Artykuły
Daj znać. Tu śmieci wywożone są rzadko
Przepełnione kosze na śmieci. Zbyt rzadkie przyjazdy śmieciarek dwóch firm obsługujących miasto podzielone na „śmieciowe” sektory i mieszkańcy narzekający na brud i bałagan panujący przy pojemnikach na odpady. Tak wygląda obraz naszego miasta po wejściu w życie nowych przepisów „śmieciowych” - piszą nasi Czytelnicy.
- Kiedyś śmieciarka przyjeżdżała dwa razy w tygodniu. Nawet trzy. Teraz może z raz na tydzień. Fakt, pracownicy Cleanera posprzątają wokół śmietnika, ale co z tego. Przez kilka dni worki... więcej ›
| ponad rok temu 22.10.2013 | › bieżące | 5 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Droga na Suwalskiej będzie przebudowana
Przez dwa tygodnie Urząd Miejski przyjmował oferty od potencjalnych wykonawców w związku z ogłoszeniem przetargu na wykonanie remontu drogi przy ulicy Suwalskiej. Termin ten dobiegł końca 15 października. Trzy dni później Miasto dokonało sprawdzenia ofert i wyboru wykonawcy tej inwestycji. Zwycięzcą przetargu okazała się elbląska firma Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o.
Łącznie do przetargu stanęły cztery firmy ("Wikrol" Mirosław Januszaniec, PDiM, Eurovia Polska S.A. oraz Drozd Centrum Techniki mgr. inż.... więcej ›
| ponad rok temu 21.10.2013 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Marcin Walędzik |
Siłownia pod chmurką i park dla osób starszych już gotowe (foto)
Dokładnie tydzień temu zakończono przyjmowanie głosów na poszczególne propozycje mieszkańców w II edycji projektu pod nazwą Budżet Obywatelski. Nie oznacza to jednak, że wszystkie 12 inwestycji wybranych w pierwszej odsłonie BO zostało już wykonanych i oddanych do użytku elblążanom. W ostatnich dniach zakończyła się już budowa siłowni na powietrzu i parku rekreacyjnego dla osób starszych w zieleńcu przy Mickiewicza. Zobacz zdjęcia obrazujące to miejsce.
Seniorzy znajdą tutaj dla siebie biegacz, surfer, tai chi, walec,... więcej ›
| ponad rok temu 21.10.2013 | › bieżące | 5 | komentarzy | ~Marcin Walędzik |
Minister Sprawiedliwości rozpoczął budowę nowego gmachu sądu
Ponad 77 mln zł będzie kosztował nowy gmach sądu okręgowego i rejonowego w Elblągu. Będzie to obiekt najnowocześniejszy w całym kraju, do którego Elbląg nie dołoży nawet złotówki, ponieważ cała inwestycja finansowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dziś z udziałem najważniejszej osoby w tej jednostce czyli Ministrem Sprawiedliwości Markiem Biernackim, nastąpiło oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycją. Za niecałe 4 lata nowy budynek będzie już otwarty.
Minister podczas swojego krótkiego wystąpienia... więcej ›
| ponad rok temu 21.10.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Marcin Walędzik |
CH Ogrody - koniec prac w części istniejącej
Generalny wykonawca inwestycji należącej do CBRE Global Investors kontynuuje prace w nowo powstającej części Centrum Handlowego Ogrody. Zakończone zostały prace modernizacyjne w istniejącej części Centrum.
