Artykuły
Film narzędziem dialogu
W najbliższą środę, 28 lutego o godzinie 13.00, w Sali Kameralnej CSE „Światowid" odbędzie się konferencja inaugurująca realizację projektu „FilmNet - South Baltic Film and Culture Network". Udział jest bezpłatny.
Podczas spotkania działalność Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz Regionalnego Biura Filmowego przedstawi Bogumił Osiński, Szef WMFF i Kierownik RBF, a Dorota Roszkowska – która jest producentem oraz członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i członkiem Stowarzyszenia Filmowców... więcej ›
| ponad rok temu 27.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Przywracanie czystości języka
Już za miesiąc, w dniach 17 - 18 marca, odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...czy to jest kochanie?". Na spotkanie miłośników słowa i muzyki zaprasza Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu.
Idea Festiwalu pozostaje niezmienna od lat. Jest nią przywracanie piękna i czystości językowi, dbałość o słowo, a tematem przewodnim jest miłość we wszystkich jej odmianach i odcieniach.
To nie tylko najstarszy w dziejach motyw sztuki, ale przede wszystkim wartość godna... więcej ›
| ponad rok temu 24.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Powieść o początkach Elbląga blogerka porównuje do książek Kena Folletta (+wideo)
Znana blogerka Olga Kowalska „Wojnę bogów” elblążanina Tomasza Stężały stawia na równi powieściami Kena Folletta, Elżbiety Cherezińskiej, czy Maurice’a Druona. „Wojna Bogów” ma szansę zachwycić wielbicieli tych pisarzy.
Okazało się, że lokalna historia powstania Elbląga może zainteresować nie tylko elblążan. Znana blogerka Olga Kowalska jest zachwycona i nie szczędzi pochwał 'Wojnie bogów” Tomasza Stężały.
Niewielu pisarzy w tak realistyczny i wdzięczny sposób... więcej ›
| ponad rok temu 24.02.2018 | › rozrywka | ~Redakcja elblag.net |
Bo nie samym kamieniem człowiek żyje... Multikino zaprasza na „Jaskiniowca” (+ wideo)
Studio Aardman Animations, znane z takich produkcji, jak: „Wallace i Gromit”, „Uciekające kurczaki”, „Baranek Shaun”, zaprasza w podróż do magicznych czasów prehistorycznych. Widzowie będą mieli okazję poznać nietypowego jaskiniowca, który pragnie od życia czegoś więcej niż łupanie kamienia… „Jaskiniowiec” już od 23 lutego w Multikinie!
W zamierzchłych czasach, gdy nie było facebooka, prądu i ciepłej wody, a w zagrodzie za jaskinią pasły się dinozaury, rozgrywa się pełna... więcej ›
| ponad rok temu 23.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
„Kobiety mafii” od 22 lutego w Kinie Światowid
Po „Pitbullu” i „Botoksie” pora na… „Kobiety mafii”. Patryk Vega powraca z nowym, kontrowersyjnym filmem. Premierowe seanse „Kobiet mafii” w Kinie Światowid od 22 lutego.
Po wyrzuceniu z policji, ABW składa funkcjonariuszce Beli (Olga Bołądź), propozycję „nie do odrzucenia”. Po specjalistycznym szkoleniu zostaje ona operatorem w Wydziale S i pod przykryciem zostaje umieszczona w grupie przestępczej. Ma rozpracować szlak przemytu narkotyków przez Grupę Mokotowską kierowaną przez Padrino... więcej ›
| ponad rok temu 22.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Kultowa inscenizacja „Cyganerii” Giacoma Pucciniego w Kinie Światowid
Kultowa inscenizacja „Cyganerii” Giacoma Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego po raz trzeci wraca w transmisji do kin, ale w nowej obsadzie. Kino Światowid zaprasza 24 lutego o godzinie 18:30 na kolejną odsłonę cyklu The Met: Live in HD.
W jednej ze swoich najsłynniejszych oper Giacomo Puccini przedstawił historię ubogiej, chorej na suchoty hafciarki Mimi, która poznaje biednego poetę, Rodolfa. Opera Pucciniego jest romantycznym przedstawieniem biednej, ale radosnej paryskiej cyganerii zamieszkującej poddasza kamienic... więcej ›
| ponad rok temu 22.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Gotowa na miłość! – „Kobieta sukcesu” przedpremierowo 1 marca w ramach cyklu „Kino na Obcasach”
Lekka i przewrotna komedia romantyczna o tym, że kiedy wydawać by się mogło, że straciliśmy wszystko, tak naprawdę dostajemy od losu to, co najcenniejsze. „Kobieta sukcesu” przedpremierowo 1 marca podczas Kina na Obcasach w Multikinie.
