› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

75 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Obchody w Elblągu

› zapowiedzi ponad rok temu    20.09.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
75 rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Obchody w Elblągu

Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci oraz Obóz Narodowo Radykalny organizują obchody 75 rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Wydarzenie odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek w dniu 24 września o godzinie 15:00.

W programie:

  • wykład  Leszka Żebrowskiego
  • wykład Kajetana Rajskiego
  • film  „Bitwa pod Rząbcem”
  • koncert akustyczno-elektryczny zespołu POZYTYWKA.

Przewidziano stoisko patriotyczne na którym będzie można nabyć książki i różnego rodzaju przedmioty.

Narodowe Siły Zbrojne to jedna z najistotniejszych formacji polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego walczącego zarówno z niemieckim jak i sowieckim okupantem. Wielu żołnierzy NSZ nie złożyło broni również po ustaniu działań na frontach i jeszcze przez wiele lat po roku 1945 stawiało opór „czerwonym”. Z tego też powodu władze PRL zrobiły wszystko, by nacjonalistyczną organizację przedstawić jako faszystowską lub milczeć o jej istnieniu. 15 września Sejm RP uczcił 75. rocznicę powstania NSZ. 

Tekst uchwały sejmowej

20 września 1942 r. sformowane zostały Narodowe Siły Zbrojne. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.

 

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim. Oddziały NSZ wsławiły się udziałem w wielu bitwach partyzanckich, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem, Radoszycami, w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej przed zbrodniczą i grabieżczą działalnością band rabunkowych.

 

Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych brały udział w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim, walcząc ramię w ramię z oddziałami Armii Krajowej.

 

Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy. Część z nich wraz z Brygadą Świętokrzyską NSZ przedostała się na Zachód. Wielu kontynuowało przez kolejne lata walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych oddziałów partyzanckich. Za wierność idei niepodległościowej żołnierze NSZ płacili najwyższą cenę. Byli męczeni i mordowani przez komunistycznych oprawców, a miejsca pochówków wielu z nich nadal pozostają nieznane.

 

W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

  • 12
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 2
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.