Generalny Wykonawca prowadzonej w CH Ogrody rozbudowy, firma PORR (Polska) S. A., zakończył prace remontowe w istniejącej części Centrum. Gotowe lokale zostały przekazane najemcom, którzy przygotowują je do otwarcia. Budowa nowej części Centrum przebiega zgodnie z planem. Generalny wykonawca rozbudowy zakończył prace nad fundamentami i... więcej ›
| ponad rok temu 18.10.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Informacja prasowa |
Spółka Hekon musi płacić Elblągowi kary umowne
Spółka Akcyjna Hekon Hotele Ekonomiczne, która miała wybudować w Elblągu hotel typu Ibis nadal będzie musiała płacić miastu kary umowne z tytułu niezrealizowania inwestycji. Sąd Okręgowy w Elblągu wyrokiem z dnia 16 października 2013 r. oddalił bowiem powództwo spółki o uznanie nieważności klauzuli umownej nakładającej na nią obowiązek płacenia kary umownej w wysokości 100 tys. złotych za każdy rok zwłoki w rozpoczęciu budowy hotelu.
W pozwie Spółka domagała się także zasądzenia kwoty 200.000 zł... więcej ›
| ponad rok temu 18.10.2013 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
Modernizacja targowiska miejskiego dobiegła końca. Zobacz zdjęcia
Dziś rozpoczęła się procedura związana z odbiorem inwestycji polegającej na modernizacji Targowiska Miejskiego. Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, wyremontowana część popularnego „rynku” zostanie oddana do użytku. Przedstawiamy galerię zdjęć z wyremontowanej części Targowiska.
Pojawią się nowe miejsca parkingowe. W końcu pojawią się nowe miejsca parkingowe, co umożliwi zmotoryzowanym klientom Targowiska komfortowe pozostawienie swoich samochodów na „rynku”.
Inwestycja przebudowy targowiska zakłada, że... więcej ›
| ponad rok temu 17.10.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Plac katedralny będzie pełnił funkcje skweru
Coraz bliżej do momentu, w którym punkt widokowy na szczycie wieży katedry św. Mikołaja będzie udostępniony elblążanom i turystom. Gmina Miasto Elbląg, ogłosiła przetarg na wykonanie koncepcji, dokumentacji oraz robót budowlanych dla projektu „Rewitalizacja placu katedralnego oraz wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu”.
Oprócz wieży, rewitalizacji ulegnie również plac zlokalizowany u stóp Katedry pomiędzy ul. Rybacką, Wodną i Mostową. Plac będzie pełnił funkcję skweru. Realizacja projektu została... więcej ›
| ponad rok temu 17.10.2013 | › bieżące | 1 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Uchwały śmieciowe do poprawki. Wojewoda uchylił zapisy
Radni miejscy będą musieli jeszcze raz zająć się pakietem uchwał śmieciowych. Wojewoda Marian Podziewski uchylił bowiem niektóre zapisy z przyjętych przez elbląskich radnych dokumentów. Powód? Były niezgodne z prawem.
Służby wojewody wzięły pod lupę dwa projekty uchwał, które w sierpniu 2013 r. przyjęła Rada Miasta Elbląga. Uchylone uchwały to: w sprawie badania zgodności z prawem Uchwały Nr XXIV/662/2013 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 29 sierpnia 2013 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za... więcej ›
| ponad rok temu 17.10.2013 | › bieżące | ~Marcin Pszczółkowski |
Nowoczesne budownictwo na Targach Budowlanych Warmia-Mazury EXPO w Ostródzie
Zapraszamy na I Edycję Targów Budowlanych Warmia-Mazury EXPO, które odbędą się 19-20 października 2013 roku w Demuth Arena Ostróda, przy ul. Grunwaldzkiej 55. To pierwsze targi budowlane w regionie zakrojone na tak wielką skalę. Ich premierowa edycja odbędzie się pod hasłem: „Nowoczesne Budownictwo”.
Celem organizatorów jest wypromowanie najnowszych trendów w budownictwie, proponowanych zarówno przez liderów branży, jak również firmy, które zaczynają zdobywać swoją... więcej ›
| ponad rok temu 17.10.2013 | › budownictwo mieszkaniowe | ~Redakcja elblag.net |
Daj znać. Tu czas zatrzymał się w PRL
Są w naszym mieście jeszcze takie miejsca, gdzie czas się zatrzymał w epoce późnego Gierka. Te swoiste miejsca, jak miejskie wehikuły czasu, przenoszą nas w lata PRL-u. I nie jest to zbyt sentymentalna podróż. Jednym z takich miejsc jest pasaż przy ul. Gwiezdnej.
