› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

6 najczęściej popełnianych błędów przy szybkich pożyczkach

› bieżące 20 dni temu    23.06.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
6 najczęściej popełnianych błędów przy szybkich pożyczkach

Pożyczka to często najlepszy sposób, aby podreperować budżet lub wyjść obronną ręką z kryzysowej sytuacji. Czasami jednak popełniamy błędy, które później mają niekorzystne konsekwencje. Jakie kwestie pomijamy, decydując się na szybką pożyczkę?

Szybka pożyczka to wsparcie finansowe udzielane na krótki okres – zwykle do 30 dni. Do uzyskania dodatkowej gotówki nie potrzebujemy skomplikowanych dokumentów, wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków. Przez łatwy dostęp do pożyczki możemy popełnić błędy. Jakie najczęściej?

Błąd nr 1 Kilka pożyczek naraz

Łatwy dostęp, niewielkie wymagania i szybkość udzielania pożyczek sprawia, że możemy stracić rachubę. Firmy pożyczkowe zaczną upominać się o spłatę, a jak wiadomo, oddać trzeba nie tylko pożyczoną kwotę, ale i odsetki oraz prowizję. Może z tego urosnąć pokaźna suma, której spłata będzie niemożliwa. Rozwiązaniem może być przesunięcie terminów spłat i rozłożenie ich w czasie. Jednak w takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie kredyt konsolidacyjny. W jego ramach spłacimy wszystkie zobowiązania i w spokojnym tempie oddamy go w ratach.

Błąd nr 2 Podejmowanie pochopnej decyzji

W życiu każdego z nas zdarzają się niespodziewane wydatki. Zepsuty samochód, awaria w instalacji, wymiana materaca czy niespodziewana choroba, wymagająca kosztownego leczenia. W pierwszym odruchu możemy pomyśleć o wzięciu pożyczki, aby jak najszybciej uporać się z problemem. Nie zastanawiamy się jednak nad konsekwencjami i tym, że możemy mieć trudność w spłacie zobowiązania. Warto na chłodno podejść do problemu i najpierw poszukać dodatkowej gotówki w oszczędnościach lub dodatkowym zleceniu.

Błąd nr 3 Brak możliwości spłaty

Niektóre sytuacje życiowe przerastają nas i jesteśmy zmuszeni sięgnąć po szybką pożyczkę bez gwarancji, że w kolejnym miesiącu będziemy w stanie ją spłacić. To bardzo ryzykowne zachowanie, którym ryzykujemy opóźnienie w zwrocie zobowiązania, a tym samym trafieniu na listę dłużników. Jeśli nie mamy pewności, że w kolejnym miesiącu nasza sytuacja będzie na tyle stabilna, że oddamy całe zadłużenie, to poszukajmy innych rozwiązań.

Błąd nr 4 Pożyczka na spłatę innych zobowiązań

Ten punkt wiąże się z poprzednim, bo mając trudność w spłacie jednej pożyczki zaciągamy drugą, aby uregulować zadłużenie. To krok, który niepostrzeżenie prowadzi nas w bardzo ryzykowaną sytuację, czyli tzw. spiralę długów. Zadłużenie z miesiąca na miesiąc rośnie i coraz trudniej będzie je spłacić. Kiedy przestaniemy oddawać kolejne pożyczki lub raty firma pożyczkowa skieruje naszą sprawę na drogę postępowania cywilnego, a dalej do komornika.

Błąd nr 5 Nie porównywanie ofert

Musimy skorzystać ze wsparcia szybkiej pożyczki i wybieramy pierwszą firmę, która wyskakuje w wyszukiwarce internetowej. Później okazuje się, że oprócz pożyczki musimy oddać bardzo wysoką prowizję i odsetki. Zdarza się, że wynoszą one drugie tyle niż zaciągnięte zobowiązanie! Warto skorzystać z porównywarek szybkich pożyczek, sprawdzić opłaty dodatkowe i oprocentowanie, ale także zweryfikować wiarygodność podmiotu oferującego gotówkę.

Błąd nr 6 Nie czytanie umowy i warunków spłaty

Wnikliwe czytanie umów dotyczy wszelkich zawieranych przez nas transakcji, ale w przypadku szybkich pożyczek ma to szczególne znaczenie. Warto dokładnie doczytać, jaka jest ostateczna wysokość pożyczki, okres jej kredytowania, warunki zwrotu, możliwość wcześniejszej spłaty i odzyskane odsetki, a także warunki odstąpienia od umowy. Pamiętajmy, aby przy kwocie zapoznać się też z pozostałymi kosztami, czyli prowizją, ubezpieczeniem, opłatami dodatkowymi i RRSO (rzeczywistą roczną stopą oprocentowania), które informuje o całkowitej sumie do zwrotu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.