Główną bohaterką filmu jest Mańka (Agnieszka Więdłocha), szefowa firmy w wielkim mieście, której życie nagle wywraca się do góry nogami. Jej biznes pada ofiarą nieuczciwej konkurencji, związek z Norbertem (Mikołaj Roznerski) przeżywa kryzys, a pod drzwiami mieszkania kobieta zastaje... więcej ›
| ponad rok temu 22.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
W DKF w Kinie Światowid w Elblągu już 22 lutego „Party” – znakomita farsa z życia wyższych sfer w gwiazdorskiej obsadzie
„Party” to pokazywana w konkursie głównym podczas ubiegłorocznego Berlinale, znakomita farsa z życia wyższych sfer w gwiazdorskiej obsadzie. Dyskusyjny Klub Filmowy im. Andrzeja Munka zaprasza na seans 22 lutego o godzinie 19:00.
Janet (Kristin Scott Thomas) organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April (Patricia Clarkson) i jej mąż Gottfried (Bruno Ganz), zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek –... więcej ›
| ponad rok temu 22.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Repertuar Kina Światowid 23.02 - 01.03
REPERTUAR KINA ŚWIATOWID
23.02.18 / piątek/
Duża sala:
15:00 KOBIETY MAFII, sensacyjny, Polska, 135 min
17:45 KOBIETY MAFII, sensacyjny, Polska, 135 min
20:30 KOBIETY MAFII, sensacyjny, Polska, 135 min
Sala kameralna:
14:30 POMIĘDZY SŁOWAMI, dramat, Holandia, Niemcy, Polska, 85 min
16:15 JASKINIOWIEC, animowany, komedia, przygodowy, Francja, Wlk. Brytania, 89 min
18:00 PODATEK OD MIŁOŚCI, komedia romantyczna, Polska, 115 min
20:15 NOWE OBLICZE GREYA, melodramat, USA, 101 min
24.02.2018 / sobota/
Duża sala:
11:45 JASKINIOWIEC,... więcej ›
| ponad rok temu 22.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Repertuar Multikina
23.02 - 01.03
CUDOWNY CHŁOPAK (2D,Dubbing) - 1
pt
09:30
16:55
sb, nd
16:55
pn
10:45
16:55
wt
09:00
09:30
16:55
śr
09:00
16:55
czw
09:00
16:15
... więcej ›
| ponad rok temu 21.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Kolejne średniowieczne eksponaty zdigitalizowane. Zobacz gdzie można zobaczyć je na co dzień i w sieci
Dwa kolejne eksponaty dołączyły do średniowiecznej kolekcji cyfryzowanej przez Regionalną Pracownię Digitalizacji, działającą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. Swoje zbiory udostępniło Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.
Wersję cyfrową zyskały dwa obiekty, które na co dzień można zobaczyć w Muzeum w Działdowie. To ceramiczna figurka jeźdźca z XV/XVI wieku oraz kamionkowy pucharek z XIV/XV wieku.
Kontynuujemy współpracę z muzeami w regionie, digitalizując najcenniejsze... więcej ›
| ponad rok temu 21.02.2018 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
„Taki jest świat – Kurdystan”. Projekcja filmu i spotkanie z reżyserem Sławomirem Malinowskim
Sławomir W. Malinowski zaprasza do Kina Światowid. 20 lutego o godzinie 18:00 w sali kameralnej odbędzie się projekcja filmu „Taki jest świat – Kurdystan”. Wstęp wolny.
Film ma pomóc poznać świat, politykę mocarstw i terroryzm dżihadystów. Pokazuje on historię, współczesność oraz wieloletnią walkę Kurdów o niepodległą państwowość. Oprócz historii, tradycji i kultury przedstawia również podział Kurdystanu między czterech zaborców, wojnę dżihadystów z wyznawcami islamu oraz... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2018 | › zagrożenia i utrudnienia | ~Informacja prasowa |
Wystawa "Żołnierze Wyklęci"
Wczoraj, 18 lutego, przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu została otwarta wystawa "Żołnierze wyklęci". Będzie ją można oglądać do 25 lutego.
Przedstawionych zostało na niej 11 sylwetek żołnierzy niezłomnych, w tym m.in. Danuty siedzikówny ps. "Inka", Witolda Pileckiego ps. "Witold", Mieczysława Dziemieszkiewcza ps. "Rój".
17 lutego w tym samym kościele odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy wyklętych – niezłomnych: dla żyjących o... więcej ›
| ponad rok temu 19.02.2018 | › bieżące | ~Marcin Mongiałło |
"Pomiędzy słowami". Najnowszy film Urszuli Antoniak w Kinie Światowid
Czwarty, najbardziej osobisty film Urszuli Antoniak, która od 25 lat mieszka w Holandii, dotyka jednego z najbardziej palących problemów współczesności, zgłębiając jego humanistyczny aspekt, bez ideologii, bez politycznych deklaracji i bez stereotypów. Reżyserka nie pochyla się nad losem imigrantów, tylko pokazuje człowieka, który wyjechał, bo chciał i mógł. "Pomiędzy słowami" w Kinie Światowid od 16 lutego do 1 marca.