Niegdyś prawdziwa chluba naszego miasta – z estetycznymi sklepikami i dużym, jak na owe czasy obiektem handlowym. Teraz coraz bardziej przypomina dawną epokę i odstaje od nowoczesnej architektury. Jednak jeszcze we wczesnych latach 90-tych było to jedno z ulubionych miejsc... więcej ›
| ponad rok temu 16.10.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
To będzie nietypowy basen. Miasto kończy projekt
Niewiele czasu zostało do terminu złożenia projektów w sprawie pozyskania środków na budowę basenu. Urzędnicy zapewniają, że zdążą przygotować wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku do Urzędu Marszałkowskiego.
Na razie Urząd Miejski w Elblągu milczy w sprawie szczegółów dotyczących przygotowywanego projektu na budowę basenu. Milczy również w sprawie samej koncepcji obiektu. Projekt ma być gotowy w przyszłym tygodniu i wówczas zostanie zaprezentowany mieszkańcom miasta podczas konferencji... więcej ›
| ponad rok temu 16.10.2013 | › bieżące | 15 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Park Traugutta zyska nowy blask i miejsce do odpoczynku (foto)
12 września tego roku został rozstrzygnięty przetarg na prace budowlane w Parku Traugutta w Elblągu. Wiemy, która firma okazała się jego zwycięzcą. Wczoraj wybraliśmy się do wspomnianego parku celem sprawdzenia na jakim etapie jest ta inwestycja. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Roboty budowlane w parku znajdującym się przy Szkole Muzycznej w Elblągu polegają na budowie placyków pod ławki, przy chodnikach dla spacerujących tamtędy elblążan. - To już ostatni dzień realizacji tych placyków. Wczoraj (poniedziałek 15... więcej ›
| ponad rok temu 16.10.2013 | › inwestycje miejskie | 1 | komentarzy | ~Marcin Walędzik |
Nowy stadion piłkarski - największy blef prezydenta?
Tak uważa prezydent Jerzy Wilk, który wskazuje, że według jego wiedzy pieniędzy na taką inwestycję nie było w budżecie miasta. Budowa nowego stadionu była więc nierealna już na etapie tworzenia tego zadania. Czy mamy więc do czynienia z nieprzemyślaną inwestycją czy raczej blefem prezydenta Nowaczyka?
- Nie wierzyłem w realizację tej inwestycji jako radny. Jako prezydent również nie widzę możliwości wybudowania nowego stadionu przy ul. Agrykola. Po prostu nie było na to środków w budżecie miasta – mówi w... więcej ›
| ponad rok temu 16.10.2013 | › bieżące | 26 | komentarzy | ~Marcin Pszczółkowski |
Pasaż na Gwiezdnej będzie przyjemniejszy dla oka? Szanse są duże
246 wniosków, 105 poddanych pod głosowanie i ponad 15000 tysięcy głosów elblążan, to statystyki drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wczoraj Urząd zakończył przyjmowanie głosów od mieszkańców na najlepsze ich zdaniem propozycje inwestycji, które powinny zostać w przyszłym roku zrealizowane w mieście. Podaliśmy w jednym z wczorajszych artykułów pomysły, które na kilka godzin przed zakończeniem głosowania miały największe poparcie. Jedna z takich propozycji dotyczy ulicy Gwiezdnej.
Do Ratusza... więcej ›
| ponad rok temu 16.10.2013 | › bieżące | ~Marcin Walędzik |
Jaka może być Wyspa Spichrzów? Wpłynęło 27 prac
W Departamencie Urbanistyki i Architektury rozpoczęły się prace zespołu, który ocenić ma projekty jakie wpłynęły do konkursu na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. W zespole zasiadają elbląscy i gdańscy architekci, przedstawiciele Urzędy Miejskiego i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatura w Elblągu.
