› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 03.2018

komentowane

oceniane

Bój o Kołobrzeg – już 17 marca jedna z największych inscenizacji batalistycznych w 2019 r. w Polsce

› zapowiedzi 2 miesiące temu    11.03.2019
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Bój o Kołobrzeg – już 17 marca jedna z największych inscenizacji batalistycznych w 2019 r. w Polsce

Bez wątpienia mamy do czynienia z kołobrzeskim fenomenem. To będzie jedna z największych inscenizacji batalistycznych w 2019 r. w Polsce. Lista uczestników zamknęła się w 250 osobach z całego kraju – powiedział podczas zorganizowanej w poniedziałkowe południe konferencji prasowej, dotyczącej widowiska p.t.: „Bój o Kołobrzeg”, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz. Przygotowania do wydarzenia zaplanowanego na niedzielę, 17 marca wkroczyły właśnie w decydującą fazę.

Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło całości obchodów 74. rocznicy zakończenia walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Bałtykiem. Przebieg uroczystości przedstawili starosta kołobrzeski, Tomasz Tamborski oraz pełnomocnik starosty i prezydenta miasta ds. kombatantów, Zbigniew Bejger. Prezes kołobrzeskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej, Antoni Szarmach przypomniał też o organizowanej zawsze w dniu rocznicy zakończenia walk od kilkunastu lat ceremonii ślubowania Jungów – młodzieży LMiR, która odbędzie się w poniedziałek 18 marca. Tego dnia MOP zrealizuje również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyć będą rekonstruktorzy w mundurach 1. Armii Wojska Polskiego. Z kolei, jak zaznaczył kolejny uczestnik konferencji, dyrektor zachodniopomorskiego PolRegio, Andrzej Chańko, tego samego dnia o godz. 9.53 z kołobrzeskiego dworca odjedzie skład „Ewelina Nowak, efekt przeprowadzonego w ubiegłym roku konkursu Regio-Bohater.

Ważnym punktem konferencji stał się zabytkowy sprzęt wojskowy przewidziany do inscenizacji.

Na rekonstrukcyjnym polu bitwy, tak samo jak w 1945 r., królować będzie artyleria. W widowisku wezmą udział 3 oryginalne działa, których wykorzystanie w Kołobrzegu mamy potwierdzone źródłowo: armata 45 mm wz. 1942, przeciwpancerna ZiS-3 oraz haubica 122 wz. 1938. Tę ostatnią broń w rekonstrukcji zobaczymy po raz pierwszy

– zaznacza Aleksander Ostasz.

Kolejnym unikatem będzie przeciwlotnicza armata automatyczna 20 mm Oerlikon Flak 29, najnowszy nabytek MOP. Wyprodukowane w 1943 r. działo przyjechało do Kołobrzegu ze Szczecina, uratowane przed złomowaniem przez płk. Roberta Krystowskiego. Co najmniej 2 szt. tego rodzaju broni wykorzystywała podczas bitwy marynarka wojenna III Rzeszy.

Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg”odbędzie się 17 marca 2019 r. (niedziela) o godz. 11.00. Polem bitwy stanie się plaża przy molo, przed Sanatorium Uzdrowiskowym „Bałtyk. Wstęp na inscenizację jest bezpłatny.

Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

 

Tak było w ubiegłym roku

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (1)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Marcin
  2 miesiące temu 1
  Świetna impreza historyczna!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.