadzenie wstępnego badania ofiar, czego dokonali brygadowi medycy i asystujący im żołnierze. Wojskowi ratownicy opiekowali się ofiarami wypadku do czasu przyjazdu zespołów: pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Następnie cała kolumna ruszyła dalej w drogę na szkolenie poligonowe.
Akcja ratunkowa przebiegła tak sprawnie i szybko ponieważ wszyscy w nią zaangażowani żołnierze działali profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem
– podsumowała ratownik medyczny kpr. Aleksandra Polinkiewicz.
W akcji ratunkowej wzięli udział:
mł. chor. Andrzej Kaluta,
kpr. Aleksandra Polinkiewicz,
kpr. Dawid Smołka,
st. szer. Paweł Żołądź,
szer. Radosław Glama.
Dowódca brygady płk Dariusz Kosowski podziękował żołnierzom i pogratulował sprawnie przeprowadzonej akcji.
Jestem z Was bardzo dumny
– powiedział dowódca.
Pod wrażeniem profesjonalizmu żołnierzy 9BBKPanc. i fachowo wykonanego zadania był również dowódca strażaków, którzy przybyli na miejsce zdarzenia.
St. chor. szt. Sebastian Wachek, Marta Hajkowicz
fot. nadesłane
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |

ponad rok temu | ocena: 33% | 1 |
oceń komentarz |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji | zgłoś jako hejt |