› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Bezrobocie najniższe od 7 lat. Prawda czy naciągane statystyki?

› biznes ponad rok temu    8.10.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 10 ocen 3 / 67%
A A A
Bezrobocie najniższe od 7 lat. Prawda czy naciągane statystyki?

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 9,9 proc. Tym samym była najniższa od 7 lat. Jak to ma się do ofert na elbląskim rynku pracy oraz kolejnych Elbląskich Targów Pracy, które odbędą się za niecałe dwa tygodnie?

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła dokładnie 9,9 proc – spadała o 0,1 proc w stosunku do sierpnia. Oczywiście są to szacunkowe informacje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które powołało się na dane z urzędów pracy. Warto przypomnieć, że jedynym pełnoprawnym urzędem odpowiedzialnym za statystykę jest Główny Urząd Statystyczny. To z jego raportu na początku przyszłego roku będziemy mogli dowiedzieć się, jak naprawdę kształtuje się obecnie bezrobocie. Ministerstwo chwali się przy tym, że wskaźnik stopy bezrobocia we wrześniu był niższy o 1,6 proc niż przed rokiem. Według niego, jest to najlepszy wynik od 7 lat.

Szacunkowe dane, a realia
Z szacunkowych danych w urzędach pracy pod koniec miesiąca zarejestrowanych było 1,5 mln osób. Tylko w ciągu miesiąca liczba ta zmniejszyła się o niecałe 23 tys. Sytuacja zmienia się najdynamiczniej w województwie mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Napisaliśmy przy tym specjalnie, że „zmniejszyła się”, a nie że bezrobocie spadło, gdyż te wartości nie mają przełożenia na faktyczny stan.

- Mamy rekordowo niskie bezrobocie i rekordową liczbę ofert pracy. Jednak bez poprawy ich jakości, wzrostu pensji i stabilizacji zatrudnienia, dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy będzie znacznie trudniejsza. Wkrótce może się okazać, że praca jest, ale nikt jej nie chce z powodu zbyt niskich stawek" – stwierdził minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak sytuacja wygląda w Elblągu?
Przy tej „pozytywnej” informacji warto odnieść się do naszego lokalnego rynku pracy. Cały czas znajdujemy się wśród trzech województw razem z dolnośląskim oraz świętokrzyskim, gdzie dochody, wyżywienie i zasobność materialna zaspakajane są na najniższym poziomie. To, że zmniejsza się liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotnych nie świadczy wcale o tym, że mieszkańcy znajdują godziwą pracę z której są zadowoleni.

Stopa bezrobocia nie jest precyzyjną miarą zjawiska. Jej wysokość zależy bowiem od arbitralnie przyjmowanych kryteriów prawnych. Gdybyśmy liczyli wszystkich zameldowanych mieszkańców (w tym również tych, którzy emigrowali na zachód) dane byłyby zapewne przerażające.

Z drugiej strony okazuje się, że pracodawcy mają większy problem ze znalezieniem osób na określone stanowiska pracy. Jednym z powodów jest z pewnością niskie wynagrodzenie. Drugim jest fakt dużej emigracji zarobkowej na zachód Europy oraz niskie kompetencje i kwalifikacje osób które pozostają bez zatrudnienia.

O tym, jak to faktycznie wygląda na obecnym, elbląskim rynku pracy będziemy mogli przekonać się 21 października (środa) w godzinach od 12:00 do 15:00 w Centrum Sportowo Biznesowym podczas Elbląskich Targów Pracy.

A Wy, jakie macie doświadczenia na elbląskim rynku pracy? A może pracujecie w Trójmieście bądź Olsztynie?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ewa
ponad rok temu 10
przykre to a ile pań pracuje na czarno jako nianie - opiekunki do dzieci za 5 zł na h - ja osobiście znam z 10
~ obiektywny
ponad rok temu ocena: 100%  9
Rozmawiałem ze znajomą która wróciła z Urzędu Pracy, kobieta wykształcona po licencjacie propozycja zatrudnienie w ELECLERK za 4 zł/ godz. i na śmiciówce to ona zarobi z 800 zł. misięcznie.brutto a gdzie podtek, ZUS i inne characze. To śmieszne a piszą w prasie że minimale wynogrodzenie w kraju to około 1600 żł. Pani z urzędu powiedziała jej że jak sie nie zgodzi to ja skreślają z listy. Kobieta nie przyieła propozycji ,zaproponowała tą posadę urzędniczce to ta się obraziła że za takie pieniądze to ona by nie pracowała bo to uwłacza jej godności a pozostałym to nie uwłacza.
~ izkaaa
ponad rok temu ocena: 100%  8
jasne tylko z mojego otoczenia najbliższego , sąsiadka od roku szuka pracy ma wykształcenie pedagogiczne wczesnoszkolne , mama 30 lat doświadczenia w handlu , wykształcenie ekonomiczne - pracuje na czarno w sklepie spożywczym za 6 zł na h ; mąż inżynier próbuje od 3 lat zmienić dotychczasową pracę niestety nieskutecznie , siostra wyjechała do Irlandii bo rok czasu pracowała za psie pieniądze na umowę śmieciową i w końcu ja od 4 lat niepracująca bo po macieżyńskim poszłam na wychowawcze i pracodawca nie przedłużył mi pracy :( zajebiście !!! jak chodzę na rozmowy kwalifikacyjne no ogół jest jedno miejsce wolne i 100 chętnych - śmieszne kto to stwierdził z tym spadającym bezrobociem !!! Przed wyborami wszystkich się oszukuje !!!!
~ yul
ponad rok temu ocena: 100%  7
Europą siebie nazywają, zarobki na poziomie Kongo, mówią że Polacy nie mają kwalifikacji żeby zarabiać niech wytłumaczą: Dlaczego pracownik firmy odbierającej odpady (opróżniającej śmietniki) we Francji zarabia 8 Euro na godzinę i jakie potrzebuje do tego kwalifikacje?
~ ikiv
ponad rok temu ocena: 100%  6
I kłamstwo II ordynarne kłamstwo III statystyka
~ nimfa
ponad rok temu ocena: 100%  5
A... to pewnie doliczyli tych co już wyjechali za pracą bo tu jej nie znależli.
~ ogarnięty
ponad rok temu ocena: 100%  4
statystyki są naciągane bo 2 mln za ganicą to raz. A dwa zę teraz są IPD w urzędach pracy i jak ci oferują ofertę (nawet na fatalnych warunkach) i nie przyjmiesz to tracisz status bezrobotnego na coś około 120 dni. W sierpni i wrzesniu bylo sporo ofert pracy za minimalna krajawa do zbioru truskawek itp i ludzie nie przyjmowali wiec stracili status bezrobotnego. W grudniu - styczniu bezrobocie znowu bedzie na poziomie 12 %. Pozdro
~ dannop
ponad rok temu ocena: 80%  3
To normalne tylko że w tym roku nagłosniona aby ratowac PO http://www.bankier.pl/wiadomos...
~ Jasko
ponad rok temu 2
PO już nic nie uratuje, chciałoby się aby zgniło poniżej progu wyborczego, niestety banda cwaniaków na "budżetowych" stołkach będzie głosowała wyłącznie w ich interesie prywatnym. A co pozostaje? Pozostaje jeszcze wyrzucić poza margines pozostałych 3 katów RP, PiS, SLD i PSL.
~ żałosna propaganda
ponad rok temu ocena: 91%  1
hahahahahahahahahahaha jaja sobie robią czy już pomniejszyli o te 124 tys i kolejne 100 które zaraz wyjedzie?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.