› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

60 interwencji w sprawie nieprawidłowo parkowanych hulajnóg

› bieżące miesiąc temu    5.07.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
60 interwencji w sprawie nieprawidłowo parkowanych hulajnóg fot. Straż Miejska Elbląg

Od czerwca 2022r. strażnicy miejscy w Elblągu interweniowali wobec nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg ponad 60 razy. Takie parkowanie tych pojazdów to dodajmy, naruszenie prawa.

Artykuł 47 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022r. poz. 988 z póź. zm.) reguluje zasady parkowania m. in. hulajnóg. Zgodnie z nim:

1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;

2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;

3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

3. Dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2.

Łamanie przepisów ruchu drogowego na hulajnodze jest karane tak samo, jak w przypadku kierowania rowerem.

Użytkownicy hulajnóg nie tylko zobowiązani są do parkowania hulajnóg zgodnie z przepisami - zobowiązani są do przestrzegania wszystkich przepisów prawa o ruchu drogowym, w tym znaków drogowych.

Pozostawiona na środku jezdni, chodnika czy drogi dla rowerów hulajnoga stwarza realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego - kierujących, pieszych czy rowerzystów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.