Artykuły
Służył w wojskowej bezpiece? Elbląski generał oddał się do dyspozycji szefa MON
Jak spekulują ogólnopolskie media, służba w Wojskowej Służbie Wewnętrznej była przyczyną oddania się przez gen. Marka Sokołowskiego, dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej do dyspozycji ministra Macierewicza.
Marka Sokołowskiego do rangi generała awansował prezydent Andrzej Duda. Według ustaleń jednego z dzienników nie wiedział on o przeszłości Sokołowskiego. Informacja o służbie generała w WSW miała zostać przed głową państwa zatajona przez szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza. Według ustaleń dziennikarzy... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › | ~Grażyna Wosińska |
W Elblągu „Kadyny – wioska sztuki”
24 października będzie okazja, aby zobaczyć ceramikę, malarstwo i batik inspirowane dawnymi wzorami kafli i majoliki kadyńskiej. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar” zapraszają na wernisaż poplenerowej wystawy, która stanowi podsumowanie jedenastego pleneru plastycznego „Kadyny – wioska sztuki”.
Nawiązywanie do tradycji i poszukiwania śladów kultury było nieodłączną częścią tegorocznego pleneru, czego dowodem są eksponowane na wystawie kafle i naczynia użytkowe... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Warsztaty „Kulinarnie Mocni” w Elblągu
24 października w siedzibie Banków Żywności w Elblągu, odbędzie się warsztat kulinarny pod hasłem „Kulinarnie Mocni”. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję nauczyć się, jak przygotować smaczne i proste posiłki, wykorzystując do tego produkty sezonowe, przetwory oraz aromatyczne przyprawy. Warsztat poprowadzi edukator Banku Żywności z Elbląga.
W ramach warsztatów „Kulinarnie Mocni” osoby objęte programem POPŻ w Elblągu, pod okiem edukatora Banku Żywności – Barbary Bukowskiej, poznają pomysły na smaczne... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Elbląg: Kicia Kocia idzie do biblioteki
Filia nr 5 Biblioteki Elbląskiej na osiedlu Zawada zaprasza w czwartek 19 października o godz.17.00 dzieci w wieku 4-6 lat wraz z rodzicami/opiekunami na spotkanie z cyklu „Bajkowa wyspa” zainspirowane książką Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia w bibliotece”. Wstęp wolny.
Bohaterka książki „Kicia Kocia” zna już wszystkie książki, które ma w domu. Wybiera się więc z mamą do biblioteki. Dostaje swoją własną kartę biblioteczną i wypożycza pierwszą książkę, trafia też na spotkanie z autorką bajek. Co... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Uwaga elblążanki, z aptek wycofano lek dla kobiet
Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował na swojej stronie internetowej informację o wycofaniu ze sprzedaży kremu dopochwowego - Oekolp (Estriolum).
Decyzja, która dotyczy blisko czterdziestu serii specyfiku, została podjęta w związku z otrzymanym wynikiem poza specyfikacją w trakcie badań stabilności w zakresie zawartości estriolu.
Podmiotem odpowiedzialnym za lek jest niemiecka firma Dr. Kade Pharmazeutishe Fabrik GmbH.
Oekolp - wycofane serie:
numer serii K011317, data ważności 12.2017
numer serii K011218, data ważności... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Elbląg. Uczniowi poparzonemu kwasem grozi przeszczep skóry
W Szkole Podstawowej nr 19, przy ul. Uroczej wydarzył się wypadek. Uczeń poparzył się kwasem. Jego życiu nic nie zagraża, ale lekarze nie wykluczają przeszczepu skóry. Szybko wezwano karetkę, straż pożarną i policję.
Uczeń Szkoły Podstawowej nr 19 uległ wypadkowi. Zaczęło się od tego, że nauczyciel zlecił chłopcu przeniesienie nieoznakowanej paczki. Ten wypuścił z rąk niesiony przedmiot. Wtedy okazało się, że środku był kwas. Uczeń został poparzony. Szybko zawiadomiono nauczycieli. Wezwano karetkę i straż pożarną. W szkole... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › rozwój i edukacja | ~Grażyna Wosińska |
Pogranicznik zatrzymał pijanego kierowcę
Funkcjonariusz Straży Granicznej z Krynicy Morskiej ujął po krótkim pościgu nietrzeźwego kierowcę, który chwilę wcześniej swoim seatem uderzył w prywatne auto strażnika granicznego. Do zdarzenia doszło 18 października w powiecie nowodworskim, kiedy funkcjonariusz jechał na służbę.
