› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Akwarium morskie – rafa koralowa w Twoim domu

› bieżące ponad rok temu    2.02.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Akwarium morskie – rafa koralowa w Twoim domu

Poszukując egzotycznych kolorów i kształtów raf koralowych, do niedawna musieliśmy odbyć kosztowną podróż w ciepłe kraje na wyprawę nurkową. Na szczęście dziś jest o wiele więcej możliwości. Wszystko za sprawą akwarystyki morskiej, która umożliwia posiadanie własnej rafy nawet w niewielkim mieszkaniu.

Co prawda nie jest to nowe hobby, ale jeszcze jakiś czas temu koszty założenia i utrzymywania domowej rafy były barierą nie do przejścia dla większości z nas. Na akwarium morskie w domu mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi, gdyż była to inwestycja bardzo droga i wymagająca wielu nakładów. Już sam zakup zbiornika i wyposażenia technicznego oraz wszystkich potrzebnych preparatów stanowił ogromny koszt, a do tego dochodziło jeszcze późniejsze utrzymanie tego ekskluzywnego hobby.

Teraz mniej zamożni akwaryści mogą nareszcie odetchnąć z ulgą, bowiem te czasy należą już do historii. Oczywiście, akwarystyka morska nadal pozostaje dość drogim hobby, ale dzięki temu, że producenci sprzętu i dystrybutorzy wciąż poszerzają swoją ofertę, próg wejścia w to hobby stale się obniża. Nie bez znaczenia jest także szybki dostęp do potrzebnych informacji.

Wielkim ułatwieniem jest pomoc, jaką można uzyskać od ekspertów. Każdy renomowany sklep akwarystyczny – jak na przykład Trzmiel, który w Internecie można znaleźć pod adresem www.trzmiel.com.pl - nie tylko zatrudnia osoby dobrze znające się na specyfice akwarystyki słonowodnej, ale także posiada w swojej ofercie gotowe zestawy ułatwiające uruchomienie akwarium morskiego.

Zestawy do akwarystyki morskiej

Są to najczęściej zbiorniki w formie kostki, które nie wymagają skomplikowanego i drogiego sprzętu. Do założenia i prowadzenia takiej mini rafy wystarczy tylko dobre oświetlenie, filtr i grzałka akwarystyczna. Jedynym urządzeniem, na którym naprawdę nie warto oszczędzać jest specjalistyczna lampa, emitująca światło o barwie umożliwiającej prawidłowy wzrost koralowców. Nie tylko podkreśli ona barwy zwierząt morskich, ale też dostarczy substancji odżywczych zooksantellom - glonom - żyjącym w symbiotycznym związku z koralowcami.

Dobrą informacją jest tutaj fakt, że dostępne na rynku gotowe zestawy zwykle wyposażone są w odpowiednie oświetlenie, umożliwiające hodowlę mniej wymagających koralowców. Sklep akwarystyczny Trzmiel oferuje szeroki wybór tego typu zestawów: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska/akwaria-i-zestawy/zestawy-akwariowe. Mają one różne wielkości i zakresy cenowe, więc każdy, komu marzy się domowa rafa znajdzie tu coś dla siebie. Można je także bez trudu rozbudować o kolejne elementy ułatwiające obsługę akwarium rafowego.

Obsada do nanoakwarium morskiego

Najmniejsze zestawy nadają się idealnie dla kogoś, kto zawsze marzył o własnej rafie, ale do tej pory nie miał w domu wystarczająco dużo przestrzeni. Warto mieć tylko świadomość, że ograniczona wielkość tych zbiorników umożliwia hodowlę tylko niektórych gatunków koralowców i innych niewielkich zwierząt. Nie jest to jednak duży problem, bowiem nawet te zwierzęta zachwycają!

Jeśli chodzi o ryby, które mogą mieszkać w małych akwariach morskich, to popularne są błazenki, znane również jako „Nemo”, na cześć postaci z popularnej bajki. Żyją one w parach blisko ukwiałów, które zamieszkują. W związku z tym rodzina tych ryb nie wymaga wielkiego zbiornika. Oprócz tego, w akwariach „kostkach” można hodować rozmaite bezkręgowce, na przykład ślimaki, jeżowce, niewielkie kraby, małże, rurówki albo krewetki. Dla początkującego akwarysty morskiego jest to wystarczająco bogaty wybór!

Czego potrzebujemy na start akwarium morskiego?

Kolejną korzyścią jest to, że prowadzenie akwarium morskiego opartego o zestaw nie jest trudne. Najistotniejszą rzeczą (oprócz karmienia mieszkańców akwarium) jest dbanie o utrzymywanie stałego poziomu wody. Podczas parowania zmniejsza się jej ilość, a wtedy zwiększa się stężenie rozpuszczonych w niej soli i pierwiastków. Mieszkańcy raf źle reagują na zmiany parametrów wody. Dlatego dbamy o ich odpowiedni poziom w zbiorniku. Akwaryści z większym budżetem mogą stosować urządzenia zwane „automatycznymi dolewkami”, które same kontrolują poziom wody i automatycznie ją uzupełniają.

Automatyczna dolewka nie jest jednak niezbędna, bowiem można również z powodzeniem dolewać wodę ręcznie. Wystarczy regularnie uzupełniać braki wodą przepuszczoną przez filtr odwróconej osmozy (RODI). Jeśli chodzi o wodę morską, akwarysta nie musi już sporządzać solanki na własną rękę, jak to bywało dawniej. Wymagało to nie tylko dostępu do wody pochodzącej z filtra odwróconej osmozy, ale również umiejętności rozpuszczania w niej specjalistycznych soli. Dziś, każdy dobry sklep akwarystyczny sprzedaje gotowe kanistry z wodą morską, więc wystarczy udać się do sklepu i kupić odpowiednią ilość na zapas.

Akwarystyka morska to wspaniała i wdzięczna aktywność, która nie tylko dostarcza wielu wrażeń estetycznych, ale także daje możliwość relaksu, ciągłego rozwoju i stałego zdobywania wiedzy. Dzięki szerokiej ofercie produktów do założenia i prowadzenia tego typu zbiornika, dostępnej tu: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-morska/, każdy akwarysta może „uszyć” akwarium na miarę swoich możliwości finansowych i lokalowych. Gotowe zestawy do akwarystyki morskiej to także świetny pomysł dla każdego, kto nie jest pewien, czy prowadzenie słonowodnego zbiornika to hobby, któremu podoła. Zestawy takie sprawdzają się idealnie, gdy szukamy sposobu jak nauczyć się prowadzić własną rafę, a ich relatywnie niskie ceny sprawiają, że tak zwany „próg wejścia” staje się osiągalny nawet dla osoby o przeciętnych miesięcznych dochodach. To idealna platforma startowa dla tych, którzy być może kiedyś wystrzelą do stratosfery akwarystyki morskiej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.