› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Bi-plast

komentowane

oceniane

A może tak pociągiem w Bieszczady? PKP uruchomiły nowe połączenie kolejowe

› bieżące 8 miesięcy temu    5.05.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Bieszczadzkie połoniny,Bieszczadzkie połoniny, fot. domena publiczna

Na dworze jest coraz cieplej. Poza tym zbliżają się wakacje. To wszystko sprzyja wyjazdom, a także ich planowaniu. Jednym z pięknych regionów Polski, który z pewnością warto odwiedzić są Bieszczady. PKP nie tak dawno (11 marca) uruchomiły połączenie kolejowe do Zagórza − miejscowości, która jest często nazywana bramą Bieszczadów. Trasa zaczyna się w Trójmieście (Gdyni lub Gdańsku), skąd dojedziemy bezpośrednim połączeniem aż do Jasła. Pociągi (szynobusy) SKPL Cargo z Jasła do Zagórza będą kursować codziennie do 1 września.

Położenie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych z Sanoka do Ustrzyk Dolnych oraz z Przemyśla do Krosna, czyni miejscowość Zagórz znakomitą bazą wypadową. Miasto jest jednym z najlepszych (obok Sanoka, Leska i Ustrzyk Górnych) miejsc, z których turyści mogą rozpocząć wyprawę w Bieszczady. Przy dworcu PKS zatrzymują się prywatne busy, które mogą w sezonie dowieźć w głąb Bieszczadów, przeważnie dużą obwodnicą bieszczadzką w kierunku Wetliny. Na wzgórzu Mariemont (15 min drogi od dworca) nad Osławą warto zobaczyć monumentalne ruiny klasztoru-warowni Karmelitów bosych z XVIII wieku. 

PKP w ten sposób opisuje to miejsce:

Zagórz to niepowtarzalne i pełne kontrastów miasteczko, stanowiące bramę do eksploracji Bieszczad, teraz możesz je zwiedzać dzięki stale rozwijanej sieci połączeń PKP Intercity.

 

Nowo otwarte połączenie Jasło - Zagórz pozwoli Ci poznać ducha sennego galicyjskiego miasteczka, gdzie dominują wąskie uliczki, stare wille i domy oraz wyjątkowy klimat doliny Osławy.

 

Nieopodal brzegów rzeki znajdziemy ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych i wspaniały taras widokowy na wysokości 22 metrów. Są to pozostałości budowli, będącej przykładem rzadko spotykanych klasztorów warownych w naszym kraju.

 

Dla rowerzystów polecamy Szlak Ikon i Dolinę Osławy oraz najpiękniejsze w Bieszczadach cerkwie łemkowskie.

 

Zagórz to, oprócz wspaniałych widoków, idealne miejsce wypadowe w Bieszczady, dzięki dobrej lokalizacji, umożliwi każdemu zwiedzenie całego regionu.

Elblążaninie, do Zagórza dotrzesz pociągami TLK Małopolska oraz TLK Karpaty. Trzeba najpierw dojechać do Trójmiasta, gdzie oba pociągi zaczynają drogę, po czym ją kontynuują, zatrzymując się m. in: w Warszawie i Krakowie. Podróż będzie składała się z dwóch odcinków. Pociąg dojedzie do Jasła i dopiero tam trzeba będzie się przesiąść do pociągu kursującego na odcinku Jasło − Zagórz. Analogicznie będzie wyglądać podróż powrotna. Przy przesiadce, nie musisz zmieniać peronu, wszystkie pociągi będą przyjeżdżać/odjeżdżać z peronu nr 2, konieczna będzie jedynie zmiana toru na przeciwległy.

Na trasie Gdynia – Jasło / Jasło – Zagórz kursować będą dwie pary pociągów dziennie – od poniedziałku do niedzieli. Rozkład jazdy prezentuje się następująco:

 • Odjazd z Gdyni 18.37– przyjazd do Jasła 7.09 – odjazd z Jasła o godz.7.20 – przyjazd do Zagórza 8.55 (14 h 18 min)
 • Odjazd z Zagórza 9.51 – przyjazd do Jasła o 11.25 – odjazd z Jasła 11.35 – przyjazd do Gdyni 23.33 (13 h 42 min)
 • Odjazd z Gdyni 7.00 – przyjazd do Jasła 18.47 – odjazd z Jasła 19.00 – przyjazd do Zagórza 20.39 (13 h 39 min)
 • Odjazd z Zagórza 19.43 – przyjazd do Jasła 21.27 – odjazd z Jasła o godz. 21.42 – przyjazd do Gdyni 11.27 (15 h 44 min)

Bilet na linii Gdynia – Zagórz kosztuje 81 zł za miejsce w II klasie oraz 117 zł za miejsce w I klasie. Bilet na linii Zagórz – Gdynia Główna kosztuje 92 zł za miejsce w II klasie. 

  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 3
   ZADOWOLONY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 3
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Komentarze (3)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ PKPChujaNIE
  8 miesięcy temu 3
  14h??? Europa.....
  ~ PTTK
  8 miesięcy temu ocena: 100%  2
  Jadąc w Bieszczady czasu się nie liczy. Jedziesz tam biznesowo? Można poczytać książkę, porozmawiać z przyjaciółmi, rodziną.
  ~ madziar
  8 miesięcy temu ocena: 100%  1
  Gdzie te czasy, kiedy z plecakiem jechało się razem przez całą Polskę w Bieszczady mając w kieszeni 300 zł. W pociągach tłok, duszno, ale nikt nie zwracał na to większej uwagi, bo byli wspaniali ludzie wokół. I Bieszczady. Te zachody słońca przy ognisku z gitarą, czerpanie radości z chwili, rozmowy do białego rana. No i oczywiście przyroda nieskażona cywilizacją. Nikt nie robił problemu z braku samochodu, mimo, że do najbliższego sklepu było pewnie z 10 km. To były czasy
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.