Na trasie z Nowego Dworu do Stegny o prywatny samochód funkcjonariusza Straży Granicznej zahaczył lusterkiem seat kierowany przez mieszkańca powiatu nowodworskiego. Mężczyzna nie zatrzymał się, dlatego strażnik graniczny ruszył za nim i po kilku... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Zatrzymali gangstera na przejściu w Gronowie
Na drogowym przejściu granicznym w Gronowie funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali bezpaństwowca mieszkającego na Łotwie poszukiwanego za udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Do odprawy granicznej na kierunku wjazdowym do Polski stawił się 55-letni mężczyzna. Kontroler w trakcie sprawdzania dokumentów tożsamości potwierdził w dostępnych bazach danych, że bezpaństwowiec jest poszukiwany przez Prokuraturę Krajową w Białymstoku. Okazało się, że ściga go polski wymiar sprawiedliwości za przestępstwa skarbowe oraz udział w... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Rudnicki interpeluje: „Konstytucja w każdej szkole”
W związku z tym, że dzisiejsza (19 października) sesja Rady Miejskiej w Elblągu będzie miała uroczysty charakter (wynika to z planowanej obecności na niej ministra i przewodniczącej sejmowej komisji – pisaliśmy o tym wczoraj) interpelacje i wnioski radnych będą najprawdopodobniej prezentowane jedynie w formie pisemnej, a nie jak zazwyczaj ma to miejsce – w formie ustnej. Interpelację i wniosek kierowany do prezydenta miasta złoży Wojciech Rudnicki, wiceprzewodniczący rady miejskiej. Dotyczy ona rozpoczęcia w naszym mieście akcji... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Marcin Mongiałło |
Emigracja nie słabnie. W dalszym ciągu elblążanie wyjeżdżają, podejmując pracę za granicą
W ubiegłym roku z Polski wyemigrowało prawie 120 tys. osób. Na koniec 2016 r. poza granicami przebywało 2,5 mln Polaków - podał GUS.
Z informacji GUS o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski wynika, że w latach 2004 - 2016 poza granicami Polski przebywało czasowo około 2,5 mln mieszkańców naszego kraju, tj. o 118 tys. (4,7 proc.) więcej niż w 2015 roku.
W Europie w 2016 r. przebywało około 2,2 mln osób, przy czym zdecydowana większość - około 2,1 mln - w krajach członkowskich UE. Liczba ta zwiększyła się... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się do dyspozycji szefa MON
Generał dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia - poinformował resort obrony.
Gen. Sokołowski dowódcą 16. Dywizji Zmechanizowanej został na początku maja 2016 roku, zajmując miejsce gen. Leszka Surawskiego. W przeszłości był zastępcą dowódcy tej dywizji oraz dowodził 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej. Ma za sobą służbę w Iraku i Afganistanie. W 2013 roku dowodził... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Holenderski dyskont otworzył swój pierwszy sklep w Polsce. Kiedy w Elblągu?
Potwierdziły się nasze informacje, że holenderski dyskont niespożywczy Action wchodzi do Polski. Właśnie został otwarty pierwszy sklep w Galerii Park Leszno. Potem przyjedzie czas na kolejne placówki, może nawet w Elblągu.
Właściciele zagranicznych sieci handlowych prowadzących dyskonty niespożywcze są zainteresowane naszym rynkiem, więc może i w przyszłości Elblągiem. U nas będą miały konkurencję, już działa Pepco, przy ulicy Teatralnej.
Pisaliśmy o polskich planach niemieckiego Tediego, potem o dyskoncie Action, że planuje... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › biznes | ~Redakcja elblag.net |
Elbląg. Nie dajmy się cyberprzemocy
Policjanci z prewencji kryminalnej prowadzą w szkołach spotkania z dziećmi i młodzieżą. W październiku odwiedzili 4 szkoły podstawowe i gimnazja, w których wzięło udział ponad 100 uczniów. Edukacja i profilaktyka realizowana jest przez policjantów wielotorowo. Mówiono o cyberprzemocy, a także o odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne. W spotkaniach uczestniczyli także rodzice.
Policjanci byli, między innymi w Szkole podstawowej Nr 1 oraz Zespole Szkół Pijarskich. Tam przeprowadzili zajęcia dla klas II i III a... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › policja | ~Redakcja elblag.net |
"Pasłęk w kilka minut" - znamy laureatów konkursu filmowego (+ zdjęcia)
W Pasłęckim Ośrodku Kultury odbył się uroczysty pokaz filmów przygotowanych z okazji jubileuszu 720-lecia miasta, w ramach konkursu filmowego „Pasłęk w kilka minut”.
Pomysłodawcą oraz organizatorem konkursu był burmistrz Wiesław Śniecikowski.
