› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

Będzie legalne piwo pod chmurką na Wyspie Spichrzów?

› bieżące 10 miesięcy temu    30.04.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
Będzie legalne piwo pod chmurką na Wyspie Spichrzów? fot. po lewej – Konrad Kosacz (archiwum Elblag.net)

Czy wypijemy w te wakacje legalne piwo pod chmurką na elbląskiej Wyspie Spichrzów? Wszystko zależy od decyzji Rady Miejskiej w Elblągu. Od niedawna radom gminy przysługuje prawo do wprowadzenia odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w określonych miejscach publicznych. Grupa elblążan złożyła dzisiaj, 30 kwietnia, wniosek do Rady Miejskiej w Elblągu, w którym postulują,  aby Wyspa Spichrzów stała się miejscem wolnym od zakazu picia alkoholu w miejscu publicznym. 

Przypomnijmy, że 9 marca 2018 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z jej art. 14 ust. 2b:

Rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały, w określonym miejcu publicznym na terenie gminy odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, o októrej mowa w art. 2 ust. 1, i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Elblążanie z młodzieżówki "Młodzi .Nowocześni" zaapelowali do rady miejskiej o to, aby uchwaliła odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 18% alkoholu na obszarze Wyspy Spichrzów na elbląskiej starówce. 

Od lewej: Mateusz Podkowa, Bartosz Siwiak, Grzegorz Ciszewski, Tomasz Budzinski, Kazimierz Deputat, fot. "Młodzi .Nowocześni", Region Warmińsko-Mazurski

Jesteśmy przekonani, że wyznaczenie konkretnych miejsc, na obszarze których obowiązywać będzie odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 18% alkoholu (głównie piwo i wino) nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo osób znajdujących się na Starym Mieście. Co więcej, będzie stanowiło odejście od bezrefleksyjnie narzuconego zakazu, nieprzestrzeganego w praktyce. Stoimy na stanowisku, że wprowadzenie postulowanego odstępstwa ułatwi pracę służb takich jak Policja, czy Straż Miejska,

 

Ponadto dopuszczenie możliwości spożywania napojów alkoholowych na Wyspie Spichrzów stanowić będzie wyraz zaufania władz miasta do elblążan, ale również turystów, iż są oni w stanie samodzielnie i świadomie decydować się na spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. W związku z tym, celem zwiększenia świadomości mieszkańców Elbląga, postulujemy dodatkowo przeprowadzenie przez miasto akcji edukacyjnej dotyczącej szkodliwego wpływu alkoholu na zdrowie, a nadto zaintsalowanie w obrębie Wyspy Spichrzów alkomatów oraz dodatkowych koszy na śmieci. Umieszczenie alkomatów w przestrzeni miejskiej, z łatwym dostępem dla szerszej grupy mieszkańców, przyczyni się do zwiększenia świadomości społecznej na temat szkodliwości nadużywania alkoholu, jak również wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na terenie Elbląga. 

– czytamy w uzasadnieniu złożonego dziś wniosku. 

Samą akcję uważamy za cenną, ale nasze wątpliwości budzi jej miejsce – trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa z uwagi na bliskość akwenu wodnego. Poza tym woda doskonale roznosi dźwięk, więc głośne zachowanie młodzieży słychać po drugiej stronie rzeki. Trudno ponadto nie zauważyć, że już dzisiaj zdarza się, że zalegają tutaj sterty śmieci i butelek. W związku z tym, jednemu z sygnatariuszy wniosku do rady miejskiej zadaliśmy pytanie, dlaczego wybrane zostało takie, a nie inne miejsce.

Zważając na inne miejsca w Elblągu uważamy, że nie jest to złe miejsce. Obecnie jest ono niezagospodarowane, niszczejące, ale dzięki naszej inicjatywie może zyskać drugą młodość. Jednocześnie może to stanowić początek dyskusji na temat przyszłości tego miejsca. Znajdujemy się obecnie w sytuacji zaostrzenia prawa. Myślę że młodzi ludzie uszanują to miejsce, ponieważ obecnie za picie w dawniej dozwolonych miejscach dostaną mandat. Liczymy się ze śmieciami. Chcemy tego uniknąć, ustawiając tam oczywiście kosze, wysyłając patrole policji i zapewniając monitoring miejski. Uważamy, że należy zaufać ludziom młodym i pokazać, że państwo nie jest wyłącznie opresyjne, a na mocy kompromisu można wypracować racjonalne wyjście

– odpowiedział na nasze pytanie Grzegorz Ciszewski, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu oraz członek młodzieżówki "Młodzi .Nowocześni".

O tym, że inicjatywa ma szanse powodzenia pokazuje przypadek Warszawy. W drugiej połowie marca tamtejski radni uznali, że można spożywać alkohol w obrębie bulwarów nadwislańskich. Strefa nieobjęta zakazem ciągnąć się będzie w ciągu lewego brzegu Wisły od płyty Desantu do klubu sportowego Spójnia. Mają się tam pojawić streetworkerzy i edukatorzy, którzy będą prowadzić działania profilaktyczne. Zainstalowane zostaną również czynne całą dobę alkomaty.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (7)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mama
10 miesięcy temu ocena: 100%  7
A pełnoletnie chociaż to towarzystwo?
~ rybak
10 miesięcy temu ocena: 100%  6
Ja jestem, zeby powstała taka strefa. Miejsce, które proponują? W sumie czemu nie? Jeśli wzbogaciłoby się w stoliki, ławki i zestaw koszy na śmieci to całkiem dobry pomysł. Miejsce zostałoby zagospodarowane i ucywilizowane. Może w przyszłości powstałoby coś więcej obok. Popieram.
~ jwjwj
10 miesięcy temu ocena: 0%  5
Większość Polaków nie potrafi kulturalnie spożywać alkoholu. Chleją by się upić a potem zachowują się chamsko lub nawet agresywnie.
~ gość
10 miesięcy temu ocena: 60%  4
Koniobijcy ha!ha!
~ novak
10 miesięcy temu ocena: 50%  3
niech te przygłupy z tej młodzieżówki robią sobie takie strefy u siebie pod domem a nie będą nam robili jeszcze gorszy burdel niż urzędnicy miejscy . wystarczy już tej patologi którą nam zgotowało miasto swoimi decyzjami .
~ gość
10 miesięcy temu ocena: 60%  2
Ale lalusie.
~ kermit
10 miesięcy temu ocena: 60%  1
Właściciele Spacjal Pubu zrobią wszystko, żeby do tego nie dopuścić, a stoją za nimi Holendrzy. Myślę, że nie tylko Holendrzy, ale i długonosi :)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.