› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

komentowane

oceniane

Akt oskarżenia w sprawie śmierci pilota, który zginął pod Pasłękiem

› bieżące miesiąc temu    28.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Akt oskarżenia w sprawie śmierci pilota, który zginął pod Pasłękiem

Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku skierował do sądu akt oskarżenia przeciw trzem byłym pracownikom Wojskowych Zakładów Lotniczych 2 w Bydgoszczy, odpowiedzialnym za opracowanie i wdrożenie do produkcji części zamiennej fotela katapultowego. 

Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadził śledztwo w sprawie katastrofy samolotu MIG-29, w wyniku której śmierć poniósł pilot z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Do zdarzenia doszło w nocy z 5 na 6 lipca 2018 roku pod Pasłękiem.

Jak ustalono, podczas lotu samolotem MIG-29 pilot się katapultował. W wyniku zamontowania pierścienia ścinanego o nieprawidłowych parametrach nie doszło do oddzielenia się pilota od fotela katapultowego, a następnie otwarcie się spadochronu. W wyniku upadku o ziemię pilot poniósł śmierć na miejscu

- wyjaśnia Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku


Aktem oskarżenia objęte zostały trzy osoby, byli pracownicy WZL 2 w Bydgoszczy Grzegorz K. Jerzy D. i Zbigniew S., którzy byli odpowiedzialni za opracowanie i wdrożenie do produkcji części zamiennej fotela katapultowego – pierścienia ścinanego, którego parametry znacznie odbiegały od oryginalnych. Wadliwe pierścienie zostały zamontowane w fotelach katapultowych w samolotach lotnictwa taktycznego eksploatowanych w Siłach Powietrznych RP.

Oskarżonym zarzucono popełnienie dwóch przestępstw:
    • narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i w konsekwencji nieumyślnego spowodowania śmierci kpt. Krzysztofa Sobańskiego,
    • narażenia innych pilotów Sił Powietrznych RP na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Za zarzucone oskarżonym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat

- wylicza prokurator Wawryniuk. 

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

Decyzją o umorzeniu wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego został zakończony wątek dotyczący samej katastrofy.

W toku postępowania ustalono bowiem, że do tego zdarzenia doszło w wyniku niemożliwej do przewidzenia awarii technicznej w skutek niezadziałania automatyki odpowiedzialnej za zamknięcie dopływu paliwa do kolektorów dopalacza silnika lewego. Spowodowało to wyłączenie dopalacza, lecz nie dalszej dystrybucji paliwa, które wydobywało się w sposób gwałtowny z dyszy lewego silnika

- tłumaczy pani prokurator. 

Jak podkreśla, wykluczono, aby awaria była spowodowana nieprawidłową obsługą techniczną samolotu. Decyzja ta jest nieprawomocna.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.