Konkurs został ogłoszony 19 grudnia ub.r. Zgodnie z zapisami regulaminu uczestnicy konkursu zobowiązani byli do udziału w warsztatach tematycznych, które odbyły się w marcu i maju 2017 roku. W warsztatach które poprowadziła Mira Stankiewicz, dziennikarka Radia Olsztyn wzięło... więcej ›
| ponad rok temu 19.10.2017 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
Elbląskie Targi Pracy. "To jest w końcu ta praca, czy jej nie ma?" (+ zdjęcia)
Wczoraj, 17 października, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w hali widowiskowo-sportowej w Elblagu przy ul. Grunwaldzkiej odbyła się XXII edycja Elbląskich Targów Pracy. Elblążanom zaproponowano 972 ofert pracy, zarówno z kraju jaki i zagranicy.
Tym razem współorganizatorem targów, oprócz Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu i OHP, był również Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.
Jakie jest zainteresowanie Waszą ofertą? To jest w końcu ta praca, czy jej nie ma? – zapytaliśmy jednego z... więcej ›
| ponad rok temu 18.10.2017 | › biznes | ~Marcin Mongiałło |
Cztery elbląskie firmy nagrodzone
Zakończył się konkurs "Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej" w sumie 90 start-upów otrzyma 69 455 980,41 mln zł na rozwój swoich produktów. Wybrane do wsparcia PARP przedsięwzięcia biznesowe rozwijane były wcześniej w ramach programów inkubacji prowadzonych przez trzy Platformy startowe. Jedną z 3 Platform była Hub of Talents, w której znalazło się 70 Inkubowanych spółek. 10 projektów startupowych rozwijanych było przy wsparciu Elbląskiego Parku Technologicznego.
Wśród... więcej ›
| ponad rok temu 18.10.2017 | › biznes | ~Informacja prasowa |
Enemef. Podwójna noc grozy i horrorów. Mamy dla Czytelników trzy zaproszenia
ENEMEF: Noc Grozy i Horrorów, czyli legendarne coroczne święto horrorożerców tym razem odbędzie się w podwójnej wersji! Mamy dla naszych Czytelników trzy pojedyncze zaproszenia.
W tym roku miłośnicy mocnych wrażeń będą mieli do wyboru dwa mroczne maratony horrorów - jeden odbędzie się w ostatni piątek, a drugi w ostatnią sobotę października. Wypełnią je najbardziej przerażające filmy grozy ostatnich miesięcy, w tym premiery i przedpremiery! Wyobraź sobie, że najgorszy koszmar staje się rzeczywistością,... więcej ›
| ponad rok temu 18.10.2017 | › zapowiedzi | ~Redakcja elblag.net |
Oświadczenie elbląskiego sądu w sprawie odwołania prezesa przez Ziobrę
Poniżej publikujemy oświadczenie sądu w sprawie odwołania prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu Marka Omelana. Zostało podpisane przez sędziego Tomasza Koronowskiego, rzecznika prasowego SO.
Dzisiaj około godziny 11 wpłynęło do Sądu Okręgowego w Elblągu pismo Ministra Sprawiedliwości z dnia 17.10.2017r. o odwołaniu sędziego Marka Omelana z funkcji prezesa tutejszego Sądu na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12.07.2017r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2017r. poz. 1452).
Odnosząc się do doniesień... więcej ›
| ponad rok temu 18.10.2017 | › sąd | ~Informacja prasowa |
Przekop Mierzei Wiślanej. Która lokalizacja została wybrana?
Rozpoczęcie prac budowlanych przy przekopie przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na listopad przyszłego roku. Waży się miejsce lokalizacji kanału żeglugowego. Co prawda, jak na początku września zauważył wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski – "wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat", nie jest to jednak jeszcze oficjalnie potwierdzone. Najczęściej mówi się o obszarze zlokalizowanym pomiędzy Przebrnem a Skowronkami. Gdzie zatem powstanie inwestycja? Na... więcej ›
| ponad rok temu 18.10.2017 | › bieżące | ~Marcin Mongiałło |
Elbląg. Nagabywał dzieci przed szkołą. Sąd orzekł tymczasowy areszt
Dziś (17.10) elbląski sąd zastosował tymczasowy areszt wobec Filipa O. Pisaliśmy, że nagabywał i zaczepiał dzieci przed szkołami.
O Filipie O., lat 23 dali znać policji rodzice. Byli oni zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny wobec ich dzieci. Policjanci ustalili kim jest mężczyzna. Wiadomo, że leczył się psychiatrycznie.
Elbląski sąd zadecydował o dalszym losie mężczyzny.
W wydanym dzisiaj postanowieniem w sprawie VIII Kp 466/17 zastosowano wobec Filipa O. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania z umieszczeniem do... więcej ›
| ponad rok temu 18.10.2017 | › sąd | ~Grażyna Wosińska |