28-letni Michael tak naprawdę ma na imię Michał, ale trudno się tego... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2018 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
“The Disaster Artist” w Kinie Światowid – historia reżysera, który stworzył film okrzyknięty “najgorszym filmem świata”
“The Disaster Artist” to historia reżysera, który stworzył film okrzyknięty “najgorszym filmem świata”. Reżyser Jamesa Franco pokazuje życie Tommy’ego Wiseau jako pełne ekspresji artystycznej, w którym dużą rolę odgrywa niezniszczalna przyjaźń. Seanse w Kinie Światowid od 16 do 22 lutego.
“The Disaster Artist” opowiada prawdziwą tragikomiczną historię Tommy’ego Wiseau – początkującego twórcy filmowego Hollywoodu, który tworzył w dyskusyjny sposób. James Franco,... więcej ›
| ponad rok temu 18.02.2018 | › bieżące | ~Informacja prasowa |
15 lutego premiera książki "Wojna bogów" Tomasza Stężały!
15 lutego 2018 r. premiera książki "Wojna bogów" Tomasza Stężały, wydanej nakładem Wydawnictwa Bellona. Autor jest przede wszystkim znany z powieści historycznych, których akcja toczy się w czasie II wojny światowej w Elblągu ("Aptekarz", "Elbing 1945. Pierwyj gorod", "Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia"). Tym razem przeniesie czytelników do znacznie wcześniejszego okresu historii.
W swojej “beletrystycznej” wersji wojny miedzy Prusami, Krzyżakami, Polakami elbląski pisarz sięgnął... więcej ›
| ponad rok temu 15.02.2018 | › bieżące | ~Marcin Mongiałło |
Jerzy Małek Quartet w Mjazzdze
Weekend zapowiada się intensywny szczególnie dla miłośników kontaktu z żywą muzyką w wersji koncertowej. W sobotę w klubie Mjazzga wystąpi kwartet Jerzego Małka, trębacza i m.in. dyrektora artystycznego odbywającego się w Elblągu festiwalu Jazzbląg. Przypomnijmy w tym miejcu, że w niedzielę na tej samej scenie usłyszymy świetną wokalistkę Martę Podulkę w specjalnym programie złożonym z najpiękniejszych piosenek słynnej brytyjskiej piosenkarki "Tribute To Adele".
Jerzy Małek Quartet
W tej trąbce jest więcej... więcej ›
| ponad rok temu 15.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Tribute To Adele. Wyjątkowy koncert w Mjazzdze
Weekend zapowiada się intensywny szczególnie dla miłośników kontaktu z żywą muzyką w wersji koncertowej. W sobotę w klubie Mjazzga usłyszymy świetną wokalistkę Martę Podulkę w specjalnym programie złożonym z najpiękniejszych piosenek słynnej brytyjskiej piosenkarki "Tribute To Adele".
Koncert w hołdzie twórczości Adele. Przebojowy repertuar Adele w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Podulce na scenie towarzyszy 4 osobowy zespół. Świetne tempo, energia przeplatana z nostalgią, potężny głos i uwielbiane... więcej ›
| ponad rok temu 15.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Repertuar kina Światowid 16 - 22.02.2018 r.
REPERTUAR KINA ŚWIATOWID
16.02.18 / piątek/
Duża sala:
16:00 PSZCZÓŁKA MAJA: MIODOWE IGRZYSKA, animacja, familijny, komedia, Australia, Niemcy, 83 min
17:45 NOWE OBLICZE GREYA, melodramat, USA, 101 min
20:00 NOWE OBLICZE GREYA, melodramat, USA, 101 min
Sala kameralna:
14:30 POMIĘDZY SŁOWAMI, dramat, Holandia, Niemcy, Polska, 85 min
16:15 DISASTER ARTIST, biograficzny, komedia, dramat, USA, 103 min
18:15 TAMTE DNI, TAMTE NOCE, melodramat, Brazylia, Francja, Włochy, 132 min
20:45 POMIĘDZY SŁOWAMI, dramat, Holandia, Niemcy, Polska, 85... więcej ›
| ponad rok temu 14.02.2018 | › zapowiedzi | ~Informacja prasowa |
Wystawa „Relacje”. Prace sześciu artystek z Wrocławia w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu
Już niedługo w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie można obejrzeć wystawę sześciu artystek z Wrocławia pt.: „Relacje”. Zaprezentowane zostaną prace malarskie różnych osobowości twórczych. Wystawa będzie dostępna dla oglądających od 17 lutego do 22 marca 2018 r.
Katarzyna Banaś
Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obroniła w 1997 roku w pracowni profesora Józefa Hałasa. Abstrakcyjne... więcej ›
| ponad rok temu 13.02.2018 | › zapowiedzi | ~Redakcja elblag.net |







