› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Akwarystyka morska dla początkujących – co warto wiedzieć?

› bieżące miesiąc temu    24.11.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Akwarystyka morska dla początkujących – co warto wiedzieć?

Akwarium morskie jest piękną ozdobą. Kontrast pomiędzy błękitną wodą a niesamowitymi barwami rafowych zwierząt i roślin wprawia każdego w zachwyt, a akwarystyka morska jest z pewnością jedną z ciekawszych niszy w akwarystyce. Założenie akwarium morskiego nieco różni się od zakładania innych akwariów, a jak w każdym wypadku, warto odpowiednio się do tego przedsięwzięcia przygotować, by uzyskać pożądane efekty. Co warto wiedzieć?

Czym charakteryzuje się akwarium morskie?

Zasadniczą różnicą pomiędzy zbiornikiem morskim, a innymi rodzajami akwariów jest oczywiście fakt, że w akwarium morskim powinna znaleźć się słona woda. Wodę morską do naszego zbiornika możemy zakupić bądź przygotować samodzielnie w domu (wymaga to jednak poczynienia dodatkowych inwestycji, na przykład w formie zakupu filtra odwróconej osmozy).

Przy akwarium morskim warto mieć na uwadze fakt, że to wyjątkowo delikatny ekosystem, który reaguje na najmniejsze zmiany w parametrach wody czy naświetlenia. Tutaj liczy się precyzja, zwłaszcza, jeśli planujemy założyć własną rafę koralową (koralowce to zwierzęta wyjątkowe i delikatne, wymagają wiedzy oraz odpowiednich preparatów suplementacyjnych, by zachowały dobrą kondycję oraz intensywne barwy).

Zestaw akwariowy z szafką i oświetleniem LED EHEIM Incpiria Marine 530. Źródło: akwarystyczny24.pl

O czym warto również pamiętać, to fakt, że zwierzęta morskie są droższe, a ich kupno jest nieco bardziej skomplikowane – głównie ze względy na to, że nie hoduje się ich w Polsce, a częściej sprowadzane są zza granicy. Pamiętajmy, że zwierzęta możemy umieścić w naszym akwarium dopiero po dwóch tygodniach od jego uruchomienia, gdyż zbiornik potrzebuje czasu, by dojrzeć.

Jakie akcesoria będą nam potrzebne do akwarium morskiego?

Oprócz wszystkich standardowych akcesoriów akwarystycznych, takich jak oświetlenie, pokrywa do akwarium, filtr oraz grzałka, potrzebny będzie nam odpieniacz. Urządzenie to odpowiada za usuwanie piany, która naturalnie wytwarza się w akwarium morskim. Woda morska do naszego akwarium musi być dokładnie oczyszczona, stąd wykorzystuje się do jej wytworzenia filtra RO. Taka woda, po dodaniu soli, nada się do zalania akwarium, jednak dobrą praktyką jest dodanie do niej odpowiednich suplementów, jeśli testy wykażą ich niedobór.

Drugim akcesorium jest żywa skała. Taką skałę zakupimy w dobrym sklepie akwarystycznym. Odpowiada ona za naturalną filtrację wody w akwarium morskim, gdyż żyją na niej pożyteczne mikroorganizmy, które pomagają filtrować wodę morską. Żywa skała może również stanowić element diety zwierząt akwarystycznych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.