› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

90. urodziny Bohaterki Powstania Warszawskiego

› bieżące 3 miesiące temu    5.09.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
90. urodziny Bohaterki Powstania Warszawskiego fot. Nadesłane

26 sierpnia br. w elbląskiej restauracji Amore Mio 90 rocznicę swoich urodzin świętowała Pani Ludwika Mendelska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, członek Warmińsko-Mazurskiego Okręgu SZŻAK.

Kartki z życzeniami oraz prezenty dla jubilatki napłynęły z całej Polski. Dzieci oraz wychowawcy z Przedszkola im. błogosławionej Franciszki Siedliskiej zaśpiewały także specjalnie przygotowane z tej okazji piosenki.

Z życzeniami i biało-czerwonym bukietem kwiatów do naszej Bohaterki przyjechał Andrzej Śliwka - Wiceminister Aktywów Państwowych oraz Piotr Opaczewski - Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski. Andrzej Jaworski, prezes PZU Zdrowie wspólnie z Ministrem Śliwką przekazali wspaniałą informację, o tym, że od tej chwili PZU obejmuję panią Ludwikę specjalnym pakietem opiekuńczym. To ogromne wsparcie dla naszej Bohaterki.

Pani Ludwika nie kryła wzruszenia:

Nie spodziewałam się takiej uroczystości, tylu gości, a najbardziej tego, że takiego starszego człowieka jak ja tylu ludzi słucha. Dzieci przepięknie zaśpiewały 100 lat. Dziękuję za wszystko, za zrobienie tak wspaniałych 90- tych urodzin. Za pomoc i wsparcie na które mogę liczyć. Kiedy widzę w telewizji zgliszcza na Ukrainie przypomina mi się zniszczona Warszawa. Los tych ludzi nie jest mi obcy. Przeżyłam to i bardzo dziękuję Wam za opiekę - mówiła nasza jubilatka.

W czasie Powstania Pani Ludwika nie ukrywała się w piwnicach, chciała się na coś przydać i pomóc. Gotowała, chodziła dla powstańców po wodę. Pomagała ojcu, który służył w szeregach Armii Krajowej i opatrywała rannych. Wykazała się ogromną odwagą i siłą. Na kamienicę, gdzie ukrywała się cała rodzina spadła bomba. W ostatnim dniu powstania od kuli snajpera zginął także ojciec. Skonał na rękach dwunastoletniej wówczas córki, która sama próbowała kopać dół, by go pochować.

Dzięki żołnierzom 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej Pani Ludwika każdego roku rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego spędza w Warszawie.

W 2020 r. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył panią Ludwikę Złotym Krzyżem Zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, a podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Uroczystość 90. urodzin została zorganizowana przez Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Warmińsko-Mazurski Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty, wchodzącego w skład 4 . Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Już niedługo wspólnie z ministrem Andrzejem Śliwką, Fundacją PKO BP oraz Stowarzyszeniem im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, będziemy mieć jeszcze jedną niespodziankę !

ppor. Anna Szczepańska
Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów
4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.