Zespół zbierze się cztery razy, bo do konkursu wpłynęło aż 27 różnorodnych prac. To spośród nich wybrane zostaną te najciekawsze, najbardziej funkcjonalne, które określą przyszły... więcej ›
| ponad rok temu 15.10.2013 | › bieżące | 8 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Zobacz, jakie projekty prowadzą w Budżecie Obywatelskim
Głosowanie w drugiej edycji projektu Budżetu Obywatelskiego potrwa jeszcze tylko przez kilka godzin, ponieważ dziś mija termin wyboru propozycji mieszkańców na miejskie inwestycje, które mają być wykonane w przyszłym roku. W budżecie Elbląga zarezerwowane jest na ten cel 2 mln zł, po 400 tysięcy zł na każdy z pięciu okręgów. Zainteresowanie elblążan jest ogromne, do godziny 10:00 ilość oddanych głosów była już ponad trzykrotnie większa niż w 2012 roku!
Chętni mogą swoje głosy oddawać elektronicznie na stronie... więcej ›
| ponad rok temu 14.10.2013 | › bieżące | 3 | komentarzy | ~Marcin Walędzik |
Zmiany w ZBK. Redukcja mniejsza niż zapowiadano
Nawet połowa pracowników ZBK miała stracić pracę. Jednak według ostatnich deklaracji nowego dyrektora – Artura Adamczuka, z pracą pożegna się 20 osób, w tym w pierwszej kolejności reedukacja obejmie pracowników, którzy mogą już przejść na emeryturę.
Pod koniec sierpnia br. wiceprezydent Janusz Hajdukowski zapowiedział restrukturyzację w Zarządzie Budynków Komunalnych. Stwierdził, że skoro komunalne zasoby mieszkaniowe kurczą się, nie ma też powodu, aby ZBK zatrudniało tyle osób. Redukcja zatrudnienia... więcej ›
| ponad rok temu 14.10.2013 | › bieżące | 4 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |
Ustawa śmieciowa niezgodna z konstytucją. Samorządy czekają zmiany
Ustawa śmieciowa zawiera przepisy, które są niezgodne z konstytucją - przyznali w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego marszałek Sejmu Ewa Kopacz i zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand. Chodzi o to, kto ma płacić opłatę śmieciową. Resort środowiska broni ustawy.
Pisma przesłane przez Kopacz i Hernanda do TK to odpowiedź na wnioski złożone w Trybunale ws. zbadania zgodności z konstytucją tzw. ustawy śmieciowej.
Obecnie w TK są cztery takie wnioski, dwa z nich złożyły gminy: Inowrocław i Świdnik, trzeci - posłowie SLD,... więcej ›
| ponad rok temu 14.10.2013 | › bieżące | ~Redakcja elblag.net |
LPP zwiększa powierzchnię najmu w Centrum Handlowym Ogrody
Salony marek należących do koncernu odzieżowego LPP: Reserved, House, Sinsay, Mohito, Cropp Town oraz Home & You, z dodatkową powierzchnią w elbląskich Ogrodach. Grupa LPP, największa polska firma odzieżowa, zdecydowała się na powiększenie powierzchni swoich lokali w rozbudowanym Centrum Handlowym Ogrody w Elblągu.
Przed rozpoczęciem rozbudowy, sklepy 3 marek należących do koncernu zajmowały 750 m2 powierzchni handlowej Centrum. W związku z decyzją o rozbudowie i modernizacji Ogrodów Grupa LPP zdecydowała się na zwiększenie powierzchni... więcej ›
| ponad rok temu 11.10.2013 | › bieżące | 2 | komentarzy | ~Redakcja elblag.net |








