› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Atak oszustów internetowych. Duże straty finansowe elblążan

› policja ponad rok temu    17.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Atak oszustów internetowych. Duże straty finansowe elblążan

Policjanci z Elbląga odnotowali trzy doniesienia dotyczące wyłudzenia pieniędzy. Chodzi o popularną od pewnego czasu metodę „na blika". Przestępcy włamują się na konta społecznościowe i podszywając się pod właścicieli kont proszą o szybką pożyczkę.

Atak oszustów internetowych miał miejsce na początku bieżącego tygodnia w Elblągu. Były to trzy zdarzenia bardzo podobne do siebie, które zaistniały dzień po dniu. W poniedziałek (14 października) kobieta zgłosiła, że na konto popularnego portalu społecznościowego włamał się  nieznany sprawca. Następnie za pośrednictwem komunikatora internetowego wysłał do jej znajomych prośbę o dokonanie wpłaty kilkuset złotych, pod pretekstem zakupu kosmetyków. Znajomi odpowiedzieli na apel. Starty 700 złotych.

Kolejne, dwa przypadki miały miejsce we wtorek. Mieszkaniec Elbląga dostał wiadomość również poprzez komunikator internetowy. „Szwagier" pisał, że pilnie potrzebuje pieniędzy, bo musi zrealizować zamówienie za pomocą jego bankowego kodu blik. Numer został wysłany do oszusta. 300 zł zostało wypłacone w bankomacie na południu Polski. Tego samego dnia inny elblążanin dostał wiadomość od kogoś, kto podszywał się pod jego znajomego. Również poprosił o kod blik na realizację transakcji. Dostał numer i wypłacił 1000 zł.

Metoda „na blika" staje się coraz popularniejsza. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajesz wiadomość od znajomego: "Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę". Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy. Oszuści są bardzo sprytni, idealnie naśladują sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. "Znajomy" prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu blik. Wszystko zaplanowane tak, aby pożyczki nigdy nie odzyskać.

Co zrobić, żeby nie dać się oszukać?

Sposób jest bardzo prosty, jeśli znajomy prosi o pieniądze za popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł oraz o wylogowywaniu się z konta w miejscach publicznych.

Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Real
ponad rok temu ocena: 40%  3
Ludzie są jednak nienormalni. Współczuję poziomu głupoty.
~ Anty lewak
ponad rok temu ocena: 57%  2
Mądry człowiek z mniejszą prędkością otworzy na Internecie coś mądrego, co go wzniesie, a głupi, z większą prędkością, otworzy coś głupiego, co go zdegraduje. Podobnie mądry, poprzez choćby stary i tani telefon, powie coś mądrego, dobrego, a głupi, nawet przez najnowszy i najdroższy model, nie przekaże nic innemu ponad to kim jest. Coraz większa praca nad technologią, a nad samym sobą prawie żadna. Coraz większe prędkości do przesyłania coraz bardziej zdegradowanych treści. System 8 najbogatszych ludzi świata, posiadających więcej (osiem ludzi) niż biedniejsza połowa ludzkości, czyli zsumowanego majątku 3.500.000.000 ludzi razem wziętych, krok po kroku formatuje swe matrixowe bateryjki. Widać to na każdym kroku: wszędzie po ulicy chodzą dumni właściciele - "smart"fony ze swymi coraz durniejszymi psami - ludźmi. Chociaż faktyczne psy, jak się mijają, to wykazują szczere zainteresowanie, sobą nawzajem, zaś te od "smart"fonów to żadnego w ogóle, nie odpuszczają swej uwagi od właściciela, tak mocno są już uwarunkowane... Hau, hau.
~ test
ponad rok temu ocena: 0%  1
Wyluzuj koleś, bo zawału dostaniesz.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.