› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Barszcz Sosnowskiego zaatakował. „Mamy to pod kontrolą”

› zagrożenia i utrudnienia ponad rok temu    8.06.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 3 ocen 3 / 100%
A A A
Barszcz Sosnowskiego zaatakował. „Mamy to pod kontrolą” fot. crazynauka.pl

Barszcz Sosnowskiego to, według ekspertów, jedne z najbardziej niebezpiecznych roślin, jakie żyją w Polsce. Jego toksyny są tak silne, że w okresie kiedy jest zarówno gorąco jak i wilgotno, samo przejście obok może wywołać poważne rany. Roślina zaatakowała Olsztyn, a miasto pracuje nad stworzeniem raportu, który ma celu ma całkowite usunięcie rośliny. A co z Elblągiem?

Barszcz Sosnowskiego nie jest trudny do rozpoznania – dorasta nawet do 4-5 metrów, a u nasady jego łodyga może mieć średnicę nawet 10-12 cm. Wyglądem przypomina gigantyczny koper z charakterystycznymi kwiatami zebranymi w potężny baldach. Przywieziony w latach 50. ze Związku Radzieckiego do Polski miał stanowić doskonałą roślinę uprawną nadającą się na paszę i kiszonki dla bydła. Niestety, gdy rolnicy i uczeni zauważyli, że jest to roślina niezwykle niebezpieczna dla człowieka, było już za późno na reakcję. Wypiera ona inne gatunki, szybko się rozsiewa, jest bardzo trudna do wyplenienia i tworzy trwałe banki nasion w glebie.

W wyniku kontaktu soku barszczu ze skórą człowieka w pierwszych fazach pojawia się zaczerwienienie i szczypanie. Później na skórze pojawią się bąble naciekające płynem surowiczym, a w ciężkich przypadkach mogą pojawić się głębokie i trudnogojące się rany.

Nie dziwi więc fakt, że miasta na wszelkie sposoby próbują zwalczać barszcz. Olsztyński urząd miasta szuka firmy, która zinwentaryzuje roślinę na terenie Olsztyna i podpowie, jak go skutecznie usunąć. Dramatyczna sytuacja jest na przyolsztyńskich wsiach, gdzie barszcz jest praktycznie wszędzie. Jak tłumaczy sołtys miejscowości Górowo, 2 lata temu na małej działce było zaledwie parę roślin, dziś jest ich około 100.

Jak udało nam się dowiedzieć, w Elblągu sytuacja nie jest tak poważna, jak w Olsztynie. W ubiegłym roku wykryto i zlikwidowano 14 krzaków barszczu. Mieszkańcy telefonują w tej sprawie przede wszystkim do Straży Miejskiej, a ta niezwłocznie powiadamia Urząd Miejski. W roku bieżącym były dwa takie zgłoszenia jednakże na szczęście nie potwierdziły się.

Nie wiadomo jak sytuacja wygląda we wsiach wokół Elbląga. Często mieszkańcy (do momentu kontaktu z rośliną) nie wiedzą, jak bardzo jest ona niebezpieczna.

- To taka zemsta Stalina – tłumaczą z lekkim przymrużeniem oka urzędnicy.

Wykorzystano fragmenty: onet.pl, crazynauka.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ sad
ponad rok temu ocena: 0%  3
Wiadomo Olsztyn to już wieś to tam pełno tego będzie.
~ Barszcz
ponad rok temu ocena: 0%  2
Te dziadostwo rośnie kolo mojej działki,oczywiście wykopałem to z korzeniami.Mam pytanie czy jeśli gdzieś się rozsiał zniszczy to Roundup?
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 0%  1
Nie. Roundap nie podziala
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.