› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Braniewscy żołnierze ratowali życie ofiarom wypadku

› bieżące 4 miesiące temu    9.11.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Braniewscy żołnierze ratowali życie ofiarom wypadku  fot. nadesłane

Żołnierze 9 brygady z Braniewa pomogli ofiarom wypadku drogowego. Sami byli właśnie w drodze na poligon, gdy natknęli się na wypadek, do którego doszło na drodze krajowej nr 22 niedaleko Wałcza. Natychmiast przystąpili do pomocy poszkodowanym. 

Na wypadek natknęła się kolumna wojskowa z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej przemieszczająca się na poligon CSWL Drawsko. W tragicznie wyglądającym zdarzeniu drogowym brały udział trzy osoby, w tym dwie pochodzenia rosyjskiego, które podróżowały samochodem osobowym Opel Corsa. Samochód ten wjechał pod naczepę samochodu ciężarowego, wcześniej kilkakrotnie koziołkował.

Żołnierze 9 brygady (mł. chor. Andrzej Kaluta, kpr. Dawid Smołka oraz szer. Radosław Glama ), którzy byli najbliżej zdarzenia natychmiast ruszyli na pomoc poszkodowanym, uwięzionym w osobówce. Wkrótce do akcji ratunkowej przyłączyli się ratownicy (kpr. Aleksandra Polinkiewicz i st. szer. Paweł Żołądź ) z sanitarki, która wchodziła w skład kolumny wojskowej. Ratujący zmagali się nie tylko z czasem, ale także wielkimi trudnościami z wydostaniem poszkodowanych ze zmiażdżonego auta.

Pani, która siedziała za kierownicą co chwilę traciła przytomność i nie było z nią kontaktu. Gdy spod maski pojazdu zaczął wydobywać się dym, zapadła decyzja o wydostaniu poszkodowanych przez tylną szybę zmiażdżonego Opla

– opowiada kpr. Aleksandra Polinkiewicz.

Kolejnym etapem akcji ratunkowej było zatrzymanie krwotoku oraz przeprowadzenie wstępnego badania ofiar, czego dokonali brygadowi medycy i asystujący im żołnierze. Wojskowi ratownicy opiekowali się ofiarami wypadku do czasu przyjazdu zespołów: pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Następnie cała kolumna ruszyła dalej w drogę na szkolenie poligonowe.

Akcja ratunkowa przebiegła tak sprawnie i szybko ponieważ wszyscy w nią zaangażowani żołnierze działali profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem

– podsumowała ratownik medyczny kpr. Aleksandra Polinkiewicz.

W akcji ratunkowej wzięli udział:

mł. chor. Andrzej Kaluta,
kpr. Aleksandra Polinkiewicz,
kpr. Dawid Smołka,
st. szer. Paweł Żołądź,
szer. Radosław Glama.

 Dowódca brygady płk Dariusz Kosowski  podziękował żołnierzom  i pogratulował sprawnie przeprowadzonej akcji.

Jestem z Was bardzo dumny

– powiedział dowódca.

Pod wrażeniem profesjonalizmu żołnierzy 9BBKPanc. i fachowo wykonanego zadania był również dowódca strażaków, którzy przybyli na miejsce zdarzenia.

 St. chor. szt. Sebastian Wachek, Marta Hajkowicz

fot. nadesłane 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ szeregowy
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Gratulacje dla żolnierzy. Poligon powinien być zaliczony !
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.